فیشــــــنگار

پژوهشکده ی غیرانتفاعی

فیشــــــنگار

پژوهشکده ی غیرانتفاعی

فیشــــــنگار

یک فرد عادی، ولی با هدف
می تواند مسیر تاریخ را تغییر دهد

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
  • ۱۲ تیر ۹۷ ، ۰۸:۳۳ غذا
آخرین نظرات

۱۹ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است

ابوالبرکات بغدادی – فیلسوف یهودی که بعداً مسلمان شده – هزار سال پیش درباره زمان مهمترین حرف‌ها را زده است. اگر هایدگر حرف های او را خوانده بود دیگر حرف های هایدگر تازگی نداشت.معرفی کتاب«معمای زمان، حدوث جهان»
۳۱ فروردين ۹۶ ، ۰۸:۳۲ موافقین ۹ مخالفین ۰ ۲۷ نظر
من در جایی از کتاب «دفتر عقل و آیت عشق» گفته‌ام در این مرحله، عقل مست می‌شود. عقل که مست شد، سه ساحت انسان بر هم منطبق می‌شود؛ ۱. ساحت اراده، ۲. ساحت محبت یا عشق، ۳. ساحت معرفت یا شناسایی. عقل مست، هیچگاه درگیر این جدایی‌ها نمی‌شود.بیشتر
۳۰ فروردين ۹۶ ، ۰۸:۳۸ موافقین ۹ مخالفین ۰ ۱۷ نظر
میروی باید که آهنگی سرود
من نمیگویم نرو، برگرد زود

این طرف ماییم و جای خالی ات :)
پست‌هایت زنگ دل را می زدود...

۲۹ فروردين ۹۶ ، ۲۰:۰۰ موافقین ۱۳ مخالفین ۰ ۲۹ نظر
عشق بدون فهم و عقل بی‌‌معنی است و عقل بدون عشق، متوقف است؛ مثل آبی که در یک جا راکد است و می‌گندد. در عقل مست، عشق و عقل دو روی از یک سکه هستند.بیشتر
۲۹ فروردين ۹۶ ، ۱۲:۱۸ موافقین ۶ مخالفین ۰ ۱۴ نظر
اینکه من به همه چیز رسیده‌ام و همه چیز را فهمیده‌ام، این خود آغاز حماقت است.
۲۸ فروردين ۹۶ ، ۱۷:۲۰ موافقین ۴۷ مخالفین ۰ ۴۶ نظر

او برای پی بردن به اسرار درونی شما علاقه ای از خود نشان نمی دهد، در حالیکه در دیدار نخست عکس این امر به نظر می رسد و شما او را مردی کنجکاو و جستجوگر می بینید. اگر در بحث و گفتگو با شما پیشقدم شد هدفش صرفا گفتگو و آشنایی است نه اینکه بخواهد به اسرار شما پی ببرد. (سینگ 1384, 197) بیشتر

۲۸ فروردين ۹۶ ، ۰۸:۱۵ موافقین ۶ مخالفین ۰ ۶ نظر

مرد متولد مهر در عقیده ی خود بسیار راسخ و ثابت قدم است اما به محض اینکه منطقا تشخیص داد عقیده اش اشتباه است فورا آن را تغییر میدهد. (سینگ 1384, 193)

۲۷ فروردين ۹۶ ، ۱۵:۰۶ موافقین ۱۱ مخالفین ۰ ۲۰ نظر

معرفت یعنی شناختن. شناختن برای کیست؟ برای عقل. عقل، دین را می‌شناسد یا دین، عقل را می‌شناسد؟ طبیعی است، عقل، دین را می‌شناسد. پس معرفت دینی‌‌ همان معرفت عقلی است؛ منتها عقلی که گرفتار اوهام و نفسانیات نباشد. من اصلاً معرفت دینی غیر عقلانی را نمی‌شناسم. 

۲۶ فروردين ۹۶ ، ۱۶:۳۲ موافقین ۱۵ مخالفین ۰ ۱۸ نظر
۲۶ فروردين ۹۶ ، ۱۲:۵۹ موافقین ۶ مخالفین ۰ ۱۱ نظر

بی برنامه بودن را آشفتگی می داند و از بی بندوباری متنفر است. (سینگ 1384, 198)

۲۶ فروردين ۹۶ ، ۰۸:۵۵ موافقین ۱۰ مخالفین ۰ ۱۴ نظر

از پیغمر (ص) نقل شده که مردم همگی وارد آتش می گردند سپس به نسبت اعمالشان از آن خارج می گردند؛ نخستین[گروه]شان همچون درخشیدن برق، [گروه] بعدی همچون وزیدن باد، و دسته ی بعدی همچون دویدن اسب و در نهایت دسته ی آخر همچون راه رفتن پیاده.

۲۴ فروردين ۹۶ ، ۰۹:۴۸ موافقین ۱۸ مخالفین ۰ ۳۹ نظر

منظور از پل صراط راهی است که بر سرتاسر جهنم کشیده شده است، محل عبور همه ی خلایق از خوب و بد بوده که البته خداوند کسانی را که پرهیزگارند نجات می دهد و ظالمین را در آن رها می سازد. (طباطبایی,1361,ص81) مریم/72

۲۳ فروردين ۹۶ ، ۰۷:۱۴ موافقین ۱۲ مخالفین ۰ ۲۱ نظر

نفس بشری هنگامی که بدن را ترک می گوید صفت اختیار و توانایی انجام فعل و یا ترک آن را از دست می دهد. (حیات پس از مرگ , 23)

۲۰ فروردين ۹۶ ، ۰۸:۲۵ موافقین ۱۲ مخالفین ۰ ۲۲ نظر

در قیامت که سرای جاودان است صبح و شبی وجود ندارد؛ این دو تنها از آن این دنیا هستند چه خداوند می فرماید: مُتَّکِئِینَ فِیهَا عَلَى الْأَرَائِکِ لَا یَرَوْنَ فِیهَا شَمْسًا وَلَا زَمْهَرِیرًا ﴿۱۳/الانسان﴾ در آن [بهشت] بر تختها[ى خویش] تکیه زنند در آنجا نه آفتابى بینند و نه سرمایى 

۱۹ فروردين ۹۶ ، ۰۸:۲۰ موافقین ۱۱ مخالفین ۰ ۲۱ نظر

برای انسان از لحظه‌ی مرگ، حیات دیگری آغاز خواهد گشت که در آن از همه آنچه که در دنیا بوده است [اعم از دارایی و روابط اجتماعی]عاری و تنها خواهد شد. (حیات پس از مرگ, 22)

۱۷ فروردين ۹۶ ، ۰۹:۳۱ موافقین ۱۲ مخالفین ۰ ۱۶ نظر

از امام محمدباقر (ع) پرسیده شد مرگ چیست؟ پاسخ داد: همان خوابی است که هر شب به سراغتان می آید الُا اینکه طولانی تر است و شخص از آن بیدار نمی شود مگر روز قیامت. حال برای کسی که در خواب خود شادی های وصف ناپذیر و ترس های بی اندازه می بیند، این حالات شادی و ترس چگونه است؟ مرگ [برزخ] نیز همینطور است.

۱۶ فروردين ۹۶ ، ۰۹:۴۷ موافقین ۷ مخالفین ۰ ۱۷ نظر

از ملک‌الموت (عزائیل) پرسیدند چگونه در یک لحظه ارواح را قبض میکنی در حالیکه بعضی از آنها در مغرب است و بعضی در مشرق؟! ملک‌الموت پاسخ داد: من این ارواح را به خود می خوانم و انها اجابت می کنند. (علامه طباطبایی, الانسان بعدالدنیا. ص:17)

۱۵ فروردين ۹۶ ، ۰۹:۱۰ موافقین ۱۵ مخالفین ۰ ۲۰ نظر

یا رب آن نوگل خندان که سپردی به منش

می‌سپارم به تو از چشم حسود چمنش

گر به سرمنزل سَلما رسی ای باد صبا

چشم دارم که سلامی برسانی ز منش

۰۹ فروردين ۹۶ ، ۰۲:۲۰ موافقین ۱۵ مخالفین ۰ ۱۰ نظر

به قدری ایرانیان به نوروز علاقه و دلبستگی دارند که هیچگونه پیش‌آمدی اعم از سیاسی یا مذهبی نتوانسته‌ است آن را منسوخ کند یا حداقل از ابهت و شکوه آن بکاهد. هانری‌رنه دالمانی(عتیقه‌شناس فرانسوی).

۰۴ فروردين ۹۶ ، ۲۳:۲۱ موافقین ۸ مخالفین ۰ ۷ نظر
تصاویر زیباسازی نایت اسکین