مغول‌ها به کاشی‌های ما تجاوز کردند :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

مغول‌ها به کاشی‌های ما تجاوز کردند

سه شنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۰۱ ق.ظ

ما دو هزار و پانصد سال در قفس نفس کشیدیم؛ ۲۵۰۰ سال پرچم‌هایمان در نسیم شمشیر تکان می‌خورد. مغول‌ها به کاشی‌های ما تجاوز کردند. شرح نیستان سوخته ما یک مثنوی هفتاد من کاغذ است. آنها با هُلاکو آمدند و ما با مولانا برخاستیم. ما برگرد شهیدان خود سماع می‌کردیم، تیمور رویاهای ما را به آتش کشید. اسکندر ما را به کرانه کابوس تبعید کرد. این یک مشت مینیاتور ِمعلول، حاصل محاصره نیشابور است.

 

* یک لیوان شطح داغ: داغترم میشه

نظرات (۳)

آنها با هلاکو آمدند و ما با مولانا بر خواستیم این داره چی رو میگه؟؟

شاید چون بریده ای از یه بخش هست یکم مفهومش گنگه 

پاسخ:
احتمالا میخواد بگه ما به استواری فرهنگ­مان، حقیقت مذهب­مان و اصالت انقلابمان آن قدر باور داریم که، هرگز نمی خواهیم آنها را چونان اهداف استعماری جدید بر کولۀ سربازان صادر کنیم. ما برای ترویج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان، در قلبها وارد می­‌شویم و با عقلها سخن می­‌گوئیم. شعر می‌خوانیم و با حکمت سخن می­‌گوئیم.
https://fiish.blog.ir/post/327

سفیران ما، شاعران و عارفان و حکیمان­مان هستند. ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس را در نوردیده­ ایم. ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده­ ایم­. ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم؟! [سخنرانی رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل 1396]

خدارو شکر الان وسایل جنسی پیشرفت کردن.مغولا عجب فتیشایی داشتنا.    D:

مغولا میگن اونا ساختار جهان مدرن رو بوجود آوردن.

https://www.goodreads.com/book/show/40718726-genghis-khan-and-the-making-of-the-modern-world

 

پاسخ:
بعضی از دوستان میگن زشته چرا این چیزا رو میگید!؟ فقط کهریزک رو بگین :)


خاندان مغول حدود 100 سال بر ایران حکومت کردند. حکومت آنها با تحقیر ایرانیان همراه بود در حدی که باعث احیای داستان «ایران و توران» در میان مردم شد. مغول ها اقدام به فرو کردن یک باور مغولی در ذهن مردم و بزرگان ایران کرده بودند:

مقاله: باور به تقدس نژاد چنگیزخان مغول حتّی در میان برخی از علما و گروههای متنفّذ ایرانی هم رسوخ کرده بود. زمانی که ملک معزّالدّین حسین کُرت – از اعضای یک خاندان ایرانی حاکم در غور- در هرات راه سلطنت و استقلال در پیش گرفت، مشایخ ایرانی جام همراه با امرای مغولِ قبایل اطراف نزد امیر قزغن جغتایی شکایت بردند که: «او [ملک حسین کرت] از نژاد کیست که دعوی سلطنت می کند؟» آنها به وجود «گوهر شاهی» در خاندان چنگیز استناد کرده، حاکم ایرانی هرات را، که خاندانش سابقه‌ای یکصد ساله در ادارة آنجا داشتند، «بد گهر» خواندند. امیر قزغن با تأیید نظر آن معترضان گفت: «تازیک [تاجیک] را چه حدّ آن باشد که دعوی پادشاهی کند و از فرمان ما سر کشد؟». |link|


https://fiish.blog.ir/post/707

تنها چیزی که به ذهن میرسه اینه که باید از تاریخ درس گرفت.

پاسخ:
باید مواظب کاشی ها بود، باید دستی به سر و روی مینیاتورها کشید. باید مُتکای هویت ملی را از دل تاریخ بیرون کشید و به آن تکیه داد.

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
فیشــــــنگار

حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

آخرین نظرات