فیشــــــنگار

پاسخ‌های مکشوف به سوالات محذوف

جلسه سوم بهتر از جلسه دوم بود

اشاره: امام خمینی در تلویزیون جمهوری اسلامی 5 جلسه تفسیر گفتند و بعد از آن به دلایلی جلوی پخشش گرفته شد! آن 5 جلسه در کتاب «تفسیر سوره حمد» پیاده شده که من تا حالا سه جلسه اش را خوانده‌ام. جلسه سوم عالی بود. خلاصه‌اش این که راه اصلی فهم و شناخت، خودسازی است:

 

قرآن مراتب دارد، هفت بطن یا هفتاد بطن از برای قرآن است؛‏‎ از این بطون تنزل کرده است تا رسیده است به جایی که با ما مردم دربند و در چاه ضلالت می‌خواهد صحبت کند. تا جایی که خدا خودش را با شتر معرفی می‌کند:‏‏ ا فَلا یَنظُرُونَ الَی الابِلِ کَیفَ خُلِقَت ‏‏؛‏‎[غاشیه:17]‎‏ و این برای ما تاسف‌آور است که به همین موجودات نازل [بخواهیم به خدا معرفت پیدا کنیم.] ‏‏خوب وقتی که خدا با شتر معرفی بشود، معلوم است که مرتبه ما چه مرتبه‌ای است، مرتبه همان حیوان است و معرفتی که ما از آن پیدا می‌کنیم چه معرفتی است، یک چیز بسیار ناقص [است].‏

 

‏‏آن جایی هم که گاهی [مطلبی] ذکر می‌شود راجع به انبیا:‏‏ فَلَمَّا تَجَلَّی رَبُّهُ لِلجَبَلِ جَعَلَهُ دَکًّا وَ خَرَّ مُوسی صَعِقاً‏‏، موسی بعد از اینکه تحت ربوبیّت ‏‎‏حق تعالی واقع شد و از این منازل گذشت، آن وقت عرض کرد:‏‏ ارِنِی انظُر الَیکَ ‏‏؛ به من خودت را ارائه بده. ارائه بده، یعنی من با چشمم ببینمت.‏ ‏‏[خب] این [خواسته] که از یک نبی بزرگی صادر نمی‌شود، آن نحو ارائه و آن نحو رویتی که مناسب با مرئی و رائی که دست ما به آن نمی‌رسد. در عین حالی که به آنجا رسیده بود که متکلم بود، با خدا تکلم می‌کرد، [عرض کرد:]‏‏ رَبِّ ارِنِی انظُر الَیکَ؛ جواب آمد که ‏‏ لَن تَرانِی؛ یعنی- محتملًا- تا موسی هستی، رویت ممکن نمی‌شود، تا تو هستی نمی‌شود؛ لکن مایوسش نکرد؛ ارجاعش کرد به اینکه:‏‏ انظُر الَی الجَبَلِ.

 

این «جبل» چیست؟ این جبلی که تجلی حق بر موسی نمی‌شود و بر آن می‌شود، این «جبل طور» است؟ آیا این تجلی، یک تجلی بود که اگر آن روز مردم در کوه طور بودند، آن را می‌دیدند؟‏ ‏‏[آیا] مثل [رویت ] شمس بود؟ این ‏‏ وَ لکِنِ انظُر الَی الجَبَلِ ‏‏، وعده ملاقات است؛ نمی‌بینی ‏‏ وَ لکِنِ انظُر الَی الجَبَلِ فَانِ استَقَرَّ مَکانَهُ فَسَوفَ تَرانِی‏‏. محتمل است که «استَقَرَّ عَلی مَکانِهِ» مراد این جبل باشد؛ این جبل محتمل است که همان انانیّت، نفس موسی بوده [باشد] که باز بقایا داشته است، با همان تجلی جبل را «دک» کرد، به هم زد اوضاع انانیّت را و موسی به مقام موت رسید:‏‏ خَرَّ مُوسی صَعِقاً‏‏.‏‎[اعراف:143]‎‏ برای ما این‌هاقصه است. آنچه آنها با قدمِ شهود یافته‌اند، برای ما که در‏ ‎‏این ظلمتکده هستیم، به صورت قصه [گفته شده] است. انبیا مثل آن آدمی هستند که خوابی دیده، چیزی مشاهده کرده، لکن زبانش عقده دارد و مردم هم همه کر هستند: «من گنگ خواب دیده [و ....»؛] هم آنها عاجزند از گفتن و هم ما عاجزیم از شنیدن.

 

زبان انبیا عقده داشته:‏‏ رَبِّ اشرَح لِی صَدرِی، وَ یَسِّر لِی امرِی، وَ احلُل عُقدَةً مِن لِسانِی ‏‏؛‏‎[طه:25]‎‏ عقده‌هادر زبانشان بوده نه در قلبشان. نمی‌توانستند آنچه یافته اند آن طور که یافته اند بگویند، گفتنی نبوده است. از این جهت با مثال با نظایر می‌خواستند چیزی به ما بفهمانند.‏و کسی که یافته است اموری [را] و میل دارد همه بیابند و نتواند برساند، تاثر [ش چقدر است؟] آن پدری که می‌خواهد بچه‌اش شمس را ببیند، ولی بچه کور است، تاثرش چقدر است؟ بخواهد افهام کند چه بگوید؟ چه بگوید که این نور را بفهمد؟

 

توضیح: اگر کسی جز امام این حرف‌ها را زده بود شاید نمی‌خواندم.

علیرضا ‌‌
۱۷ شهریور ۰۰، ۱۲:۱۱

چرا اینقد کم از امام گفته میشه؟!

پاسخ :
چون خیلی امام سطحش بالاست. ماها نمیفهمیم چی میگه میترسن بگن منحرف شیم :)
مرآت ..
۱۷ شهریور ۰۰، ۱۴:۲۰

سلام.

متأسفانه شرایط انقلاب و جنگ تحمیلی و لزوم اداره کشور و عبور از توطئه های داخلی و خارجی، باعث شد که ابعاد عرفانی ناب حضرت امام تحت الشعاع مسائل سیاسی و جنگ قرار بگیرد.

 

من عرفان امام را بالاتر از تمام عرفای قبل و بعد از خودش می دانم.

پاسخ :
پر بیراه نیست :)
دیگران که در چشم ما از علمای بزرگ معاصر هستند، خوشه چینان نور تابان او هستند. دیشب اینو فهمیدم :))
فرفره ی هستی
۱۷ شهریور ۰۰، ۱۶:۱۰

صحبت های معمولی و فیلم های که از امام می گذارن انگار اتفاقات اخیر جامعه رو توضیح داده چه برسه به کتبشون من چند وقت پیش یک سری سلسله جلسات آقای خامنه ای رو گوش دادم راجع به اصول هفتگانه امام واقعا محشر بود کلا هر چی بیشتر راجع به این عارف و فیلسوف و مرجع عالی قدر خونده بشه افراد بیشتری شیفته شخصیتش می شن ولی حضرت آقا هم می گه که تعمدا خواستن رنگ امام رو کمرنگ کنن و فقط یک رهبر مجاهد ازش بسازن مثل کشور های دیگه که این واقعا جفاست.

پاسخ :
لینک این جلسات که میگید رو اگه در دسترسه بگید گوش کنیم. ممنون
ببخشید چجوریه که وب شما رو نمیشه دنبال کرد!
فرفره ی هستی
۱۷ شهریور ۰۰، ۱۷:۴۰

شما می تونید توی سایت نهاد رهبری ثبت نام کنید و از دروسی که اساتید می گذارن استفاده کنید چند وقتی یه بار درس ها تغییر می کنه و مباحث مختلفی هم داره 

پاسخ :
بله ممنون
اینجا هم قابل دسترسه انگار
https://farsi.khamenei.ir/audio-content?id=31655
فرفره ی هستی
۱۷ شهریور ۰۰، ۱۸:۳۹

بله همین هست

پاسخ :
اینکه صوتش کوتاه بود
فرفره ی هستی
۱۷ شهریور ۰۰، ۲۰:۰۶

خب همه جلساتش رو من تو خود سایت نهاد دیدم دوباره گوش ندادم  

پاسخ :
آهان اونجا هم هست؟ خوبه
YASAMAN G.R
۱۸ شهریور ۰۰، ۱۲:۳۵

کجا میتونم پیداش کنم؟

پاسخ :
تفسیر سوره حمد رو؟ کتابخانه های عمومی- کتابخانه مساجدم دارنش-
اینجا هم متن کتاب هست.
ناشناس
۱۸ شهریور ۰۰، ۲۰:۴۲

توضیح: انظر الی من قال؟؟؟ :)

پاسخ :
:))) آخه مثلا هر کسی بیاد بگه من 800 میلیارد تومن پول دارم آدم باورش نمیشه.
ناشناس
۱۹ شهریور ۰۰، ۰۱:۲۳

پس قائلی به این‌که می‌شه چشم‌بسته حرف و ادعای بعضیا - که قبلن خودشونو جاهای دیگه اثبات کردن - رو قبول کرد؟

پاسخ :
نمیدونم
ناشناس
۲۲ شهریور ۰۰، ۰۹:۳۶

به زودی خواهی دانست

و سیعلم الذین؟؟ :))))

پاسخ :
الا لعنت الله علی قوم الظالمین (بیش باد) / این ادامه اش بود.
ناشناس
۲۲ شهریور ۰۰، ۰۹:۴۲

* علی القوم...

پاسخ :
درستش کردم :) ممنون :(
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
درباره
پایان سخن پایان من است تو انتها نداری
طراح قالب: عرفـــ ـــان ویرایش توسط نقل بلاگ
تصاویر زیباسازی نایت اسکین