فیشــــــنگار

پژوهشکده ی غیرانتفاعی

۳۶ مطلب در آذر ۱۳۹۶ ثبت شده است

اگر به مذهب تو خون عاشق است مباح

صلاح ما همه آن است کان تو راست صلاح

۳۰ آذر ۹۶ ، ۱۵:۴۵ موافقین ۵ ۱۸ نظر

علی(ع)می‌گوید: با من که حاکم هستم همان طور که با دیگران حرف می‌زنید، صحبت کنید. با باری به هر جهت، هر چه شما بفرمایید صحیح است، هر کاری که شما می‌کنید درست است با من رفتار نکنید

۳۰ آذر ۹۶ ، ۰۶:۱۰ موافقین ۶ ۲۰ نظر

آیا خمر در آیه «15 سوره محمد»[1] مستی آور است؟


بله مست کننده است، البته سکر و مستی به این معنی که آنان را نسبت به ساحت مقدس حق «بی‌خود» میکند؛ به گونه ای که محو جمال و جلال حق تعالی میگردند، نه به معنای از بین رفتن عقل آنان که عربده کشیدن از آثار آن است، بهشت که جای عربده کشیدن نیست.
۲۹ آذر ۹۶ ، ۱۴:۳۵ موافقین ۵ ۱۶ نظر
نگارنده وبلاگ خانه موقتی، با الگو برداری از روزنگار های تصویری، طرح جالبی را در وبلاگ خود به اشتراک گذاشته است که می توانیم با تهیه آن روزنگار شخصی تصویری ای پرانرژی داشته باشیم به طوری که تصویر مناسبت های مربوط به اتفاقات روزانه را در آن وارد کنیم. من که خوشم اومد!
۲۹ آذر ۹۶ ، ۰۹:۰۰ موافقین ۶ ۱۴ نظر

شیخ ما می‌گفت: در بهشت شراب هائی وجود دارد که هر چه مومنان می‌خورند مست نمی‌شوند. مرید پرسید: دیگه پس چرا می‌خورند!؟

۲۸ آذر ۹۶ ، ۱۰:۰۷ موافقین ۱۱ ۶۶ نظر

اصولا اگر دیندار با روش علمی و با نظر اُبژکتیو به اعتقادات دینی خود بنگرد، باید نسبت به آنها موضع بیطرف داشته باشد و لاجرم خود را از دایره دین بیرون قرار دهد و به جای دینداری دین شناسی کند و البته که دین شناسی غیر از دینداری است

۲۷ آذر ۹۶ ، ۰۸:۵۹ موافقین ۳ ۲۷ نظر

With the former, he studied philosophy and theology, in particular the Peripatetic works of Avicenna  and his student Bahmanyar , Plotiniana (Theology of Aristotle), and the Illuminationist works of Suhrawardi .

۲۶ آذر ۹۶ ، ۰۹:۴۱ موافقین ۳ ۳۵ نظر

مطالعه باید موضوعی باشد، یعنی شخص هر چندی یک بار، موضوعی را برای تفکر انتخاب کند، فکر کند، یادداشت کند، خلاصه و نتیجه مطالعات خود را بنویسد.و در نهایت خلاصه و نتیجه را در یکی از قفسه های حافظه  بگذارد.

۲۵ آذر ۹۶ ، ۱۶:۲۵ موافقین ۹ ۲۵ نظر

دوستان توجه داشته باشید

من بخاطر شب یلدا دو شب نیستم، میرم آرژانتین!!!

۲۵ آذر ۹۶ ، ۰۸:۵۶ موافقین ۸ ۳۳ نظر

آیا ممکن است کسی از نظر اعتقاد خداپرست باشد ولی از نظر عمل، مادی باشد؟ و آیا ممکن است کسی از نظر اعتقاد، مادی باشد ولی از نظر عمل، مادی نباشد و زندگی اش زندگی منزه و بی آلایش از تندروی و تجاوز و ستم باشد؟

۲۳ آذر ۹۶ ، ۱۰:۳۲ موافقین ۵ ۲۵ نظر

روباه: آدم‌ها این حقیقت را فراموش کرده‌اند اما تو نباید فراموش کنی؛ تو هر چه را اهلی کنی همیشه مسئول آن خواهی بود. شازده کوچولو: گلی هست که گمان میکنم آن گل مرا اهلی کرده.

۲۲ آذر ۹۶ ، ۱۱:۰۵ موافقین ۱۲ ۲۰ نظر

قوه شهویه در انسان، طوری است که اگر زن‌های یک شهر به فرض محال به دست او بیاید، باز متوجه زن های شهر دیگر است...

۲۲ آذر ۹۶ ، ۰۸:۲۸ موافقین ۲ ۱۹ نظر

موی سفید نور است؛ آن را نکَنید.

پیامبر اکرم(ص)، مفاتیح‌الحیات،ص: 166

۲۱ آذر ۹۶ ، ۰۸:۰۸ موافقین ۱۰ ۳۴ نظر

علم و دین نه یک زبان دارند و نه از یک سنخند. برگرداندن زبان دین به زبان علم با هر نیتی که انجام شود به خرابی دین می‌انجامد. معمولا کسانی که دین را با ملاک علم می‌سنجند، تحت تاثیر و نفوذ مذهب «اصالت علم» قرار دارند و پذیرفته اند که همه چیز را علم باید مشخص کند.

۲۰ آذر ۹۶ ، ۰۸:۳۷ موافقین ۴ ۱۰۸ نظر

دیوکلتیان یکی از پادشاهان روم در ۲۹۵ داماد خود  گالریوس را برای مقابله با نرسه، پادشاه ساسانی فرستاد. گالریوس به سختی از سپاه ایران در نزدیکی تیسفون شکست خورد و مجبور به عقب‌نشینی شد.

۱۹ آذر ۹۶ ، ۱۷:۵۹ موافقین ۴ ۸ نظر

من شما را به مصاحبه ی اخیری که حسین بشیریه در یکی از مجلات انجام داده ارجاع می‌دهم؛ او می‌گوید که الان مشغول تدریس تاریخ و جامعه عصر بعثت در دانشگاه های آمریکاست؛ یعنی این مطالبه دانشجویان از او بوده است!

۱۹ آذر ۹۶ ، ۰۹:۱۱ موافقین ۷ ۳۸ نظر

نمی‌دانم اتفاقی است یا عمدی که پذیرش قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط آمریکا دقیقا در صدمین سالگرد بیانیه‌ی بالفور صورت می‌گیرد. البته بنده پیش‌بینی می‌کنم در روزهای آینده صداهایی در جهان عرب و اسلام بلند شوند که این کار آمریکا هیچ اهمیتی ندارد، اما این‌طور نیست و ما باید خطرات و پیامدهای این کار و مسئولیت‌هایمان را در قبال آن بشناسیم.

۱۸ آذر ۹۶ ، ۰۹:۱۶ موافقین ۷ ۴۳ نظر

مردان بزرگ آفریننده نیستند بلکه قابله‌اند و زمانه را کمک می‌کنند تا آنچه را که از مدتی پیش در رحمش رشد کرده‌است بزاید.

۱۶ آذر ۹۶ ، ۰۹:۵۰ موافقین ۵ ۳۲ نظر

گاهی اوقات به صرف اینکه مثلا یک دانشمند از وجود خدا سخن بگوید، می‌گویند که او علم و دین را باهم جمع کرده است، و اگر او وجود الهی را منکر شود، ادعا می‌کنند که علم مخالف دین است.(ص: 105)

۱۴ آذر ۹۶ ، ۰۹:۴۷ موافقین ۶ ۳۷ نظر
بارها مى‌شد ما سؤالى را از ایشان مى‌پرسیدیم و ایشان با صراحت مى‌گفتند: نمى‌دانم. گاهى اوقات نیز تأملى مى‌کردند و مى‌گفتند: ببینید، این‌گونه مى‌توان پاسخ گفت. ایشان تعمّد داشتند که کلمه «نمى‌دانم» را بگویند.
۱۳ آذر ۹۶ ، ۲۳:۱۰ موافقین ۶ ۳۱ نظر
تصاویر زیباسازی نایت اسکین