یادداشتی در حاشیه سریال مانکن :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

یادداشتی در حاشیه سریال مانکن

پنجشنبه, ۱۴ فروردين ۱۳۹۹، ۰۲:۵۱ ب.ظ

یک: سریال مانکن (به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و فیلمنامه‌ بابک کایدان) در سال 1398 در شبکه نمایش خانگی تولید و منتشر شد.

 

دو: کایدان: سریال ما پیام غیراخلاقی ندارد؛ چراکه اگر داشت مطمئن باشید قبل از ارشاد مردم واکنش نشان می‌دادند اما خب به هر حال نزدیک شدن به خط قرمزها لازمه سریال‌سازی است.

 

سه: شاید بتوان نکته‌ی مثبت سریال مانکن توجه به وجود مافیاهایی بود که در برخی ساختارهای اداری دارای نفوذ و نفوذی هستند که البته به تلخ ترین و مخرب ترین شکل ممکن مطرح شد.

 

کایدان درباره شخصیت پردازی اخگر با بازی محمدرضا فروتن گفت: آنچه که خودم ایده‌آلم بود این بود که اخگر فساد بیشتری در شخصیتش داشته باشد و یک سمت و عنوان بالایی داشته باشد اما از من خواسته شد او را مامورنما و قاضی‌نما جا بزنم اما من دوست داشتم او را قاضی فاسد اخراج شده تصویر کنم که مخالفت شد.

 

چهار: اما نکته منفی ماجرا که به نظر می‌رسد موثر اصلی آن نویسنده‌ی سریال باشد «پایان تلخ» یک سریال است.

 

پنج: ماجرای سریال از این قرار است که پسری فقیر به نام کاوه (امیر حسین آرمان) بخاطر تنگ‌دستی و قرض‌های پدرِ زندانی‌اش، با یک زن ثروتمند(مریلا زارع) به صورت صوری ازدواج می‌کند تا بتواند پدرش را از زندان آزاد کند. کاوه در این معامله مجبور می‌شود با دختر مورد علاقه اش به نام همتا قطع رابطه کند و البته در طول سریال دوباره همدیگر را پیدا می‌کنند و در قسمت پایانی در روز عقد کاوه و همتا بر اثر یک اتفاق عجیب و نادر و تلخ به هم نمی‌رسند.

 

شش: فرق داستان با واقعیت: ماجراهای واقعی(تلخ و شیرین زندگی ما) اگر چه برای ما پایانش باز است اما برای کارگردان آن(سرنوشت) مشخص است. اما بیننده ای که 26 قسمت سریال را می‌خرد و تماشا می‌کند توقع دارد که نویسنده کمی به خود زحمت داده باشد و یک پایان مناسب یا راه حل مفیدی برای ماجراها ارائه بدهد؛ نه اینکه حقد و غضب و کینه خودش نسبت به دستگاه عدلیه را بر سر بیننده خالی کند! و چنین پایان غیر واقعی و زننده‌ای که شاید از بی‌رحمی روح نویسنده بیرون می‌آید را رقم بزند. کاوه که همیشه در سخت ترین شرایط بهترین راه حل ها به ذهنش می‌رسید و نقش‌های مثبت سریال را نجات می‌داد در قسمت آخر بر خلاف منطق داستان، و بدون توجه به پیگیری‌های قضایی پرونده اخگر و برادرش، ماجرا به تلخ ترین شکل ممکن به پایان رسید. حتی بهرام که همیشه در این مواقع ناجی نقش اول سریال بود را هم برخلاف تصور و توقع بیننده حذف کردند! تا چنگال های کثیف خودشان را بر روح و روان مخاطب ایرانی بکشند.

 

https://www.aparat.com/v/B7MmF

 

 

هفت: این سریال که تمام شد احساس کردم باید برای خودم محافظ استخدام کنم؛ یا حداقل اسلحه ای داشته باشم. (آدم باید خیلی به خودش فشار بیاورد تا باور کند که این سریال از جایی پول نگرفته باشد برای تخریب دستگاه قضایی کشور و صدمه زدن به احساس امنیت مردم.) این بود انتقاد من به وضعیت اخلاقی سریال مانکن و به هیچ وجه این سریال را سازنده نمی‌دانم و دیدن آن را پیشنهاد نمی‌کنم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شخصیت ها و بازیگران سریال مانکن


سریال مانکن یکی از آثار پربازیگر با شخصیت‌های گوناگون به حساب می‌آید. در این قسمت با برخی از شخصیت‌های اصلی این سریال بیشتر آشنا می‌شویم. در انتهای این بخش می‌توانید فهرست کامل اسامی بازیگران را مشاهده کنید.

کاوه (امیرحسین آرمان)

سریال مانکن

کاوه پسر جوانی‌ست که خانواده‌اش وضع اقتصادی چندان خوبی ندارند. او با دختری به نام همتا آشنا شده و به نظر می‌رسد که عاشق یکدیگر هستند؛ اما کاوه بنا به دلایلی که در ابتدا مشخص نیستند، از همتا جدا می‌شود. کاوه خودش را به پول فروخته و به ازدواجی ناخواسته تن داده است. امیرحسین آرمان که نقش کاوه را ایفا می‌کند، متولد 14 آبان 1361 در تهران است.

 

همتا (نازنین بیاتی)

نام بازیگران سریال مانکن

همتا دختر ساده‌ایست که به راحتی عاشق کاوه شده است. او که با مادر و ناپدری‌اش زندگی می‌کرد، از آن‌ها جدا می‌شود و به خانه مادربزرگش می‌رود تا با او زندگی کند؛ اما مدت زیادی طول نمی‌کشد که بنا به دلایلی آنجا را هم باید ترک کند. همتا که کاوه رهایش کرده است، به‌صورت اتفاقی با مردی به ظاهر ثروتمند و قدرتمند به نام اخگر کوهسنگی آشنا می‌شود. نقش همتا را نازنین بیاتی بازی می‌کند. بیاتی متولد 15 دی 1368 در تهران است.

 

اخگر کوهسنگی (محمدرضا فروتن)

نظرات در مورد سریال مانکن

اخگر کوهسنگی مرد مرموز و ثروتمندی است که همتا را از دردسر نجات می‌دهد. نقش اخگر کوهسنگی توسط محمدرضا فروتن ایفا می‌شود. فروتن متولد 7 دی 1347 است.

سلمان صوفیان (حسین پاکدل)

سریال مانکن

سلمان پدر کاوه است که به دلایلی به زندان افتاده است و کاوه سخت تلاش دارد که او را از زندان بیرون بیاورد؛ تا جایی که حتی حاضر می‌شود تن به ازدواجی ناخواسته در قبال پول بدهد. کاوه با این ازدواج، بدهی‌های پدرش را صاف می‌کند و او را از زندان بیرون می‌آورد؛ اما خبر ندارد زنی که با او ازدواج کرده درواقع دشمن پدرش و معشوقه سابق اوست.حسین پاکدل که نقش سلمان را ایفا کرده، متولد سال 1338 در اصفهان است.

کتایون صوفیان (مریلا زارعی)

بازیگران سریال مانکن

کتایون صوفیان دخترعموی سلمان است و به تازگی در قبال پولی که به کاوه داده، همسر او شده است. کتایون که زن ثروتمندی‌ست از سلمان کینه دارد و به‌دنبال انتقام است. این نقش را مریلا زارعی بازی می‌کند. مریلا زارعی متولد 1353 در اصفهان در سریال‌هایی مانند «کلاه پهلوی» محصول سال 1391، «پلیس جوان» محصول سال 1380 و «هوای تازه» محصول سال 1375 حضور داشته است.

بهرام (فرزاد فرزین)

نقد سریال مانکن

بهرام دوست صمیمی کاوه است و قسمت بامزه سریال مانکن محسوب می‌شود. او پسری دعوایی، اما مهربان و بامعرفت است. فرزاد فرزین خواننده ایرانی متولد 3 تیر 1360 است. تیتراژ سریال مانکن را هم فرزاد فرزین خوانده است.

ژیلا (لیندا کیانی)

نقد و بررسی سریال مانکن

ژیلا کارمند اخگر است که همتا یک بار به صورت تصادفی به او کمک می‌کند؛ از همین طریق هم همتا با اخگر آشنا می‌شود. ژیلا که زیر سایه اخگر، یک آرایشگاه دارد، تبدیل به تنها دوست همتا می‌شود. لیندا کیانی که نقش ژیلا را بازی کرده، متولد 23 شهریور 1359 در شهر آبادان است. این بازیگر که فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد در رشته فلسفه است، حرفه بازیگری خود را از سال 1384 آغاز کرد.

فیلم

نظرات (۲۰)

1. Az nazar e fiishnegar khanom ha hagh nadarand javab e tohin e mard ke hich, mardnama ro bedahand. 

2. Age Kave zende mimund ham tahe khonoki mishod

3. Kojay e film be system ghazayi gir dad? 

پاسخ:
2/ مگه ما اعتقاد نداریم که بار کج به مقصد نمیرسه؟ مگه نمیگیم شاهنامه آخرش خوشه؟ یا آخرش حق به حق دار میرسه؟ (اینا همه فلسفه و جهان بینی پشتش بود)
3/ اینکه به راحتی به پرونده ها دسترسی داشتن. ماشین و لباس پلیس داشتن. بیمارستان خصوصی داشتن. حمل اسلحه.

Yani faghat system ghazayi ha bimarestan khosusi daran? 

پاسخ:
از اون طریق برای داداشش که در زندان بوده گواهی فوت صادر کرد و یه شناسنامه جدید براش درست کرد آوردش بیرون!
Doctor migoft 
In donya jay e Edalat nist 

Seryali ke kheyli abaki tor mobareze y chahar ta jeghele ro neshun dad, az akharesh kheyli tavagho'e nakon

Vay ke bazi e un Hamta cheghadr bad bud
Va bazi e Arman
Va jila
Va madar e kave 
:| 
پاسخ:
قبول ندارم که این دنیا جای عدالت نیست

من سریال نمیدیدم ولی خب یه سری کلیپ تو اینستا دیدم و برداشت ام این بود که یه رابطه سه ضلعی وجود داشت ..کاوه زن داشت ..ولی به راحتی با همتا در ارتباط بود و ببیننده هم دلش به حال کاوه میسوخت ..در حالی که کاوه خیانت میکرد ..مهم نیست که کاوه چرا با مریلا زارعی ازدواج کرد و چرا طلاق میگیره ..مهم اینه که یه مرد متاهل با دوست دختر سابق اش در ارتباط است و ما دلمون براشون میسوزه ..بی اهمیت کردن خیانت و توجیه ان به دلایل مادی !

پاسخ:
دقیقا و یکی از ایرادهای فراستی هم همین بود که فیلم، بیننده را وادار به سمپاتی و همدلی با این رابطه ی سه ظلعی و به تعبیر شما «خیانت به همسر رسمی» میکرد.

خوشبختانه یا متأسفانه از این سریال ها نمی بینم.

چون وقتشو ندارم...

پاسخ:
ما هم اسیر تبلیغات شدیم :) البته اینکه اشتراک فیلیمو هم داریم بی تاثیر نیست :) ما 20 قسمتش رو یه هفته دیدیم 6 قسمتش رو توی شیش هفته!

ندیدین چیز خاصی رو از دست ندادین.
 • رفیقِ نیمه راه
 • قیافه شما شبیه کدام یکی از بازیگر هاست!؟

  پاسخ:
  ترکیب مهدی فخیم زاده و حسین پناهی
  کامنتتو خوندم دیشب :/

  Migoft vase hamin akherat ro khoda sakhte

 • رفیقِ نیمه راه
 • کدوم کامنت!؟ ^_^

  پاسخ:
  بیا بریم بیرون یه چرخ بزنیم باهم
 • رفیقِ نیمه راه
 • کجا بریم حالا!؟

  پاسخ:
  رستوران
 • رفیقِ نیمه راه
 • رستوران برا چی گل!؟ به فکر شکمی ها...
  بریم قدم بزنیم...
  خرج الکی برای چی!؟

  پاسخ:
  نه میخوام ترست بریزه :)
 • رفیقِ نیمه راه
 • ترسم با قدم زدن هم میریزه...
  کجا بریم!؟

  پاسخ:
  خودت بگو
 • رفیقِ نیمه راه
 • بریم استان زیبای قم قدم بزنیم تو راه هم به یه نفر سر بزنیم...

  پاسخ:
  قم نونو
 • ...:: بخاری ::...
 • خب من نمیدونستم ک روز تولد من و لیندا کیانی یکیه.

  نتیجه من از مانکن :/

  پاسخ:
  :)) اشتراک من و اوشون هم علاقمندی به لاک فیروزه ای هست ://

  من شیش قسمت از این سریال دیدم به خاطر اشتراک فیلیمو و از زرد بودن و جلف بودن فیلم حالم بد شد و دیگه ندیدم.

  سریال باید مثل خانه به دوش و وضعیت سفید باشه. باحال!

  پاسخ:
  بله سریال باید با حال باشه
  خانه به دوش که حرف نداشت :))

  اصلا هر جور که به این سریال نگاه می‌کنم ... ازش خوش نمیاد :|

  + یه جورایی حس خوبی بهم نداد :(

  پاسخ:
  نظر من اینه که بی خیالش شو

  پس که اینطور!

   

  :)

  پاسخ:
  سلام سال نو مبارک! :)

  گندددددددد زدن با اون پایان مزخرف فیلم 

  من نمیدونم اون  داداش اخگر کی وقت کرد ظرف چند ماه  انقدر حالش خوب بشه که بشینه پشت موتور و............

   

   

  فقط بازی بهرام^_^

  پاسخ:
  چجوری پرونده اخگر رو بررسی کردن که برادر قاتلش به زندان برنگشت؟
  این چیزا شاید خیلی عمدی هم میتونه باشه که بیننده رو حرص بده

  دمش گرم بهرام :))

  سلام

  سریال ایرانی نقد ؟؟؟؟

   

  مورچه و کله پاچه 

   

  ملتفت هستید که چی میگم

  پاسخ:
  سلام علیکم.
  هر چیزی فلسفه ای داره
  منم منتقد سینما نیستم
  ولی دوست دارم یا بهتره بگم در قبال اثری که تولید و منتشر میشه و من می بینمش احساس مسئولیت دارم. یادداشت حاضر هم با این فلسفه نوشته شده و برای این کار لزومی نداره آدم منتقد سینما باشه. نظرش رو میگه اگر درست بود ازش استفاده میشه.
  سریال غیر ایرانی؛ وقتی من مخاطبش نیستم چرا باید نقدش کنم؟ 

  واقعا نمیدونم این نگاه های شما تهش به کجا میخواد برسه؟ 

  سلام سالِ نو شما هم مبارک

  پاسخ:
  متشکرم

  والا میگم فیلم ایران ارزش دیدن که نداره

   ارزش نقد که اصلا نداره

   اصلا نقد یک اثر ناشایست نقد، رونقی و تلاشی برای پیشرفت اون اثر هست. رهی منافی

  دی

  پاسخ:
  آره دیگه اثر ضعیف باید نقد بشه! :)

  ارسال نظر

  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات