فیشــــــنگار

فارابی|مفاخر فرهنگی زبان فارسی

يكشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸، ۰۹:۲۰ ق.ظ

عطار و فارابی دو تن از مفاخر فرهنگی زبان فارسی امسال در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو به ثبت خواهند رسید.(عبدالمهدی مستکین مدیر فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو در حاشیه نشست بزرگداشت مولانا در بنیاد ایرانشناسی اعلام کرد) link

 

فارابی دانشمند و فیلسوف قرن نهم میلادی اهل ایران و ساکن گرجستان، عراق، سوریه و مصر بوده است و کتاب معروف او «مدینه فاضله» نام دارد.

تاریخ ایران تاریخ فلسفه زبان و ادبیات فارسی موزه_فارابی

پ.ن: با بازنشر این کلیپ از خدمات نیروهای پلیس تشکر میکنم.

(ببینید و لایک کنید)

https://www.aparat.com/v/Kjm4k

به به به چه کلیپی! چه سخنرانی ای.

آفرین آفرین.

 

من دیروز کاملا تصادفی توی آپارات بهش برخوردم ولی به طور کامل توجهم رو جلب کرد
به طوریکه دو بار نشستم دیدیمش

ثبتشون کنن دقیقا چه اتفاق مهمی بعدش برامون رقم خواهد خورد؟!

مرض دم افزای200سال اخیر ایرونیا همین مفتخر بودن به چیزایی است که دست کم یا مال5قرن پیشن یا افتخار آفرینیشون رو5000کیلومتر دورتر برای اغیار انجام دادن‌.

خلاصه ش عطار و فارابی فعلا با بقال و سیرابی برای ما فرقی ندارن.

دیدی توی بعضی از بازیای کامپیوتری باید جون یا انرژی جمع کنی تا بیشتر بتونی مبارزه کنی؟ (من ندیدم شنیدم از بچه ها) این حرکت های حفظ میراث فرهنگی و سرمایه اجتماعی وغیره همش در اون راستاس

+ به قول شما اصل مطلب اینه که این گذشته ازش برای ترسیم یه آینده خوب تر :) استفاده بشه

پلیس هروقت بجای بی غیرتی و تماشای توهین بفرمانده کل قوا،اوباش کف خیابون رو درو کرد اون زمان باید ازش تشکر کرد.

دیگه اون حمایت باید دوطرفه باشه/ وقتی پلیس کمترین حقوق رو میگیره و کمترین حمایت قانونی (به خاطر افراط در حقوق شهروندی) ازش میشه...

نگار جون،ادای مبارزه رو در آوردن که این تشریفات رو نمیخواد.

آینده ی ما هم که باید تا بحال فهمیده باشیم،دست خداس.

پلیس ادای مبارزه دربیاره؟ !

خیر فرمودین این حرکات میراث فرهنگی و اینا برای تجدید قوای مبارزات و ایناس عرض کردم ادای مبارزه در آوردن نیازی بتشریفات اینچنینی ندارد!

آهان... نمیدونم / آخه گویا قبل از این ترکیه میخواست فارابی رو ثبت کنه در یونسکو
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است

اگه همین فارابی ها و عطارها نبودند، قطعا الان ما هم باید مثل هند به خط فینگیلیش مینوشتیم میشه گفت تقریبا هیچ اثری از زبان فارسی باقی نمونده بود. اینه که میگن این بزرگان از مفاخر هستند.

 

****** **** **** * ****** ** **** * ****** ** **** **** ***** * ***** ******* **** *** ** ** ********** ******* ****** ****** **** ***** *** ****** **** ** *** **** ** ****** ******

نه فقط زبان فارسی
اساسا برخی معتقدند عقلانیت اسلامی با فارابی شروع شد

آقای سانسورچی! نظر ما رو بهمون پس بدید!!

 

میخواستم برای فارابی بنویسم فلسفه، ولی کیبوردم خراب شد و همکاری نکرد. واسه همین گفتم همین نظری که نوشتم رو ثبت کنم تا نپریده. آخرشم با کنترل سی و کنترل وی کارم راه افتاد!!

 

سانسور نیازه :)

+ متوجه نشدم این کامنت رو!

@ام شهرآشوب

بزرگ شین!

مثل آقا ایمان

:)

لبتان خندان و شاد باااد

.ابونصر محمد بن محمد بن طارخان بن اوزلوغ فارابی

گفتم اسم کامل فارابی هم بدونیم بد نیست

موسیقی دان بودن فارابی خیلی برام جذابه 

اسمشو از مامانش پرسیدین؟!

:)))))

بله اسم کامل  سعدی و عنصر المعالی هم از مادراشون پرسیدم میخواهید بگم :)))

بگید تا بعضیا بدونن دانشمندها با بقال فرق دارن

فارابی چه اثری به زبان فارسی دارد که از مفاخر زبان فارسی باشد؟! فارابی فارس بودنش به شدت در محل شک است! ما حتی یه کلمه یا یک خط فارسی از فارابی نداریم در بهترین حالت با بررسی قوم تباری شاید بگوییم زبانش سغدی بوده.

خیلی سوال خوبی مطرح کردید:
تغریبا همه تاریخ هایی که به فارابی پرداخته اند نسب پدری او را ایرانی دانسته اند.

2/همان طور که می دانید شعر گفتن از مهارتهای مهم زبانی است. رباعی زیر منسوب به فارابی است:

اسرار وجود خام و ناپخته بماند            و آن گوهر بس شریف ناسفته بماند

هر کس به دلیل عقل چیزی گفتند      آن نکته که اصل بود ناگفته بماند

** همچنین مناجات هایی به زبان فارسی از فارابی وجود دارد که با زبان خاص فلسفی بیان شده است.


3/ فارابی در سن 50 سالگی جهت ادامه تحصیل به بغداد می رود و به میراث دوران مامون عباسی (ترجمه آثار یونانی) دسترسی پیدا می کند و بی شک در آنجا دست به قلم شده است و یرای مدرسه ی عربی نوشته است.(نمیدونم اون موقع مدارس نظامیه بغداد برقرار بوده یا نه)


4/ در حال حاضر نیز بیشتر علمای ایرانی کتاب های علمی خود را به زبان عربی می نویسند(مثلا علامه طباطبایی تفسیر المیزان را به عربی نوشته است)/ همچنانکه در برخی رشته های علوم تجربی دانشگاهی مثل زیست شناسی دانشمندان ایرانی مقالات خود را به انگلیسی می نویسند. (میخواهم بگویم در قرن سوم هجری زبان علمی و درسی در جهان اسلام زبان عربی بوده است)5/ گفته شده فارابی در حاشیه آثار خود، مطالبی به زبان فارسی یادداشت کرده است.(که این نشان می دهد زبان اصلی و مانوس فارابی فارسی بوده)


6/ من عمدا اصطلاح مفاخر فارسی زبان را به کار بردم که شامل جغرافیای فرهنگی ایران قدیم باشد و شما می دانید که ایران فرهنگی فراتر از مرزهای کنونی بوده است

فارابی یک منطق دان و لغت شناس بوده از مباحثی که مطرح می کند برآورد می شود که فارسی را به خوبی می دانسته همانطور که آشوری و ترکی بلد بوده. ولی واقعا نمی فهمم این مفاخر زبان فارسی را چه طور می توان به فارابی نسبت داد. من منکر عظمت فارابی در فلسفه و تاریخ علم نیستم... ولی در زبان فارسی ما چیزی از فارابی نداریم که او را سرمایه زبان فارسی بدانیم.

و اینکه فارابی از بغداد که مرکز خلافت عباسیان بوده به شام مهاجرت میکنه و مورد حمایت حکومت حمدانیان قرار میگیرد هم (از نظر شخصیت شناسی فارابی) نکته قابل تاملی است.
حمدانیان به نام پنج تن سکه زده اند و خود را شیعه 12 امامی نامیده اند.

سلام

حیف صائب نیست که اسمش اینجا نیست‌... :)

ایشون شاید قبلا ثبت شده

به هرحال فارابی شاعر نیست.

سوال اینکه زبان مادریش چی بوده؟ فارسی

«تغریبا همه تاریخ هایی که به فارابی پرداخته اند نسب پدری او را ایرانی دانسته اند. »

این جمله شما به شدت محل بحث است و به نظر می رسد بی احتیاط از سور عموی «همه» استفاده کردید! تقریبا برعکس، بیشتر گزارش ها و نسخ خطی و همچنین اسم پدر و پدرجدش همه ریشه ترکی او را گواه می دهند. مقاله اخیر رودلف با احتمال قویتری نظریه ترک نبودن او را مطرح کرده است. آنهم سغدی بودن را اثبات می کند به عنوان شاخه ای از زبانهای ایرانی نه فارس بودن.

و صد البته اصلا مهم نیست که زبان مادری اش فارسی باشد یا غیره.. مگر شهریار که ترک زبان و آذری است سرمایه زبان فارسی نیست؟! البته که هست! آنچه مهم است چه میراثی به زبان فارسی گذاشته باشد. انتساب چند رباعی موهوم با نسبت بسیار ضعیف فارس بودن یا میراثدار زبان فارسی بودن او را به هیچ وجه تایید نمی کند. دهها هزار نسخ خطی با اصالت کاتبان عثمانی هست که در آن حواشی فارسی هست!! این چیزی را ثابت نمی کند... تنها سیطره زبان فارسی در دولت عثمانی را گزارش می دهد. سرمایه های زبان فارسی اقبال اردو زبان، بیدل هندی زبان و شهریار ترک زبان می توانند باشند چون از خود آثار ارزنده ای از زبان فارسی به جا گذاشته اند. حتی ابن سینا اگر چه متون اصلی اش همه عربی است اما یک دایرة المعارف عظیم سه جلدی به فارسی دارد که همه اصطلاحات فلسفی را در زبان فارسی معادل سازی کرده است و علاوه بر اینکه فیلسوف است سرمایه ای در زبان فارسی از خود به جا گذاشته است.

بهتر بود عنوان را مفاخر فرهنگی سرزمین ایران فرهنگی عنوان می کردند نه با انگیزه های حقیرانه شوونیستی! 

 

همین تعبیر شما درست تره: مفاخر فرهنگی سرزمین ایران فرهنگی
بقیه صحبت به نظرم بحث لفظیه

+ تقریبا همه رو باید حذف کرد درسته ولی شما هم گفته بودین هیچ :) اثر فارسی از فارابی نیست.


آقای پورحسن هم نکته جالبی درباره ملیت فارابی گفته:

سطر اول کتاب من(خوانش نو از فارابی) این است که فارابی یک فیلسوف مسلمان است. من نگفتم او ترک است یا ایرانی یا عربی، گفتم یک فیلسوف مسلمان است. این مهم‌ترین ویژگی فارابی است. این‌که من عنوان کنم پدر و مادر او کیستند و سرزمین او کجا بود و بعد بگوییم مثلا این فیلسوف ترک است یا عرب، این ناشی از عدم فهم صحیح از بنیان‌های عقلی فارابی و سپس ابن‌سینا است.


این‌که ترکیه از مجسمه ابن‌سینا رونمایی کند و بنویسد حکیم ترک، یعنی نسبتی با ابن‌سینا ندارد. اینکه الجابری بگوید فارابی در درون عقل عرب است، نشانه این است که او نسبتی با فارابی ندارد. فارابی و ابن‌سینا متعلق به فرهنگی هستند که او را بخوانند و بفهمند.

دستتون درد نکنه! از شما بعیده. یعنی هرکسی که زبان مادریش فارسی بوده، از افتخارات زبان فارسیه؟ واقعاً که.

زبان فارسی مگه یکی از نمادهای عمده ی فرهنگ ایرانی نیست؟

خب دیگه! زبان فارسی یکی از نمادهای عمده فرهنگ ایرانی هست و نه یکی از نمادهای عمده خودش!! (هرچند فکر میکنم دارید میپیچونید که کامنت جذب کنید)

برادر من این اسمش تولید محتوای زورکیه؛ نه جذب کامنت :)

سلام 

.کسانی که در فضای فرهنگ و تمدن ایرانی رشد کرده اند لزوما فارس زبان نیستند. حتی شاعرانی مثل حافظ و سعدی هم زبان مادریشان فارسی نبوده است. زبان فارسی دری تنها زبان مردم خراسان بوده است. فارابی چون در مرو زندگی کرده و درس خوانده حتما فارسی می دانسته است اما خود او در قزاقستان امروز به دنیا آمده بوده است

کسانی که در فضای فرهنگ و تمدن ایرانی رشد کرده اند لزوما فارس زبان نیستند
قبول دارم

پس ادامه میدم (!) : فارابی چه خدمتی به زبان فارسی کرده؟

زبان یک مقوله ی روبنایی در فرهنگ حساب میشه :) درست میگم؟
فارابی به فرهنگ اسلامی خدمات داشته با آثار خودش

حالا درست شد، فرهنگ اسلامی و نه زبان فارسی.

خدا رو شکر
اینا رو با هم جا به جا گرفته بودم من
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی