فیشــــــنگار

پاسخ‌های مکشوف به سوالات محذوف

قدرت نرم و پیامکی که دست به دست شد

سال 94 فاجعه منا باعث جان باختن 461 نفر از زائران ایرانی در روز عید قربان شد. نکته خیلی مهمی در مصاحبه اوحدی مسئول وقت سازمان حج و زیارت ایران دیدم که مایل بودم در اینجا به اشتراک بگذارم. ارزش مطالعه و بیشتر از آن تامل دارد.

 

 

سوء مدیریت و قصور سعودی ها در فاجعه منا غیر قابل انکار است. تا روز یکشنبه که هیئت ایرانی  با مسئولیت وزیر بهداشت و حضور قشقاوی، معاون وزارت خارجه  و ضیایی مدیر عامل سازمان هلال احمربه عربستان آمده بود ما 118 پیکر ایرانی را شناسایی کرده بودیم ولی عربستان آنها را تحویل نمی داد.

 

روز سه شنبه صبح وقتی بچه های تفحص به سردخانه عربستان رفتند مسئولان سردخانه برگه ای را برای امضا به بچه های تفحص دادند که در این برگه نوشته شده بود "موافقت خودمان را با دفن پیکرها اعلام می کنیم"

 

 

آقای شرافتی به مسئولان سردخانه اعلام می کنند که ما می خواهیم اجساد را به کشور خودمان بازگردانیم که مسئولان سردخانه از این حرف عصبانی می شوند و بچه های گروه تفحص از سردخانه باز می گردندند.

 

 

چهار شنبه ساعت 12 ظهر بعد از آمدن هیئت ایرانی اولین جلسه رسمی را با مقامات سعودی در جده برگزار کردیم؛ در این جلسه طرف سعودی چون می خواست بداخلاقی کند، وزیر بهداشت این کشور به جلسه نیامد، در حالی که طبق پروتکل سیاسی با توجه به حضور وزیر بهداشت ما در جلسه باید وزیر بهداشت عربستان هم به جلسه می آمد.

 

 

در این جلسه از سوی سعودی ها دستیار ارشد امیر مکه، معاون وزیر حج و معاون وزیر بهداشت و 3 سرلشکر حضور داشتند که آقای هاشمی، وزیر بهداشت نکات خود را درباره این فاجعه عنوان کرد و ما نیز که در عمق فاجعه حضور داشتیم نکاتمان را عنوان کردیم.

 

 

همان لحظه، متن سخنان تاریخی مقام معظم رهبری به گوشی آقای قشقاوی که شماره همراه شان شماره ایرانی بود، پیامک شد. اقای قشقاوی بعد از خواندن متن پیام گوشی همراهشان را به من داد و بعد از خواندن پیام گوشی دست به دست به اعضای هیئت ایرانی فرستادیم تا همه اعضا این پیام را بخوانند و بعد از خواندن پیام همه مان از لحاظ فکری درگیر این مسئله بودیم که آیا منویات رهبری را در این جلسه بیان کنیم یا خیر و باید چه سیاستی را در این جلسه پیش بگیریم برایمان مشخص نبود که آیا طرف سعودی هم از این نهیب تاریخی و طوفانی مقام معظم رهبری خبردار شده اند یا خیر؟ در همین درگیری ذهنی بودیم که درب اتاق جلسه باز شد و یکی از افراد سعودی به اتاق آمد و کاغذی را جلوی نماینده وزارت خارجه خودشان که در جلسه حضور داشت، گذاشت و وقتی نماینده وزارت خارجه عربستان کاغذ را خواند از تغییر چهره این فرد به آقای قشقاوی گفتم که نماینده وزارت خارجه عربستان پیام رهبری را خوانده است.

 

 

نماینده وزارت خارجه عربستان وقتی آن کاغذ را خواند از اتاق بیرون رفت و مدتی بعد برگشت و کاغذ کوچکی را جلوی دستیار ارشد امیر مکه گذاشت که وی هم بعد از خواندن این کاغذ انسجام صحبت هایش بهم ریخت ولی سعی می کردند که اصلا مسئله را بروز ندهند وقتی جلسه تمام شد و ما در حال بیرون رفتن از ساختمان بودیم دستیار ارشد امیر مکه خودش را به ما رساند و عنوان کرد که وزیر بهداشت عربستان از ریاض تماس گرفته و عنوان کرد که به خاطر احترام به هیئت ایرانی ساعت هشت همین امروز به جده می آید و در ساختمان وزارت بهداشت عربستان با وی جلسه خواهیم داشت.

 

 

وقتی ساعت 20 با وزیر بهداشت عربستان جلسه گذاشتیم فضای جلسه کاملا با فضای جلسه صبح متفاوت بود؛ چرا که در جلسه صبح عنوان می کردیم که 118 پیکر را شناسایی کرده ایم ولی آنها عنوان می کردند که حتی این تعداد تابوت هم ندارند که در اختیار ما بگذارند، ولی در جلسه عصر گفتند که اصلا در این زمینه مشکلی ندارند و تنها باید تشریفات قانونی عربستان را انجام دهیم تا بتوانیم پیکرها را منتقل کنیم.

 

 

ساعت 22 جلسه با وزیر بهداشت تمام شد و ما بعد از جلسه ای کوتاه در کنسولگری به سمت مکه حرکت کردیم، ساعت یک و نیم بعد از نیمه شب به ورودی مکه رسیدیم که دستیار ارشد امیر مکه با ما تماس گرفت و عنوان کرد که 4 هواپیمای رایگان در اختیار ایران می گذارند تا همه اجساد را را منتقل کنیم و حتی تشریفات قانونی را هم برای زائران ایرانی استنثا قائل می شویم و تنها ما باید اسامی زائران و پاستورت ها را در اختیار آنها بگذاریم و همان شب عنوان کرد که هواپیماهای آنها ظرفیت حمل 115 پیکر را دارد که اولین گروه جانباختگان ما 104 یا 114 پیکر بودند که به ایران منتقل شدند و مشکلی نداریم.

نا دم
۱۵ اسفند ۹۸، ۱۱:۰۷

سلام

از اون خبرهایی که هیچ وقت اونجور که باید روش کار نشد...

داغ منا همیشه به دلمون تازه است! و البته بی عرضگی وزارت امورخارجه مون رو هم از یاد نمی‌بریم....

پاسخ :
بله منم به طور تصادفی چند روز پیش متوجه ماجرای این جلسه شدم!

انصافا وزارتخونه در این خصوص خیلی کار کردن، اینا رو هم باید ببینیم
نا دم
۱۵ اسفند ۹۸، ۱۱:۲۷

نه موافق نیستم, من خیلی پیگیر اخبارش بودم اون زمان.... خیلی وزارت امورخارجه کم کاری کرد، خیلی بیشتر میشد تو مجامع بین المللی کار کنند، باید برید بشینید پای درد و دل خانواده های این شهدا تا متوجه بشین... 

تنها اتفاق مثبت همون صحبت های حضرت آقا بود! خدا برامون حفظشون کنه

پاسخ :
هوم خانواده شهید رکن آبادی انگار زیاد گلایه داشتن از دولت
پا ییز
۱۵ اسفند ۹۸، ۱۶:۱۱

شهید رکن آبادی کیه؟ 

 

مگه الان دارن خوب کار می کنن؟ بقیشونو میگم 

پاسخ :
یکی از شهدای منا بود.
بقیه ی وزارتخونه ها رو میگید؟
نا دم
۱۵ اسفند ۹۸، ۱۷:۵۸

خانواده شهید رکن آبادی بخاطر جایگاه شهید تا حدی صداشون رسید، وگرنه بقیه هم دلشون خونه!

هر چند اون‌ها هم کاری از پیش نبردن، خدا نگذره از سر تقصیرات اون‌هایی که می‌تونستند و‌کاری نکردند!

پاسخ :
اون کمیته حقیقت یاب منا که رهبرمون گفتن نمیدونم شکل گرفت یا نه؟
سربازِ روزِ نهم
۱۵ اسفند ۹۸، ۲۳:۴۵

لحظات سختی بود

بابای دوستم اونجا بود و آسیب دیده بود

از مکه مصاحبه می گرفتیم و شرایط رو که می گفت خیلی ناراحت کننده بود

پا ییز
۱۶ اسفند ۹۸، ۲۲:۱۶

منظورت از نرم چی بود؟ قدرت نرم 

پاسخ :
یعنی اینکه ایران قدرتش زیاده! نرم هم هست سخت هم هست
قاسم صفایی نژاد
۱۷ اسفند ۹۸، ۰۹:۵۳

یه مستند کامل از فاجعه منا میشه ساخت برای آیندگان

پاسخ :
به نظر ایده جذابی میاد و لازم از نظر تاریخ نگاری
قاسم صفایی نژاد
۱۷ اسفند ۹۸، ۱۰:۱۳

من حاضرم کتابش رو کار کنم. مستندش هم احتمالا میتونم بدم دوستان بسازن. فقط یکی باید یه پژوهشگر خوب معرفی کنه در این مورد که دسترسی به اطلاعات ناب و مخفی بتونه بدست بیاره.

اگه میشناسید بگید.

پاسخ :
دمتون گرم دکتر، پرس و جو میکنم از رفقا ببینم کسی بتونه معرفی میکنم. شما مکانتونم عوض شده؟
قاسم صفایی نژاد
۱۷ اسفند ۹۸، ۱۰:۵۵

بله دیگه. جام جم نیستیم که.

پاسخ :
بعد از کرونا خدمت میرسیم :)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
درباره
پایان سخن پایان من است تو انتها نداری
طراح قالب: عرفـــ ـــان ویرایش توسط نقل بلاگ
تصاویر زیباسازی نایت اسکین