علت مقبولیت احمدی‌نژاد :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

علت مقبولیت احمدی‌نژاد

چهارشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۹، ۱۱:۲۱ ب.ظ

1.جناح اصولگرا، از اصول انقلاب، از ارزش‌های دینی، از خواست و شریعت الهی سخن می‌گوید. آنها از حاکمیت دین دفاع می‌کنند و بر این باورند که حکومت رسالت ایدئولوژیک دارد. مردم باید با عرصه سیاست نه با جسم و نیازهای جسمانی بلکه با انگیزه‌های متعالی و روحانی خود نسبت برقرار کنند. حیات سیاسی حیاتی معنوی است و جمهوری اسلامی موظف به دفاع از حریم‌های مقدس زندگی جمعی است. 

 

جمعی از مردم که هم به این ارزش‌ها باور دارند و هم با صداقت منادیان این سخن اطمینان دارند و هم به توان آنها برای تحقق بخشی به این ارزش‌ها ایمان آورده‌اند، البته حول اصولگرایان جمع می‌شوند. اما واقع این است که اکثریت مردم، یکی از شروط سه گانه فوق را ندارند. یا اصولاً به این ارزش‌ها دیگر باور ندارند، یا اگر دارند به صداقت منادیان اطمینان ندارند و یا اصولا این ارزش‌ها را اگر هم خوب می‌دانند، قابل تحقق نمی‌دانند. بنابراین اکثریت مردم، امکان ارتباط با حیات سیاسی از منظری معنوی را از دست داده‌اند. 

 

2. جناح اعتدالی، از عقلانیت در سیاست دفاع می‌کند. تلاش دارد از منظری کارشناسانه از مدیریت اقتصادی، سیاسی، امنیتی و بین المللی دفاع کند. منادی آن است که باید عقل را بر امور حاکمیت داد و مقصود از عقل، مصالح جمعی است که تامین کننده منافع درازمدت عموم مردم است. در دانش سیاسی نظر کردن به آنچه در جهت امور درازمدت جمع مردم است، به معنای توجه به زندگی سیاسی عقلانی است. اما این عقلانیت و نظر کردن به آنچه جمعی و درازمدت است به معنای به حاشیه راندن هر آنچیزی است که به همین خواست آنی و فوری و هوس آلود من معطوف است. 

 

البته بخش‌هایی از مردم به جد نگاهی عقلانی به عرصه سیاسی دارند و با منطق دولت همسو هستند اما اقلی از مردم واقعا تصور می‌کنند که منادیان این سخن، عزم جدی برای تحقق این روایت در حیات سیاسی دارند و اگر هم صداقت کافی داشته باشند، دیگر ایمان خود را از دست داده‌اند که در این دیار بتوان نظمی عقلانی و معطوف به مصالح درازمدت جمعی حاکم کرد. 

 

3. احمدی‌نژاد خوب فهمیده است که در شرایطی که نه معنویت و نه عقل، دائر مدار حیات سیاسی نیست، هوس یکه تاز میدان خواهد بود. پس سوار بر این اسب می‌شود و بر موج هوس‌های بی مهار مردم می‌تازد. 

 

حیات سیاسی عاری از مفاهیم کلی، اسم مستعار انحلال حیات سیاسی است. احمدی نژاد خود را در میدانی می‌بیند که یکی از حاکمیت دین و انقلاب سخن می‌گوید اما اعتبار خود را برای تحقق حاکمیت معنوی به هر دلیل از دست داده است و دیگری از حاکمیت عقل و دمکراسی سخن می‌گوید و او نیز اعتبار خود را برای تحقق این سنخ از سامان سیاسی از دست داده است. 

 

آنها که نه دیگر به ارزش‌های معنوی و دینی در حیات سیاسی قائلند و نه باور به امکان تحقق عقلانیت در حیات سیاسی دارند، اراده سازنده سیاسی شان از دست رفته است. آنها دست به گریبان رویاهای ساده اندیشانه می‌شوند. اگر اهل خشونت بودند در خشونتی کور امکانی برای گشایش جستجو می‌کردند اما حال که چندان اهل خشونت و خطر نیستند، دست به دامان خیال و رویا می‌شوند تا از عسرت‌های زندگی رها شوند. احمدی نژاد دقیقاً سرمایه خود را از خیالات خام مردمی اخذ می‌کند که با هوس‌های بی مهار خود در جامعه سیاست گسیخته رها شده‌اند. 

 

هیچ کس نمی‌تواند فهم کند که احمدی نژاد چقدر قادر به جلب آراء این بخش از مردم است. اما اگر در انتخابات آینده حاضر باشد، باید دید موازنه میان سیاست معنوی، سیاست عقلانی و سیاست توام با هوس، به سود چه کسی رقم خواهد خورد. 

 

آنچه از این تصویر حاصل می‌شود، خالی شدن جامعه ایرانی از فضیلت حیات سیاسی است. تا چنین است به طور روز افزونی باید منتظر ظهور قهرمانانی نظیر احمدی نژاد با نام‌های تازه باشیم. javadkashi.blog.ir  محمد جواد غلامرضاکاشی

نظرات (۱۱)

بنظرم این تعریفات صرفا یه مشت تعریفه!

در عمل ...

پاسخ:

ایشون اصولگرایی رو تعریف کرده و منحصرش کرده در معنویت گرایی، اما داعیه و شعار انقلاب اسلامی پیوند دین و دنیا باهم بوده:


آن روز که جهان میان شرق و غرب مادّی تقسیم شده بود، انقلاب اسلامی ایران، دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد. اکنون با گذشت چهل دهه‌ی فجر، یکی از آن دو کانون دشمنی نابود شده و دیگری با مشکلاتی که خبر از نزدیکی احتضار میدهند، دست‌وپنجه نرم میکند! و انقلاب اسلامی با حفظ و پایبندی به شعارهای خود همچنان به پیش میرود.(بیانیه گام دوم) more

 • حسین مداحی
 • یارو گفته بود عوامل توهین به روحانی شناسایی شدن. به زودی محاکمه میشن. 

  وقتی 24 میلیون نفر به یکی رای دادن دلیلی نداره کسی بخواد توهین کنه بهش.

  چرا انقلاب اینجوری به گند کشیده شد؟

  پاسخ:
  1.ما باید در برابر قانون (که میگه توهین به مامور قانون جرمه مثل توهین نماینده به سرباز و توهین و فحاشی به مسئولین جرمه مثل شعار مرگ بر روحانی که چند روز پیش یه عده گفتن ) تسلیم باشیم.
  اما رئیس جمهور ما روز 22 بهمن که اوج انقلاب ما بود یک ساعت در هوس و شهوت غربخواهی حرف زد... اگر محافظه کار نبودم الان میگفتم هم با دیدن اون کلیپ خوشحال شدم هم از اون روز به بعد (اگه نماینده ها سخنرانیش رو دیده باشن) استیضاح براش لازمه.

  من که سعی میکنم کلا از جناح ها فاصله بگیرم ((:

  پاسخ:
  کار خوبی میکنی فعلا درست مهمتره :)

  😂😐😐😐

  چه ربطی داره

  پاسخ:
  به هر حال «عوام بودن» افتخار نیست (اینکه بگی من کار به مسائل سیاسی ندارم) حالا شما به هر مقدار که میتوانی باید از جریانات و حوادثی که در کشور یا شهرت اتفاق میفته باخبر باشی و احساس مسئولیت کنی

  عایا منظور از جناح ها، مسائل سیاسیت؟!

  نه مرتب دنبال میکنم فقط از هیچکدوم جناح ها خوشم نمیاد مخصوصا اصولگرا ها

  پاسخ:
  نه سیاسی بودن ربطی به جناحی بودن نداره.
 • حسین مداحی
 • شما برو مجلس این قانونو عوض کن.

  که راحت بتونم برم در خونه روحانی یه دونه بخوابونم تو گوشش.

  پاسخ:
  قانون بذاریم که مسئول نباید مصونیت قضایی داشته باشد؟ نمیدونم، باید بیشتر فکر کنم
 • حسین مداحی
 • یعنی نباید زد تو گوش اون خری که تلگرام رو فیلتر کرد؟

  پاسخ:
  چه ربطی داشت؟ بعدشم :)
  فیلتر تلگرام یه تصمیم جمعی بوده با هدف حفظ امنیت ملی 
 • علیرضا گلرنگیان
 • سلام

  آقای غلامرضاکاشی چه وبلاگ خوبی دارن! از سال ۹۴ تا ۹۹ دام دارن می نویسن. البته از خرداد به بعد دیگه چیزی منتشر نکردن.

  شما نظرت چیه درباره وبلاگ ایشون؟

  پاسخ:
  من دو سه ماه پیش براشون کامنت گذاشتم که بیارمشون وسط :) و به دوستان معرفی بکنمشون اما جوابی نیومد از جانب ایشون

  همینکه یه استاد دانشگاه به وبلاگ نویسان اضافه کنیم خودش مزیته :)) کلاس فضای بیان ب رو بالا میبره
 • علیرضا گلرنگیان
 • «... مدام دارن می‌نویسن.»

  یه غلط املایی داشتم. :)

   

  پاسخ:
  یه کامنت براشون بذارید
 • علیرضا گلرنگیان
 • نظر گذاشتم اتّفاقاً. قبل از اینکه شما بگید. :)

  پاسخ:
  احسنت

  این همه سال خوردن و بردند، یکی نیومد از هزاران میلیاردی که حق مردمه و از ذخایر مملکته بیاره بده یه لقمه هم مردم بخورن.

  ولی احمدی نژاد آورد.حالا میخواد بیاد اون لقمه رو که روز به روز کوچیکترش کردن به اندازه قبل برگردونه.

  میخواد دولت رو کوچیک کنه و مفت خوری ها رو کم کنه.میخواد امثال حداد که سالانه برای یه مجموعه ی کوچیک کلمه فارسی ساز میلیاردی دستمزد میگرفتن رو دستشون رو از بودجه ی مملکت که مال مردمه کوتاه کنه.

  احمدی نژاد میخواد یارانه رو افزایش بده.

  فقط همین یک دلیل کافیه که که طرفدارش ام و اگر به فرض آقای جلیلی هم بخواد یارانه رو افزایش بده به ایشون رای میدم.

  رییسی هم که نمیخواد بیاد.

  البته از اصلاح طلب ها بدم میاد و فکر می کنم امتحان خودشون رو بد پس دادن.

  پاسخ:
  وقتی میتونی بگی طرفدار احمدی نژادم و مخالف حداد که حداقل جفتشون رو به یه اندازه بشناسی. هوم؟

  ارسال نظر

  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات