فیشــــــنگار

پژوهشکده ی غیرانتفاعی

۳۶ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

اخبار برای ذهن به مثابه‌ی قند است برای بدن: اشتهاآور، آسان‌هضم و در درازمدت بسیار مخرب. به جای آن، مقالات و کتابهای مطرح را بخوان، بله، هیچ چیزی رقیب کتاب در شناخت جهان نیست. (دوبلی, 1395, ص. 304)

۳۱ تیر ۹۶ ، ۰۸:۲۹ موافقین ۷ ۴۰ نظر

سخنگوی فراکسیون امید: ۲۱۴ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری از سیاست‌های نفتی دولت و آقای زنگنه به‌عنوان وزیر نفت در چهار سال گذشته و مدیریت ایشان که به اسم برجام نفتی معروف است، تقدیر کردند.

۲۸ تیر ۹۶ ، ۱۳:۰۲ موافقین ۵ ۱۴ نظر

امام صادق (ع)، ماهیت مبارزه‌اش یک ماهیت سیاسی بود، کار فرهنگی او هم کار سیاسی بود.(لینک)

۲۸ تیر ۹۶ ، ۰۹:۵۹ موافقین ۲ ۸ نظر

تصمیم‌های اشتباه اقتصادی در سال‌های اخیر، در حال ایجاد قیام های مردمی گسترده است. این بحران‌های داخلی منجر به «بهار عربی» در برخی کشورهای پادشاهی خلیج فارس خواهد شد که ممکن است آن‌ها را سرنگون سازد. (اندیشکده بگین-سادات)

۲۷ تیر ۹۶ ، ۱۴:۵۲ موافقین ۵ ۱۷ نظر

تمدن ما به سراشیب سقوط افتاده است زیرا اجازه داده ایم ثروتی که فرد را فاسد می‌کند و فقری که او را ضعیف و محدود می‌سازد زیاد شود. (کارل 1354, 154)

۲۶ تیر ۹۶ ، ۱۷:۱۷ موافقین ۱۶ ۳۹ نظر

امام صادق (ع): سزاوار است نزدیکان میت برادران و دوستانش را از مرگ وی باخبر سازند تا برای [تشییع] جنازه اش حاضر شوند و بر او نماز گزارند و برایش استغفار کنند تا برای آنان پاداشی و برای میت آمرزش باشد. (مفاتیح الحیات:ص. 373) پیوست

۲۶ تیر ۹۶ ، ۰۸:۲۸ موافقین ۸ ۴۱ نظر

ناتمام است داستان

عاشقی ها در جهان


کی شود معشوقه

سیر از عشق و

از دلدادگی

۲۵ تیر ۹۶ ، ۱۶:۰۹ موافقین ۱۰ ۳۷ نظر

گاهی اگرچه ساکت و بی حالت آمده ست
این چشم ها همیشه به دنبالت آمده ست


ای سرزمین شعر من امروز لشگری
از واژه های تازه به اشغالت آمده ست

۲۴ تیر ۹۶ ، ۲۰:۳۲ موافقین ۱۴ ۱۹ نظر

شهید بهشتی در جایی گفته بود که حزب معبد من است! و معتقد بود رهبری بدون وجود تشکیلات تبدیل به محفلی می شود که افراد زیادی گرد آن جمع شده و در نهایت اطراف رهبری به فساد کشیده می شود. ایشان معتقد بود که تشکیلات از این مسئله جلوگیری می کند. (فیرحی, 1393)

۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۸:۰۰ موافقین ۴ ۱۵ نظر

اینجا ننشینید فقط مباحثه کنید؛ بلکه در سایر احکام اسلام مطالعه کنید؛ حقایق را نشر دهید؛ جزوه بنویسید و منتشر کنید. البته مؤثر خواهد بود. من تجربه کرده‌ام که تأثیر دارد. (امام خمینی, 1348, ص. 69).

۲۴ تیر ۹۶ ، ۰۸:۲۷ موافقین ۱۱ ۳۱ نظر
در دوران‌ نهضت‌ اسلامی‌ ما با شهید بهشتی‌ بحثی‌ داشتیم‌ مبنی‌ بر اینکه‌ ابتدأ باید خودمان‌ حزبی‌ و جمیعتی‌ درست‌ کنیم‌ و ایدئولوژی‌ تدوین‌ کنیم،
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۲:۲۹ موافقین ۴ ۲۸ نظر

در «اصلاح طلبی» باید تبعیت در خرد جمعی باشد. هر کسی که در اصلاحات آمد و خودش یا دیگری را رهبر دانست، بدانید که اصلاح طلبی و اصلاحات را نفهمیده است.

۲۲ تیر ۹۶ ، ۰۷:۵۵ موافقین ۷ ۱۷ نظر

پدرم بعد از سربازی، با دختری به نام سکینه پیوندی ازدواج می‌کند. جدّ مادری من، نورالله پیوندی، صاحب باغ و املاک و رعیت بود و به همین جهت به ایشان نورالله بیگ، یعنی نورالله بزرگ می‌گفتند. خاندان آن‌ها باغ و املاک و کشاورز و خدمه داشتند. پدرم از خانوادۀ فقیر و مستضعفی بود، اما علت وصلتش با این خانواده این بوده که با عموی مادرم دوست صمیمی بوده و پدرم پیش او کار می‌کرده و بعد‌ها با او شریک می‌شود.

۲۲ تیر ۹۶ ، ۰۷:۴۱ موافقین ۰ ۲ نظر
کسی که راه می‌رود -  حتی لنگ لنگان -
به هر حال در حرکت است.

۲۱ تیر ۹۶ ، ۱۷:۲۸ موافقین ۴۶ ۵۴ نظر

بله او را نگوییم ایرانی، افغانی یا هر کجای دیگر. او را اسدی از اسدستان اسلام آباد بشماریم. مردی که خود را والاتر از این قدر مینهاده است که منسوب به شهری و کشوری باشد و زندگی پرتلاش و پرارزش خود را بتمامی وقف همه ی قلمرو اسلام و حتی تمامیت شرق خفته- و غدر و ناسپاسی دیده از جهان- کرده بود. (حکیمی, بیدارگران اقالیم قبله, 1356)

۲۱ تیر ۹۶ ، ۰۸:۵۲ موافقین ۱۰ ۳۱ نظر

قابل توجه دوستانی که از بی فوتبالی حوصله شان سر رفته است: 11 روز دیگر بازی های لیگ برتر شروع می شود.

۲۰ تیر ۹۶ ، ۱۷:۲۴ موافقین ۵ ۳۵ نظر

این چشم‌ها مدام دچارند دیدنت را
آنی اگرچه تاب ندارند دیدنت را


سردرگم‌اند مردم مشتاق سرزمینم
از اینکه پیشکش چه بیارند دیدنت را

۲۰ تیر ۹۶ ، ۱۴:۴۸ موافقین ۸ ۱۸ نظر

افراد مهم کسانی هستند که هر وقت با آنها هستیم، احساس می‌کنیم مهم‌تر شده ایم.

۲۰ تیر ۹۶ ، ۰۸:۴۴ موافقین ۸ ۴۲ نظر

ما آدم‌هایی داریم در شورا که زمان آقای خاتمی، خاتمی‌چی بودند! بعد احمدی‌نژاد آمده احمدی‌نژادچی شدند! به خاتمی متلک می‌گفتند. بعد روحانی آمده یکسره به احمدی‌نژاد متلک می‌گویند!

۱۹ تیر ۹۶ ، ۱۲:۱۷ موافقین ۱۰ ۲۸ نظر

در عمل ثابت شده که مرد متولد مهر اگر بخواهد به دل دختری راه باز کند، چنان این کار را طبیعی و بدون زحمت انجام می دهد که موجب حیرت می گردد.(سوترا سینگ: 194)

۱۹ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۰ موافقین ۷ ۱۹ نظر
تصاویر زیباسازی نایت اسکین