فیشــــــنگار

پاسخ‌های مکشوف به سوالات محذوف

اولین بیانیه سیاسی امام

قیام للَّه است که موسای کلیم را با یک عصا به فرعونیان چیره کرد. از شما چه پنهان هفته گذشته کتاب «حدیث بیداری» زندگینامه امام خمینی را مطالعه کردم(مطالب خوبی مربوط به رویدادهای قبل از انقلاب در این کتاب خواندم) این اولین بیانیه سیاسی امام خمینی هست که در 15 اردیبهشت 1323 شمسی منتشر شده(ربطی هم به 13 آبان نداره). متن جالبی دارد؛ دوست داشتم خواندن آن را به شما پیشنهاد کنم.(زمان مورد نیاز: 4 تا 6 دقیقه)

 

بعدنوشت: عصر ما جوری شده که آدم زود به زود دوست و دشمن خودش رو فراموش میکنه، به خاطر همین باید تاریخ معاصر رو بیشتر بخونیم...

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم‌


قال الله تعالی: قُلْ انَّما اعِظُکُم بِواحِدَهٍ انْ تَقُومُوا لِلّهِ مَثنی‌ وَ فُرادی‌.


خدای تعالی در این کلام شریف، از سرمنزل تاریک طبیعت تا منتهای سیر انسانیت را بیان کرده، و بهترین موعظه‌هایی است که خدای عالم از میانه تمام مواعظ انتخاب فرموده و این یک کلمه را پیشنهاد بشر فرموده. این کلمه تنها راه اصلاح دو جهان است. قیام برای خداست که ابراهیم خلیل الرحمن را به منزل خلّت رسانده و از جلوه‌های گوناگون عالم طبیعت رهانده‌:


خلیل‌آسا درِ علم الیقین زن

ندای «لا احبّ الآفلین» زن‌

 • قیام للَّه است که موسی کلیم را با یک عصا به فرعونیان چیره کرد و تمام تخت و تاج آنها را به باد فنا داد و نیز او را به میقات محبوب رساند و به مقام صَعْق و صَحْو کشاند.

 • قیام برای خداست که خاتم النبیین- صلی الله علیه و آله- را یک تنه بر تمام عادات و عقاید جاهلیت غلبه داد و بتها را از خانه خدا برانداخت و به جای آن توحید و تقوا را گذاشت و نیز آن ذات مقدس را به مقام قابَ قوسیْن او ادنی رساند.

 • خودخواهی و ترک قیام برای خدا ما را به این روزگار سیاه رسانده و همه جهانیان را بر ما چیره کرده و کشورهای اسلامی را زیر نفوذ دیگران درآورده.

 • قیام برای منافع شخصی است که روح وحدت و برادری را در ملت اسلامی خفه کرده.

 • قیام برای نفس است که بیش از ده میلیون جمعیت شیعه را به طوری از هم متفرق و جدا کرده که طعمه مشتی شهوت‌پرست پشت میزنشین شدند.

 • قیام برای شخص است که یک نفر مازندرانی بیسواد را بر یک گروه چندین میلیونی چیره می‌کند که حَرْث و نسل آنها را دستخوش شهوات خود کند.

 • قیام برای نفع شخصی است که الآن هم چند نفر کودک خیابانگرد را در تمام کشور بر اموال و نفوس و اعراض مسلمانان حکومت داده.

 • قیام برای نفس اماره است که مدارس علم و دانش را تسلیم مشتی کودک ساده کرده و مراکز علم قرآن را مرکز فحشا کرده.

 • قیام برای خود است که موقوفات مدارس و محافل دینی را به رایگان تسلیم مشتی هرزه گرد بیشرف کرده و نَفَس از هیچ کس در نمی‌آید آید.

 • قیام برای نفس است که چادر عفت را از سر زنهای عفیف مسلمان برداشت و الآن هم این امر خلاف دین و قانون در مملکت جاری است و کسی بر علیه آن سخنی نمی‌گوید.

 • قیام برای نفعهای شخصی است که روزنامه‌ها که کالای پخش فساد اخلاق است، امروز هم همان نقشه‌ها را که از مغز خشک رضا خان بیشرف تراوش کرده، تعقیب می‌کنند و در میان توده پخش می‌کنند.

 • قیام برای خود است که مجال به بعضی از این وکلای قاچاق داده که در پارلمان بر علیه دین و روحانیت هر چه می‌خواهد بگوید و کسی نفس نکشد.

 

هان ای روحانیین اسلامی! ای علمای ربانی! ای دانشمندان دیندار! ای گویندگان آیین دوست! ای دینداران خداخواه! ای خداخواهان حق‌پرست! ای حق‌پرستان شرافتمند! ای شرافتمندان وطنخواه! ای وطنخواهان با ناموس! موعظت خدای جهان را بخوانید و یگانه راه اصلاحی را که پیشنهاد فرموده بپذیرید و ترک نفعهای شخصی کرده تا به همه سعادتهای دو جهان نایل شوید و با زندگانی شرافتمندانه دو عالم دست در آغوش شوید.

 

انّ للَّه فی ایّام دهرکم نفحاتٌ الا فتعرّضوا لها؛ امروز روزی است که نسیم روحانی الهی وزیدن گرفته و برای قیام اصلاحی بهترین روز است، اگر مجال را از دست بدهید و قیام برای خدا نکنید و مراسم دینی را عودت ندهید، فرداست که مشتی هرزه گرد شهوت‌ران بر شما چیره شوند و تمام آیین و شرف شما را دستخوش اغراض باطله خود کنند.

 

امروز شماها در پیشگاه خدای عالم چه عذری دارید؟ همه دیدید کتابهای یک نفر تبریزی بی‌سر و پا را که تمام آیین شماها را دستخوش ناسزا کرد و در مرکز تشیع به امام صادق و امام غایب- روحی له الفداء- آن همه جسارتها کرد و هیچ کلمه از شماها صادر نشد. امروز چه عذری در محکمه خدا دارید؟ این چه ضعف و بیچارگی است که شماها را فرا گرفته؟

 

ای آقای محترم که این صفحات را جمع‌آوری نمودید و به نظر علمای بلاد و گویندگان رساندید! خوب است یک کتابی هم فراهم آورید که جمع تفرقه آنان را کند و همه آنان را در مقاصد اسلامی همراه کرده از همه امضا می‌گرفتید که اگر در یک گوشه مملکت به دین جسارتی می‌شد، همه یکدل و جهت از تمام کشور قیام می‌کردند.

 

خوب است دینداری را دست کم از بهاییان یاد بگیرید که اگر یک نفر آنها در یک دیه زندگی کند، از مراکز حساس آنها با او رابطه دارند و اگر جزئی تعدی به او شود برای او قیام کنند. شماها که به حق مشروع خود قیام نکردید، خیره‌سران بی‌دین از جای برخاستند و در هر گوشه زمزمه بی‌دینی را آغاز کردند و به همین زودی بر شما تفرقه زده‌ها چنان چیره شوند که از زمان رضا خان روزگارتان سخت تر شود.

 

وَ مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً الَی اللهِ وَ رَسولِهِ ثُمَّ یُدرِکْهُ الْمَوتُ فَقَد وَقَعَ اَجْرُهُ عَلَی اللهِ


سید روح الله خمینی‌

امام خمینی (ره)؛ 15 اردیبهشت 1323

بیشتر بخوانید: http://emam.com/posts/view/7

دوا نویس
۱۳ آبان ۹۸، ۱۳:۲۰

پ.ن. هاش کو پس؟

پاسخ :
پینوشت رو بالا نوشتم این بار :)
Saboo ..
۱۳ آبان ۹۸، ۱۳:۲۹

.این آیه، مد نظر امام فقیدِ عزیزمان در طول زندگیش بود: «قل انّما اعظکم بواحدة ان تقوموا للَّه».


سالها پیش، نوشته‌ی ایشان در دفتر یادبود مرحوم وزیری را در یزد زیارت کردم.

آن مرحوم، من را به منزلش برد و با تفصیلاتی، این نوشته را که در صندوقچه‌یی گذاشته بود و تقریباً در گوشه‌یی از خانه‌اش مخفی کرده بود، آورد و باز کرد و نوشته‌ی امام را که در سالهای دهه‌ی بیست نوشته بودند «قیامِ‌للَّه»،به من نشان داد.


اصلاً محور حرف در نوشته‌ی ایشان، قیامِ‌للَّه بود.

آن ذهن جوّالِ وسیع و دید حکیمانه‌ی ایشان، این قیامِ‌للَّه را در آن دوران – که تازه از اختناق رضاخانی بیرون آمده بودند – بر کارهایی که به نظر شریفشان میشد انجام بدهند و باید افراد انجام میدادند و احساس مسؤولیت میکردند، منطبق ساخت.۱۳۶۸/۱۱/۰۹


پ ن: چند بار این بیانیه رو خوندم  هر دفعه یه حس خوب و خاصی داشت حرفی نمیتونم بزنم در موردش.

پاسخ :
رفتم رویدادهای سال 1323 رو جستجو کردم
امام در اون سال 42 ساله بودن و در قم

امام اون سال نامه نگاری های زیادی با علمای وقت نمودند که نتیجه اش عزیمت آیت‎‌الله بروجردی به قم و ایجاد مرجعیت واحد برای تشیع بود.
آقای ‌‌میم
۱۳ آبان ۹۸، ۱۴:۱۵

برداشتی قد یه کتاب پست گذاشتی اینجا:)

پاسخ :
از خوندنش لذت خواهی برد :)
آقای ‌‌میم
۱۳ آبان ۹۸، ۱۴:۲۸

این الان یعنی چی؟

همون اینه خودمونه؟

پاسخ :
یعنی اینکه موندم کیو منشن کنم بیاد جوابت رو بده :) بشین بخون دیگه!
آقای ‌‌میم
۱۳ آبان ۹۸، ۱۴:۳۲

ببین اصلا حس و حالش نیست:)

پاسخ :
هر بار کامنت میدی دو خطش رو بخون . اینجوری بهتره :) هوم؟
آقای ‌‌میم
۱۳ آبان ۹۸، ۱۴:۴۰

تا چیره کرد رو خوندم و باهات موافقم

پاسخ :
:))))) روانی:| اکابر
آقای ‌‌میم
۱۳ آبان ۹۸، ۱۴:۴۳

الان تا مطالعه کردم خوندم

خیلی خوبه که مطالعه داری

پاسخ :
ببین اینا مقدمه است نمیخاد بخونی
از بعد از مقدمه شروع کن سه خط بخون :)
آقای ‌‌میم
۱۳ آبان ۹۸، ۱۴:۴۶

از بسم الله الرحمن الرحیم؟

خیلی خوبه که امام با بسم الله صحبت هاش رو شروع میکرده

 

پاسخ :
هوم 😓
نباتِ خدا
۱۳ آبان ۹۸، ۱۵:۱۹

منم حوصلم نمیشه :/

پاسخ :
الان یه جمله با عنوان بعدنوشت اضافه کردم به پست؛ اون رو بخون :)
سوته دلان
۱۳ آبان ۹۸، ۱۵:۴۹

فقط اونجاش که میگه دینداری رو از بهائیان یاد بگیرید!

 

پاسخ :
آره واقعا تعجب کردم!
اینکه تشکیلات بهایی چطور از تک تک افرادشون حمایت میکنه هم واسم سوال شد :)
نباتِ خدا
۱۳ آبان ۹۸، ۱۶:۲۲

خوندم :) 

پاسخ :
جمله رو یا؟ :)
دوا نویس
۱۳ آبان ۹۸، ۱۷:۰۵

البته منظورم به اون شماره های توی متن بود که برشون داشتی. برام جالبه بدونم مخاطب امام از  آقای محترم کی بود و مگه چی کار کرده بود؟

 

این متن طولانی محسوب میشه؟

پاسخ :
سوال خوبی پرسیدی، من همینجور که داشتم دنبال اتفاقات این سال 23 میگشتم دیدم امام خمینی در همین سال کتاب کشف اسرار خود را منتشر کرده است که به نظر میرسد کشف اسرار پاسخ آن آقای محترم مورد اشاره در بیانیه است:

کتاب "کشف‌الاسرار" اولین اثر سیاسی امام خمینی در سال 1323 در پاسخ به شبهه‌های مطرح شده توسط "علی‌اکبر حکمی‌زاده" در جزوه "اسرار هزار ساله" نگاشته شد.

طراح جزوه اسرار هزار ساله با رویکردی وهابی‌گرایانه به عقاید و اصول مذهب تشیع تعرض کرده و شبهاتی به اسلام وارد کرده بود که بلافاصله با واکنش سید روح‌الله خمینی مواجه شد.

امام در کشف‌الاسرار ضمن دفاع مستدل و دقیق از اصول، باورها و سلوک شیعه و پاسخ به شبهات مطرح شده، به شدت دوران سلطنت رضاخان و عملکرد پهلوی اول را در حوزه‌های مختلف به چالش می‌کشد.

همچنین امام برای اولین بار، در این کتاب نظرات خود درباره حکومت اسلامی و نظارت فقها بر امور سیاسی را اعلام کرده و مهم‌تر از آن درباره سرنگونی سلطنت پهلوی را مطرح می‌کنند.

منبع: http://www.irdc.ir/fa/news/964

پا ییز
۱۳ آبان ۹۸، ۱۷:۰۵

اینجاش هست:

"هان ای روحانیین اسلامی! ای علمای ربانی! ای دانشمندان دیندار! ای گویندگان آیین دوست! ای دینداران خداخواه! ای خداخواهان حق‌پرست! ای حق‌پرستان شرافتمند! ای شرافتمندان وطنخواه! ای وطنخواهان با ناموس!" 

 

یاد دعای ندبه و جامعه کبیره افتادم :|  

پاسخ :
یاد چه عباراتی توی این دعاها افتادی؟
نباتِ خدا
۱۳ آبان ۹۸، ۱۷:۲۷

جمله رو :) 

پاسخ :
خداقوت میگم
پا ییز
۱۳ آبان ۹۸، ۱۷:۳۵

یاد عباراتی که بخوام اینجا بنویسم نیفتادم 

ترکیب بندی ها رو میگم 

صفتها را نگاه کن چجوری کنار هم چیده حتی یاد جوشن هم آدم میفته :/ 

پاسخ :
شما مختاری یاد هر چیزی بیفتی :)
نباتِ خدا
۱۳ آبان ۹۸، ۱۸:۰۶

خیلی ممنون :) 

پاسخ :
سلامت باشید
دوا نویس
۱۳ آبان ۹۸، ۱۹:۱۵

آها! پس سر قضیه کشف الاسرار بود احتمالا.

 

البته شنیده بودم که تو این کتاب امام حکومت علما رو رد کرده بود و... . برای مثال ر.ک. به این متن: https://meidaan.com/archive/60262 (کشف رو جستجو کن و یکی دو بند بالا و پایینش رو بخون اگه حال نداری کلش رو بخونی [البته کلش متن جالب و خوندنی‌ایه {اولین بار موقع خوندنش به نظرم رسید کلا برای همین چندتا بند حول کشف الاسرار نوشته شده و بقیه‌ش صرفا حکم بسترسازی و ردگم‌کنی و شلوغ کردن رو داره}])

 

پاسخ :
 میگه که ساواک دید خطری نداره اجازه داد منتشر بشه :)جالب بود


 

"یان ریشارد"، ایران شناس فرانسوی در مقاله‌ای با عنوان "تفکر معاصر شیعی ضمن بررسی کشف‌الاسرار، می‌نویسد:

«هر جا مناسب به نظر می‌رسد او [امام] به طور بی‌رحمانه‌ای به رضا شاه که در چشم او به عنوان دشمن مذهب قلمداد می‌شود حمله می‌کند.

در این کتاب طرح یک حکومت اسلامی، که تحت نفوذ مجتهدین باشد عرضه گردیده است.

در نظر خمینی تنها حاکمی که می‌تواند بر ایران حکومت کند، کسی است که از طرف مجتهدین با تقوا و آشنا به احکام الهی بدون توجه به هوی‌ها و فشارهای نفسانی انتخاب شود. سلطنت را باید منکوب کرد...

** گُلشید **
۱۳ آبان ۹۸، ۲۰:۰۰

منم فقط بعد نوشت رو خوندم:)

 

تاریخ معاصر هم بمونه تابستون:)

پاسخ :
یعنی شما توی 24 ساعت یه روز اندازه 6 دقیقه وقت نداری که بشینی این مطلب رو بخونی؟ عجب بچه ی درس خونی :)
+قدر فیشنگار رو بدونید بچه ها
حیفه واقعا :)
پا ییز
۱۴ آبان ۹۸، ۱۰:۴۰

بعضی از پستها می تونن باقیات صالحات باشن

اول رفتن اسرار هزارساله رو نگاه کردم بعد یه مقاله پی دی اف درباره کشف اسرار و اسرار هزارساله 

الان وسطاشم 

نقدهای ساواک رو داره درباره سطحی بودن ادله کشف اسرار میگه 

بنظرم کتاب جالبی باید باشه 

حالا ولایت فقیه یه ورشه 

بقیه مفاهیم که حالا بنیادی نیستن ولی در روزمره ی ماها خیلی زیادن رو می پردازه هم جالبه. 

بعد اینکه یک شبهه دقییییییقا دوباره زیارت جامعه است که اتتتتتتفاقا واسه منم شبهه است 

 

دارم فکر می کنم این کتاب رو جایی دیدم? همکارم میگه احتمالا داشته باشدش 

 

 

 

 

خلاصه که عدو (حکمی زاده?) سبب خیر شود (ان شاءالله اگر به کتابه برسم و بخونم) اگر خدا خواهد

 

پاسخ :
اتفاقا منم بعد خوندن کتاب حدیث بیداری تصمیم گرفتم یه روز سر فرصت بشینم اون جلد اول صحیفه ی امام خمینی رو گیر بیارم بخونم ببینم از اولش چی شد که اینجوری شد :)

+ همکارتون گفت کتاب کشف اسرار رو داره؟

حالا من فقط موندم بین جمله اول و جمله آخر کامنتتون :))
با وان
۱۴ آبان ۹۸، ۱۰:۵۷

بالای باکس جسنجو وبلاگ یه متن نوشتید... 

از معایب تشکیل شدن آدمها ؟!؟!؟

پاسخ :
تشکل یعنی گروه و دسته تشکیل دادن.
منظورم تشکیل آدم ها نیست :)
با وان
۱۴ آبان ۹۸، ۱۱:۳۰

من "ی" رو ندیدم :(:|

پاسخ :
دیگه «ی» رو ببین Invisible
پا ییز
۱۴ آبان ۹۸، ۱۲:۱۷

آره میگه احتمالا داره 

آخر اون مقاله می دونی چی نوشته? یه آقای مرزبان نمیدونم چی (پسوند فامیلیش یادم رفت) باز اومده در رد کشف اسرار که خودش ردیه ی اسرار هزار ساله است کتاب نوشته! :| 

مقاله از دانشگاه امام صادق بود نویسندگانش یه دکتر و یه کارشناس ارشد بودن. 

 

 

صحیفه ی امام دقیقا مگه چیه? زندگی نامه است? 

 

 

جمله ی آخر یه زاویه ی جدید بود :))

 

پاسخ :
به ترتیب سخنرانی ها و بیانیه های امام را بصورت کتاب چاپ کردن از اول تا سال 68
بهش میگن صحیفه امام خمینی / 20 جلد شده تقریبا


+ خدا رو شکر که تصریح شده که جمله آخر منظورش فیشنگار نیست :)
دچار فیش‌نگار
۱۴ آبان ۹۸، ۱۳:۰۳

قیام برای نفس است که چادر عفت را از سر زنهای عفیف مسلمان برداشت و الآن هم این امر خلاف دین و قانون در مملکت جاری است و کسی بر علیه آن سخنی نمی‌گوید.

 

 

به نظر من یعنی میخواد بگه اگه علما و روحانیت (و در درجه بعد مردم )برای خدا قیام میکردن و زندگی ها و حوزه های علمیه الاهی و دینی بود که نباید این بلاها بر سر جامعه بیاید

 

و مثل رضاخانی پیدا شود و احترام و جایگاه حوزه علمیه را در جامعه از بین ببرد(رضاخان طی دستور داده بود به جز عده معدودی بقیه حق ندارند با لباس روحاینت تردد کنند و آخوندها رو به سربازی فرستاد و ...) و نگذارد زنان مسلمان حجاب داشته باشند در کشور خود!! 

 

 

خلاصه اینکه به نظر من یکی از مبانی فکری که ضرورت تشکیل حکومت اسلامی را توجیه میکند همین است که اگر حکومت اسلامی نباشد، غیر اسلامی و در اکثر موارد ضداسلامی است (دقت شود)

** گُلشید **
۱۴ آبان ۹۸، ۱۳:۴۴

به جای ۶ دقیقه ۱۰ دقیقه وقت جفت و جور کردم توضیحات کامنتا رو هم خوندم.

 

چقدر اطلاعات من کم و محدوده:( چقدر نیاز به مطالعه دارم.

کتاب کشف الاسرار رو هم یه جا نوشتم یادم باشه بعدا بخونم.

پاسخ :
دم شما گرم :)دقیقا منم با خوندن اون کتابه به همین نتیجه رسیدم که

چقدر اطلاعات من کم و محدوده:( چقدر نیاز به مطالعه دارم.


پا ییز
۱۴ آبان ۹۸، ۱۵:۲۷

نویسنده کتاب حدیث بیداری کیه? 

یعنی ضرورت تشکیل حکومت اسلامی اجرای صرفا شعائر اسلامیه? 

چون خیلی از احکام اسلام که اتفاقا پس پرده قرار می گیرن مثل احکام اقتصادی و ربا و اختلاس و عدالت اجتماعی و غیره در حکومتهای غیراسلامی هم وجود داره و باید رعایت بشه. 

پاسخ :
سوال رو درست متوجه نشدم مخصوصا توضیحش رو/ ولی به نظرم اگر حکومت اسلامی نباشه بیشتر احکام اسلام در همین حد ناقص هم اجرا نمیشه و احتمالااصلا معتبر حساب نمیشن
حدیث بیداری یه کتابچه بود نویسنده اش حمید انصاری بود فک کنم.
پا ییز
۱۴ آبان ۹۸، ۱۶:۱۳

عرض کردم الان در کشورهای غیراسلامی از نظر قوانین چه تفاوتی با کشورهای اسلامی وجود داره? 

پاسخ :
خب پس درست جواب داده بودم :)

(یه لحظه فکر کردم آبگینه موسوی اومده با کاربری شما کامنت داده)
پا ییز
۱۴ آبان ۹۸، ۱۶:۵۹

میتونم بدونم چرا همچین فکری کردید? 

 

نه فکر نکنم جوابمو گرفته باشم 

احکام اسلامی یعنی چی? یعنی احکامی که شعائر اسلامی رو بیان می کنند مثل حجاب یا هر حکمی که ممکنه غیر اسلام هم بهش پرداخته باشه مثل اختلاس? 

پاسخ :
هر جفتش هم شعائر هم مسائل و قوانین مورد نیاز جامعه و اصلاح آن

+ به خاطر اینکه یهویی کتابی شد لحنتون :)
محیا ..
۱۴ آبان ۹۸، ۱۷:۱۲

سلام :)

خیلی خوب بود ممنون واقعا بابت این پست:)

 

کتابی که خوندیدو حتما میذارم تو لیست کتابایی که میخوام بخونم:)

 

یه چیزی بگم!مخاطباتونو به فیش ومطالب کوتاه عادت ندید البته که صلاح مملکت خویش را خسروان دانند

وببخشید جسارت منو:(

ولی ازاین متنای طولانیم بذارید مدامش کنید اصلا:))

اگه آدم بانکات کوچیک وکوتاه قرار بود یاد بگیره کتابهای قطورمنتشر نمیشد

برای دونستن ویادگیری،نیاز به خوندن ووقت گذاشتنو تفکر هست :)

البته فیش گذاری خیلی مزایا داره ولی معایبش همینه که مخاطبی که عادت کرده به فیش ومطلب کوتاه مطالب بلند به این خوبیو ممکنه نخونن:(

بااحترام وارادت به شما وهمه دوستان این نظر من بود وتفکرات ممکنه متفاوت باشه

امیدوارم کسی گارد نگیره😐

 

 

 

پاسخ :
سلام و خداقوت میگم به شما :) حرفتون هم درسته
آره متاسفانه به فیشای دوخطی عادت کردن بچه ها

پا ییز
۱۴ آبان ۹۸، ۱۷:۲۰

دلیلش اینه که چالش گذاشتم و رسمیش هم کردم 

پاسخ :
چه چالشی؟
پا ییز
۱۴ آبان ۹۸، ۱۷:۳۹

@خانم محیا 

اگه آدم با نکات کوچیک و کوتاه قرار بود یاد بگیره کتابهای قطور منتشر نمیشد (اصلا نوشته نمیشد) 

جمله ی خیلی خوبی بود :) 

پاسخ :
هوم منم با شما هم نظرم در تحسین این جمله سرکارخانم محیا :)

@خانم محیا

محیا ..
۱۴ آبان ۹۸، ۱۸:۲۷

خانم پاییز عزیز ارادتمندم :)❤

 

استاااااد فیشنگار اجازه؟

ارادتمندیم:)

استاد چند وقت غیبت داشتم اومدم جبران کنم امتحانا قبلی نبودم:))

 

هرچند خودمم میدونم نمرات که بیاد همه صفر گرفتمو میبینن آبروم میره😟😅

استاد باور کنید من بچه تنبلی نیستم فقط گرفتارم:(

انشاالله وقت کردم پستای نخونده رو بخونم  بازم مزاحم میشم:))

 

پاسخ :
شما مگه دانش آموزی محیا؟ :)

هیچ اشکالی نداره/ هر وقت فرصت شد بخون
محیا ..
۱۴ آبان ۹۸، ۱۸:۳۵

دانش اموز؟:)))

نه من نزدیک ۲۵سالمه😅

 

ولی خب یجورایی دانش جو یا اموزمباحث فیشنگار محسوب میشیم همه ! که در جستجوی دانشیم:))

شماهم از اون جهت که نویسنده ومنتشرکننده پستاهستید یجورایی استاد محسوب میشید، هرچند وقت یه بارم نمره هامونوبااون نمودارا میدید:)

 

پاسخ :
هوم منم هم دانش جو هستم که میرم این چیزا رو میخونم و فیش میکنم
هم معلمم :) که این فیشا رو برا شما برمیدارم میارم

حالا ما رو دست میندازی؟ :|
محیا ..
۱۴ آبان ۹۸، ۱۹:۱۰

بله هر استادی خودشم دانشجو محسوب میشه:)

 

نبابا دست چرا  بندازم😅

درمقام استادی تحسین کردم  که براما مطالب خوب میذارید:)

 

پایدار باشید:)

 

پاسخ :
ممنون از لطف شما :) یادم باشه یه مثبت هم بذارم جلوی اسمت
پا ییز
۱۴ آبان ۹۸، ۱۹:۱۵

این چالش اسم خاصی نداره، اما قوانین چرا 

ایده اش از پست اخیر آقای مهدی به ذهنم اومد :) 

پاسخ :
منم شرکت میکنم
سعیمو میکنم :)
آبان ...
۱۴ آبان ۹۸، ۲۳:۳۴

از اونجایی که متن طولانی است باید مثل بچه ادم بخونم تا نظر بدهم بعد ازمون جامع میام قشنگ می خونم . با تشکر 

پاسخ :
زیاد هم طولانی نبودا!
انشالله براحتی آب خوردن قبول بشید :)
Saboo ..
۱۵ آبان ۹۸، ۰۱:۳۱

@آبان 

دچار استرس شدم که دارید واسه آزمون جامع میخونید  من هنوز تصمیمم نگرفتم که شروع کنم واسه آزمون جامع بخونم:)))  ی‌کم زوود نیست هنوز یه بیست روز یه ماااه مونده :))) 

 

 

پاسخ :
سلام به همه دکترای جمع :) اگه همین 20 روز رو جدی بخونید بازم خوبه. یعنی کافیه

@آبان
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
درباره
پایان سخن پایان من است تو انتها نداری
طراح قالب: عرفـــ ـــان ویرایش توسط نقل بلاگ
تصاویر زیباسازی نایت اسکین