رای دادن؟ جمعبندی :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

رای دادن؟ جمعبندی

شنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۰۳ ق.ظ

به نام خدا، در هفته های اخیر مباحثی مطرح شد که باعث شد بنده درخصوص انتخابات و مبانی کنش سیاسی صحبتهایی را مطرح کنم. به هر حال این انتخابات هم برای ما تجربه شد. شما خاطره بامزه ای از دیروز دارید؟ خاطره ی من: پدری که دختر و پسر ده و دوازده ساله اش در پیدا کردن اسم برای لیست سی نفره کمکش میکردن.

عکس تزئینی است.


بخش دوم پست: جمعبندی مصاحبه و نظرات مخاطبان در مطلب شماره  1138 وبلاگ فیشنگار:
.
.
.

رای دادن حق است یا تکلیف؟؟

 

1/تکلیف:

اگه معتقد به جمهوری اسلامی باشیم پس تکلیف است.

بنابر فرمایش حضرت امام(ره)تکلیف ماس.

چون شرکت در انتخابات موجب تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران میشه من به عنوان یک مسلمان و ایرانی تکلیف خودم میدونم در انتخابات شرکت نمایم.

 

2/حق:

اگرم معتقد به جمهوری اسلامی نباشیم حقمونه که شرکت کنیم!

تکلیف نیست، اما حقه. ولی خب یه جوریه که اگه خودت حقتو استفاده نکنی یه نفر دیگه به جات تصمیم میگیره. 

 

حقِ هرایرانیه که رأی بده و هر ایرانی ای هم میتونه از حقش بگذره.

3/حقی که موجب تکلیف می­شود:

حقمونه که بتونیم نمایندمون رو انتخاب کنیم درنتیجه تکلیف و وظیفمون هم میشه

قطعا حق شهروندانه و وقتی کسی حقی بر گردنشه یکسری تکالیف هم خود به خود براش به وجود میاد .... مردم باید خودشون انتخاب کنند و انتخاب درستی داشته باشند. درست مثل گلی که میکارید و در ابتدا  حق کاشتن یا نکاشتنش با خودتونه ولی بعدش ابیاری و نگهداری از اون وظیفه میشه....

بنظرم این حقه که تکلیف رو مشخص میکنه!

 

4/اگر بناست هم حق باشه هم تکلیف آیا میشود از حق و تکلیف و اینکه چگونه تعیین می­شود در زمینه مشارکت سیاسی اینطور حرف زد؟"

تکلیف اجتماعی در قبال وظیه افراد نسبت به جامعه تعریف میشه یعنی درصورتی که ما قبول کنیم در قبال ولی فقیه (بند2-2) یا سلامت جامعه مون (بند2-1) مسئولیتی داریم اینجا برامون تکلیف تعیین میشه در غیر این صورت نه 


بنابر این اگر معتقد به جمهوری اسلامی هم نباشیم بر اساس بند2 (مجلس شورا میتواند (به نمایندگی از مردم) با نظارت بر نهادهای اجرایی از بیت‌المال(یعنی بودجه عمومی) که حق مردم است محافظت کند، همچنین می‌تواند با پیگیریهای خود باعث سرعت بخشیدن به روند خدمت رسانی به مردم و اهتمام دولت به تکمیل طرح های در حال اجرا باشد.) باز تکلیفمونه که رای بدیم.

 

بنابر این اگر فردی بخواهد در اداره و مدیریت این ساختار مشارکت داشته باشد ولی به دلایلی نتواند (مثلا دیگران مانع شوند)، آنگاه قانون باید از حق این فرد حمایت کند.

5/بر چه اساسی این تکلیف در جمهوری اسلامی میتواند بر جامعه تاثیر گذار باشد؟

جمهوری اسلامی یه جنبش مردمی هست که بقاش به همین احساس مسئولیت مردم(یا مردم معتقد به نظام) هست✍️
اگر بپذیریم که اراده خداوند به زندگی جمعی است پس  باید پذیریم که مردم  به صورت فطری تمایل به زندگی اجتماعی دارند، بنابر این وقتی میخواهند زندگی اجتماعی داشته باشند ساختاری برای اداره اجتماع درست می کنند.(یعنی مجبورند این ساختار را درست کنند.

 


حالا اداره ی این ساختار و انتخاب مدیر هم به نوعی وظیفه ی کلی اون اجتماع انسانی هست. 

جمهوری اسلامی هم از این دایره خارج نیست با این تفاوت که بنای این ساختار بر اساس یک نظام الهی هستش که مردم در تقویت اون نقش محوری دارند یعنی یک جنبش مردمی با نیت الهی...

 

 

نکنه : وقتی مشارکت در انتخابات حق و تکلیف می­شود نمیتوان یک حد و قانونی برای رای دهنده ها ایجاد کرد اگرچه ایراداتی مانند زیر وارد باشد: 

بعضیا به خاطر یه پرس چلو کباب در ستاد انتخاباتی رای دادن 

 یا حمایت سلبریتی

 یا تحصیل کرده و پایبند باشند

 

و نمی­توان گفت اگر  اقتصاد دان ها، جامعه شناسان و سیاست دان ها در رای گیری استفاده شود قطعااا نتیجه بهتری دارد.

 

+ حتی اگر هیچیک از کاندیداها، انقلابی و مومنِ واقعی نیستند، نمیتواند تکلیف  رای دادن را از دوش افراد بردارد بلکه یه گروهی از افراد دغدغه مند بشینن از میان فعالین اجتماعی هر منطقه گزینه های مناسب برای نمایندگی مجلس رو پیدا کنند و ازشون دعوت کنند که کاندیدا بشوند.حقی که مردم در انتخابات  باید داشته باشند  این است که بتوانند میان گزینه های خوب انتخاب کنند نه اینکه لزوما عامه مردم در  انتخاب افراد تخصص داشته باشند یا تحصیلات خاصی داشته باشند.

 

نکته: ساختارهای اجتماعی را جامعه به وجود می آورد.

نظرات (۱۷)

خب وقتی هیچکودوم از کاندیدا لیاقت نماینده شدن ندارن چی:/

میشه انتخاب بین بد و بدتر 

که تو شهر ما بدترینش اتفاق افتاد:/با رشوه و تقلب و زیر زمینی

اواخر شب با 300 تومن هم رای میخریدن:/تاسف آوره واقعا

پاسخ:
اواخر شب؟ زیر زمینی

خب وقتی هیچکودوم از کاندیدا لیاقت نماینده شدن ندارن چی:/

میشه انتخاب بین بد و بدتر 

که تو شهر ما بدترینش اتفاق افتاد:/با رشوه و تقلب و زیر زمینی

اواخر شب با 300 تومن هم رای میخریدن:/تاسف آوره واقعا

 • امّــــــــ شــــــــــهــــــــرآشــــــــــوبـــــــ
 • انتخابات شور نداشت :|

  پاسخ:
  شور یعنی دلهره؟
 • امّــــــــ شــــــــــهــــــــرآشــــــــــوبـــــــ
 • یعنی میزان مشارکت بالا

  پاسخ:
  بذار مشارکت به تفکیک استانی بیاد بعد بررسی کنیم

  خاطره زیاد دارم از دیروز:)

  اینکه یه پیر مرد (من میگم حاج اقا) اومد شناسنامه خودش و همسرش دستش بود گفت خانومم پاش درد میکنه نتونست بیاد میشه من رایشو بدم. گفتن ما برای خانومتون سیار می فرستیم . حاج آقا یوخده بر خورد بهش خودش رای داد رفت بعد دیدیم با خانومش دست در دست هم اومدن شعبه، حاج خانومش گل بودااا بهش گفتم ان شاءالله خدا قبول کنه 😊

   

  یه خانوم اومد پرسید میتونم با کارت ملی رای بدم، گفتن نه  شناسنامه الزام بعد گفت پس نمیتونم رای بدم .... پرسیدن خب برو شناسنامت بیار مگه کجاست ؟ گفت گرو بیمارستان پول پلاتین پای پسرم نداشتم با سفته و شناسنامه عملش کردن.

   

  یه حاج خانوم و حاج آقای دیگه هم اومدن بعد حاج آقا برگشت گفت یه صندلی بدید من بشینم میخوام ببینم چیکار میکنید بهش دادن نشسته میگه ببینید من پاهام درد میکنه اما عقلم خوب کار میکنه هااا خانومش برگشته قربون صدقش میره ...  میگن چقد خوبه که اومده رای میده با این حالش،  خانومش میگه هیچ گله ای بی چوپون دووم نمیاره :)

   

  بازم هست که دیگه حس نوشتن نیست -_-

   

  پاسخ:
  سه تاش خیلی عالی بودن :) دلفین میدم

  🐬

  خاطره من: صفی که هر سال چند دور توی حیاط میزد و حتی توی ساختمون هم یه دور دیگه میگشت....ولی امسال انگشت شمار رای دادن متاسفانه.... حتی وقتی مامان اینا رفته بودن میگفتن داشتن مگس میپروندن ما رفتیم کلی خوشحال شدن!

  پاسخ:
  اینا از خدمات و برکات دولت تدبیر و امید به نظام اسلامی هست... فقر / گرانی/ بیکار شدن کارگراو...

  کلا از فاجعه ی دولت نهم به بعد کشور روی خوش ندید... :(

  پاسخ:
  تجربه ماموفقی بود. به هر حال تجربه ها میتونن آموزنده باشن/ هم در سطح کشور / هم ریزتر

  انتخابات بدی بود.بی رونق بود.باید بهتر میبود.

  پاسخ:
  چرا بی رونق بود؟

  و نکته دیگه اینکه من فکر میکنم برگزاری انتخابات در درجه اول باعث رشد قدرت تحلیل مردم میشه، جایی که درک سیاسی جامعه افزایش پیدا میکنه و افراد خودشون رو موثر در آینده کشور و تغییراتش میبینن.

  اینکه در روزهای آخر یک لیست مشخص بهشون القا میشه مانع از این بلوغ اجتماعی میشه...

  امیدوارم در انتخابات بعدی به این حق شهروندی هم احترام گذاشته بشه.

  پاسخ:
  پیشنهاد میدم اون وویس من رو توی همین پست گوش بدین، غرض اینکه بخش زیادی از مردم با نگاه تحلیلی به قضیه ورود نمیکنن. من معتقدم نقش مردم باید در پیدا کردن افراد شاخص و معرفی آنها به عنوان نامزد برجسته تر باشد تا انتخاب آن

  در خانواده ما که هر کسی رای نداد دلیلش این بود که وقتی سازوکاری به اسم تصمیم سران قوا هست و سه نفر به جای همه تصمیم می گیرند و اجازه دخالت از مجلس هم سلب می شه، چرا باید رای داد؟ (البته من خودم هنوز به این یقین نرسیدم که آیا مجلس قصد داشت در مساله بنزین ورود کند و دستور ضمنی رهبر مبنی بر اینکه به تصمیم با خوشبینی نگاه کنید مانع شد یا نه) اما به هر حال این بود نظر خانواده ما.

  جالب تر از همه همکارانی بودند که مثل 200 سال قبل می گفتن نماینده ها از الان انتخاب شدن ولی چاره ای نیست باید رای داد وگرنه پدرمونو در میارن.

  مادربزرگ من خاطره ای از اوایل انقلاب نقل می کنند که پیرزن ها تو مسجد می گفتند اگه شناسنامه مون مهر رای نداشته باشه بهشت زهرا خاکمون نمی کنن. (البته مادربزرگ من احتمالا با سلطنت طلبای مسجد برو حشر و نشر داشته) حالا همکارای ما عین اونا می اندیشیدند که بلایی سرشون میاد به جای بهشت زهرا می رن مسگر آباد.

  وویس‌تون رو الان گوش دادم

  و واقعا متعجب شدم...

  بله من هم کاملا موافقم

  مردم باید نقش خودشون رو در این کارزار پیدا کنن

  اما من روی سخنم بیشتر با افرادی بود که با تاکید بی‌دلیل بر لیستی رای دادن توان اختیار رو از افرادی که قادر به تشخیص هستند و قدرت تحلیلش رو هم دارن میگیرن

  کسی که نمیتونه درست انتخاب کنه که هیچ اما قشر جوان و تحصیل‌کرده ما که اتفاقا پویا هستند و انگیزه تغییر دارن نباید تحت‌تاثیر پروپاگاندا طرفین قرار بگیرن...

  و اینطوریه که میشه گفت به بلوغ انتخاباتی میرسن...

  پاسخ:
  قشر جوان و تحصیل‌کرده ما قادر به تشخیص هستند و قدرت تحلیلش رو هم دارن (میتونیم درباره این جمله تون بحث کنیم. من میگم به همین راحتی نیست پیدا کردن افراد شایسته و متناسب با قواره مجلس)

  چون وقتی یه نماینده بخواهیم انتخاب کنیم چند تا مسئله برامون مهم هست:
  1/صلاحیت فردی و اعتقادی: که تا حد زیادی به حریم خصوصی فرد برمیگرده و کشفش فقط در توان نهادهای امنیتی و قضایی و شورای نگهبان هست.(و جالبه که بیشتر افرادی که از یه فرد هواداری میکنند به خاطر صلاحیتها و خصلتهای خوب فردی اوست که از وی دیده یا شنیده اند. در حالیکه فردی که ما تصور می کنیم فرد بسیار سالمی است ممکن است در نزد نهادهای فوق پرونده قطوری از تخلفات و یا شرایطی دارد که مربوط به حریم خصوصی اوست)

  2/توانمندی اداره امور: که براساس تجربه افراد و بررسی رزومه آنها قابل کشف است. (فکرش را بکنید آیا مورد1 به ما اجازه میدهد وارد مرحله 2 و بررسی توانمندی ها با هدف بررسی بشویم؟ شاید به رزومه ها بپردازیم اما به رزومه کسی که میخواهیم از او حمایت کنیم.) عموما اینجوری است.

  3/ توانمندی کار جمعی:
  این محور هم از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر در مسئولی روحیه و توانمندی کار جمعی نباشد امور مختل می شود، و به خود رایی و خودمحوری منجر میگردد.

  با این حساب به نظر می رسد تشخیص شایسته ترینها از میان نامزدهای متعدد برای هر رای دهنده ای کاری بس دشوار است. حداقلش این است که می توانم بگویم کار آسانی نیست. و حتی تر اینکه شاید انتخابات برای هر رای دهنده ای اینقدرها اهمیت و ارزش ندارد که برایش وقت صرف کند.
 • حسن صنوبری
 • خیلی هم خوب

  پاسخ:
  ممنون استاد :) این جمعبندی کامنت بچه هاست که درباره این بحث کرده بودیم که نگاهمون به انتخابات چجوریه.

  نمیدونم شاید بخش بزرگی از مردم از جمهوری اسلامی برگشتن و تبدیل بدشمن شدن.شاید رد صلاحیت افراد شاخص منتقد بی تاثیر نبود.شاید اصلا نسبت بکارکرد مجلس دچار تردیدن.

  امیدوارم قالی باف و آقا تهرانی رییس مجلس نشن.

  پاسخ:
  کی شروع میشه؟

  خرداد یا تیر معمولا شروع میکنن.گمونم این یکی هفته ی دوم یا سوم خرداد شروعش کنن.

  پاسخ:
  خرداد ماه عجیبی بوده این سالها

  مشارکت پایتخت%25بود.

  پاسخ:
  هوم وزیر گفت 26 و

  شاید سخت باشه برامون نگاه ایجابی داشتن اما من فکر میکنم اگر به قاعده سلب عمل کنیم خیلی راحت‌تر به نتیجه میرسیم.

  خیلی از افرادی که کاندیدا میشن در هر دوره انتخاباتی عملکرد پیشینی در ساختارهای حکومتی داشتن و مردم من حیث المجموع میفهمن چه خدماتی ارائه کردن یا نکردن.

   میخوام بگم لازم نیست شناخت صد در صدی از نامزداها داشته باشیم و یا دنبال افرادی بگیردیم که همه مولفه‌هایی که گفتین رو داشته باشن، همین که بدونیم آقای ایکس کارآمدی لازم رو پیش از لین نداشته کافیه برای اینکه انتخابش نکنیم. 

  و عامه مردم میفهمن تا این حد رو... [اگر کسی سختش بود به لیست رای بده]

  اما انتخاب لیستی شعور مخاطب رو تحت الشعاع قرار میده و بهش تلقین میکنه تشخیص خودت مهم نیست به چیزی که من میگم عمل کن!

  رفتاری که هر دو طیف اصلاح‌طلب و اصول‌گرا با حامیانشون میکنن...

  پاسخ:
  به تعبیر یکی از رفقا مهم این نیست که لیستی رای بدیم یا ندیم، مهم نیت و اهدافی هست که ما با رای دادن یا ندادن به لیست دنبالش بودیم.
  *بعنوان یک آشنا بهتون میگم اگر وارد عمل بشین برای شناخت اصلح متوجه میشید که این حرفتون شاید سرشار از سطحی نگری باشه که می فرمایید: انتخاب لیستی شعور مخاطب رو تحت الشعاع قرار میده

  نمیدونم.. شاید

  ولی در صورت سطحی‌نگرانه بودن این حرف هم من بیشتر ترجیح میدم خودم تشخیص بدم و انتخاب کنم تا از تجربه شکست‌خورده دیگری تبعیت کنم و افرادی رو که مطمئنا کوچکترین قرابتی باهاشون ندارم تایید کنم...

  به هر حال امیدوارم اتفاقات مثبتی بیوفته با وجود این اعضای جدید

   

  قطعا تجربیات و دانسته‌های شما در این زمینه بیشتر از بنده ست

  ببخشید اگر جسارت کردم 

  پاسخ:
  نه خواهش میکنم / ترجیح شما که میخواهید خودتون تشخیص بدین ستودنی است و قطعا برای هر عاقلی این اولویت داره.

  ارسال نظر

  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات