فیشــــــنگار

عدالت

دوشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۶، ۰۹:۴۴ ق.ظ
اساساً انقلابات در هر جای دنیا پاسخی هستند به تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌ها. اما از آنجایی که نزد برخی، عدالت‌خواهی به کمونیسم و سوسیالیسم ترجمه می‌شد، از زمان دولت سازندگی به بعد که توسعه اقتصادی محور قرار گرفت به‌کلی عدالت بحث ممنوعه شد. این مهم از چشم اصلاح‌طلبان نیز دور ماند.

تاریخ انقلاب سعید حجاریان

اینجا یه سری آدم داریم که کلا تبعیض رو بد میدونن و اگر کسایی تبعیض روا(که امری عاقلانه س)رو به رسمیت نشناسن اتفاقا در عدالتخواهیشون،کمونیستن.
خیلی از مردم کشورای جمهوری عرب هم به این نکبت گرفتارن.
تبعیض روا دیگه چه صیغه ایه؟!
پس شما چرا بحث های ممنوعه رو باز می‌کنید؟:)
جامعه‌ی ما روز به روز از عدالت دورتر میشه و گویا به چاه جهالت بیشتر از قبل سقوط میکنه، حتی روشنفکرانی که فکر میکنن عدالت محورن هم انگار راه رو گم کردن و فرق عدالت و بی عدالتی رو نمیدونن‌ و حتی عده‌ای این بی عدالتی ها رو روا میدونن!
امیدوار باشید
درست میشه :)

امیدواریم درست بشه..
اوضاع الانِ کشور و مردم که حسابی تاسف داره :(
مهمتر اوضاع مردمه :)
http://lib.motahari.ir/Content/830/243

ممنون ولی ما در اینجا از لفظ عدالت بحث نمی کنیم
متاسفانه دولتمردان ما فراموش کردند که ملت ما ملت اعتراضه همیشه (البته این یک عیبه که تا این حد همیشه معترضیم!!) فراموش کردن که اینها همونهایی اند که انقلاب کردند به خاطر حقوق مدنی و البته اقتصادی. لذا مجددا به خاطر حقوق مدنی قیام خواهند کرد.

الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظم.
حالا شما هزاربار بگو ما ظلم نمیکنیم. مردم عقلشون به چشمشونه. حق هم دارن البته :(
البته من میدونم که اعتراضات علیه نظام سازماندهی شده بوده و مردمی هم نبوده اما چرا ما باید آتو دست بقیه بدیم که بتونن ملت رو علیه ما تحریک کنن؟!
@دولتمردان
لوسی می با شماست
چوب نظرات بعضیا تو خرداد ماه رو میخوریم 
چوبش شوره؟ :)
سعید حجاریان! ... عجب
اونایی که میگن عجب و بازش نمیکنن آدمای مردم آزای هستن :)
چی عجب؟
از سعید حجاریان توقع نداشتم :)
اون احتمالا در ضم احمدی نژاد اینو گفته :)
خارج از موضوع، این تحلیل آقای مجید شاکری، کارشناس ارشد اقتصادی هم جالبه، خوندنش بهتر از نخوندنشه :)

چند نکته صریح درباره وقایع دیروز


:one:آن چه به خصوص از ظهر دیروز رخ داده قطعا شورش اقتصادی نیست. کشور پیش از این تجربه شورش های اقتصادی را داشته است- 71 و 73- و اگر چه وقایع پنج شنبه و جمعه به این ادبیات نزدیک بود ولی قطعا وقایع روز شنبه بیش از ان که شبیه 1373 باشد، شبیه به به 30 خرداد 1360 است، فارغ از ان که عامل سازمان دهی وقایع دیروز همان عامل سازمانی سال 60 است یا نه.


:two:شورش برآمده از فقر تا این حد هماهنگ و دست به اسلحه نیست. حتی اگر فرض کنیم وجود شبکه های اجتماعی عامل هماهنگی است، توضیحی برای ورزیدگی سازمانی مشهود وقایع دیروز به خصوص در تهران نمی دهد. ان چه عرض شد البته یک طیف است نه یک نقطه و به معنای ان نیست که بدنه این تحرکات در حال دستور گرفتن از جایی یا کسی هستند. تحت کنترل یک ساختار بودن با دستور گرفتن از ان یکی نیست.

:three:این وقایع با بخت بسیار بالا با یک پیوست تحریمی جدی در بیرون از ایران تکمیل خواهد. واضح است که این وقایع پراکنده و فاقد هر نوع طرح ایجابی از جنس فهرست مطالبات مشخص است ولی در صورت به درازا کشیده شدن زمان توان امنیتی ایران را تحلیل خواهد برد. از طرف دیگر دی ماه اوج فشار روی شبکه های انتقال ارز ایران به دلیل همزمانی با سال نوی مسیحی و چینی است. از طرف دیگر اصرار بانک مرکزی بر کاهش نرخ سود به طور محسوس سیالیت نقدینگی جدید و ان بخش از نقدینگی که تا شهریور 1396 سپرده نشده است را افزایش داده است. این شرایط چنان ضریبی از اثر بخشی را به هر رژیم تحریمی جدید تقدیم می کند که بعید است امریکایی ها را به هوس نیندازد. باز به لحاظ زمانبدی همه این وقایع بعد از تصویب کاتسا و اجرای نیم بند ان و قبل از 23 دی ماه است. 23 دی ماه زمانی است که ترامپ باید تعلیق بخشهای مهمی از تحریم ها را طبق برجام تمدید کند.

:four:اکنون دستکم چهار گسل تحریمی فعال علیه ایران وجود دارد. بسته به طول مدت اغتشاشات و نوع واکنش دولت حسن روحانی ، امریکایی ها، ممکن است یکی از دو سناریو را که الان زیر ساخت حقوقی ان موجود است را فعال کنند. اول زیر ساخت کاتسا دوم عدم تمدید تعلیق تحریم ها ذیل برجام. هر دو ساختار با هم اجرایی نخواهد شد. اما اثر کوتاه مدت اقتصادی هر دو بسیار مهم و برنده است.
در استقرار این رژیم تحریمی جدید تقریبا همه ذینفعان دلایلی برای همراهی با امریکا دارند. امریکا و اروپایی ها خواسته های مشخصی دارد که می خواهد به ان ها برسد( ابدی کردن محدودیت های برجام، حذف برنامه موشکی، حذف سپاه) عربستان و ترکیه و روسیه هم خواسته های مشخصی دارند( طرد ایران از سوریه و تقسیم کیک بدون حضور ایران) چین هم خواسته های خودش را دارد.
کلید دوری از سناریو کاملا محتمل فوق جمع شدن فوری وجه پرتخریب اعتراضات روز شنبه است.


پی نوشت: در این میان ان چه به حاشیه رفت مطالبات اقتصادی صحیح ، تغییر تیم اقتصادی دولت در منش و افراد و هر نوع برنامه اصلاح اقتصادی است. وظیفه هر اقتصاد دان و متخصص مالی است که این مسیر را با جدیت پی گیری کند و جلوی فراموشی خط اصلاح اقتصادی را بگیرد. این اصلاحات لزوما شیرین نیست ولی باید زماندار و واقعی باشد.

https://telegram.me/eghtesadsiasi
ممنون استفاده کنندگان استفاده ببرند :)
کار خودشونه
:|
ممکنه :)
:))
نه جدی
ببین الان مگه دعوا سر اوضاع نابسامان مملکت نبود؟سر گرونی؟بیکاری؟فساد؟؟
چطو شد یهو کشیده شد سمت نظام و روسری و سطل اشفال؟
خب کار خودشون نباشه کار کیه؟
کار مسیح علینژاده؟
خب شبیه این قضیه :
http://fiish.blog.ir/post/440
هدف بعضی پستات رو نمی‌فهمم دچار :d
هدف فرع بر پست گذاشتنه :)
اصل ، پست گذاشتنه!
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی