تسامح!! :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

تسامح!!

شنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۵، ۰۹:۰۴ ق.ظ

 

آیت الله صدیقین اصفهانی - متوفای 1383شمسی- بر این باور بود که حضور روحانیت در سیاست، زمینه تحقق عصر تسامح در دین است. وی حضور و مشارکت زنان در راهپیمایی و سایر امور انقلاب را شروع بی‌حیایی زن معرفی می‌کند.

 

نظرات (۹)

چه تفکر مسخره ای 
پاسخ:
از این تفکرها زیاد بوده و هست که اینقدر بلا سر ملت اومده ...

+ خمینی کم هست توی خواص
سلام 

باید دقت کرد که چی رو یاد بدن تو حوزه ها

امام خامنه ای میگفت :  عیب اونا تو ظاهره اما عیب ما تو باطنه نمیبینیم 
پاسخ:
سلام علیکم:)
اونا
ما


با پت و جواب شما کاملا موافقم
پاسخ:
سلام ممنون
 • دانلود سریال و فیلم خارجی
 • لایک :) 3>
  نظری ندارم! :)
  پاسخ:
  مخالف نیستید یعنی ؟ :)
 • مهدی گرامی
 • نمیدیونم صحت سقم تاید بشه بوده نبودخ بحث سکولارم و جدای دین از سیاست بوده

  شاید منظور این بوده که افراد مذهبی تفکرات مذهبیشون رو سیاست ثاثیر بگراره

  ولی بحث دوم کلن رد شده هست چون جامعه با وجود زن مرد معنی پیدا میکنه
  و همین انقلاب خودمون ایا فقط با حضور مردها شکل گرفت
  پاسخ:
  بعضیا میگن این حرفا بهانه برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت اجتماعی 

  یا نداشتن شهامت انقلاب بوده، چیزی که خمینی داشت... 
 • هَشت حَرفی
 • هرچند اساسا با این تفکر مخالفم اما باید گفت دو دیدگاه بین علما در این رابطه وجود داشته و هنوز هم وجود داره. اتفاقا خیلی از علمای امروز موافق حکومت تشیع، زمان قیام آیت الله خمینی با انقلاب اسلامی موافقت نکردن و بعد که دیدن شدنی هست وارد کارزار شدن. امروز حتی کاندیدای مجلس خبرگان هم میشن این قبیل علما. این مسئله ربطی به قبول مسئولیت اجتماعی نداشته و شونه خالی کردن نبوده و اعتقاد به این بوده که حکومت شیعه تا ظهور آقا مشروعیت نداره و قابل قبول نیست. مسئله ای هست بین علمای اسلام که تا امروز هم حل نشده.  این مسائل بین علما رو ما مقلدین نمیتونیم درباره شون با هم بحث کنیم چون مربوط به خودشونه و وظیفه ی ما چیز دیگه ای هست. 
  در رابطه با مسئله ای هم که مطرح شده برای همه ی زنان عمومیت نداره ولی برای برخی هم چرا به وضوح دیده شده. ورود زنان در جریان انقلاب مثل زنان مجاهدین خلق شروع بی عفتی های اون زنان و اعترافاتشون در آینده بود. باید بدونیم که اتفاقا سازمان مجاهدین در ابتدا اسلامی بود و بعد با تقی شهرام تغییرات ایدئولوژیک پیدا کرد و زنانش هم همینطور و بزرگترین نمونه ش بعد از اون مسعود و مریم رجوی بودن.
  پس چندان هم بی ربط نیست! گاهی نیمه ی پر دیده شده و گاهی نیمه ی خالی... 
  پاسخ:
  درود بر هشت حرفی عزیز :)

  شنیدم در اصول بحثی هست پیرامون تشکیل حکومت در عصر غیبت که علما میگن 
  این کار «خیر کثیر» است. 
  (یعنی علی رغم نواقصی که دارد بودنش بهتر از نبودن حکومت دینی است) 

  این قضیه منو یاد دفاع آیت الله نوری همدانی انداخت که فرمودن: (خامنه ای کوثر است، دشمن او ابتر است)
  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  من با نظر هشت حرفی موافقم. همون حرف من رو گفتن که این مسئله عمومیت نداره اما در کل صحیحه. مصادیقش هم کاملا مشاهده شده و البته برام عجیبه که شما اگر جوابی نداشتین کامنت منو هم نذاشتین!!! خب بذارین و بنویسین جوابی ندارم بدم! ***** ** *** ** *** *** *** **** *** ***** ** ***** **** ***** ** ** ***** ** **** ******** ******* **** **** ***** **** *** ***** **** ******** **
  در تکمله عرض کنم که من در مورد امام خمینی نظری متفاوت با نظر شما دارم. امام خمینی هم شاید نظری موافق با آیت الله صدیقین داشته بوده باشند (ما که نمیدانیم!) و من احتمال میدهم که نظرشون موافق آیت الله بوده. از کجا این احتمال رو میدم؟؟! از مطالعه ی سیره ی زندگیشون. که نسبت به زنان حریم و بیتشون فوق العاده سخت گیر (به تعبیر ما امروزی تر ها) عمل میکردند.
  به نظرم اگر امام، در شرایطی بودند که میتونستند نظر خودشون رو مثل آیت الله صدیقین به این وضوح مطرح کنند نظرشون همین می بود(اگر حدس بنده بر شباهت آراشون درست باشه) و اگر شرایطش رو نداشتند به علت پرداختن به اهمی بوده که نامش انقلاب اسلامی است.

  امام برای انقلاب کردن و جذب حداکثری مردم ناچار است از موضوعاتی بگذره. موضوعاتی که مردم در این زمان ظرفیت پذیرشش رو ندارند. این دقیقا کاریه که حضرت امیر انجام دادن که برای حفظ حکومت جاهایی از موضوعات غیر مهم گذشتند و تکلیف رو به مکلفین واگذار کردند و خودشون رو درگیر نکردند و فرمودند من قدرت تغییر خیلی از انحرافات رو در حکومت نداشتم و به اهم پرداختم (نقل به مضمون اگر حدیث رو پیدا کردم مطرح میکنم)
  علی الخصوص اینکه آیت الله صدیقین هم بیان نمیکنه که مشارکت زنان عین بی حیایی است یا حضور روحانیت عین تسامح است! ایشون میگه "زمینه ساز" بی حیایی و تسامح خواهد شد. خیلی ها هستند که در سیاست هستند و زمینه ساز تسامح نمی شوند اینها دیگه به مکلفین و اشخاص بستگی داره که چه نتیجه ای رو ایجاد کنه. یا خیلی زنان هستند که مشارکت کامل در اجتماع و حتی سیاست دارند اما بیحیا نشدند! اما در کل اگر نگاه کنیم متوجه صحت صحبت ایت الله می شویم کما اینکه نتیجه ش رو در انقلاب خودمون هم به وضوح داریم می بینیم!!
  آیا جز اینه که ما (عوام) با بودن روحانیت در سیاست به تسامح در دین دچار شدیم و زنانمون روز به روز بی حیاتر می شوند؟؟؟!
  پاسخ:
  من پاسخی ندارم 
  فعلا باید برم یکمی توی افق محو بشم و به قضیه فکر کنم :)
  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  اینکه در واقع منظور ایت الله صدیقین چی بوده؟ ایا میشه جمع کرد بین این نگاه و نگاهی که معتقد به حضور روحانی و فقیه در راس حکومته؟
  و دیگه اینکه شما شناخت بیشتری از شخصیت ایشون دارید داشتید یا نه ؟


  اول سوال آخر رو جواب میدم که نه من هیچ شناختی از ایشون ندارم اصلا اسمشون رو هم نشنیده بودم و اصلا نمیدونم عقایدشون چی هست! فقط در مورد همین جمله شون اظهار نظر کردم.
  اما در مورد موافقتم با جملات هشت حرفی از بخش  "تشکیل حکومت" فاکتور میگیرم!
  من اصلا نگاه آقای صدیقین در این جمله رو مخالفت با تشکیل حکومت اسلامی نمیدونم! یعنی  برداشتم این  نبود و نیست  و حکومت فقیه رو جدای از ورود روحانیت به سیاست میدونم!

  ولایت فقیه چیزی فراتر از سیاسته. و حکومت دین هست که باید و باید به فقیه سپرده بشه. برداشت من از صحبت آقای صدیقین پست هایی مثل ریاست جمهوری و سایر مسئولیت های سیاسی بود. که اگر مطلع باشید امام هم با حضور روحانیت در سیاست مخالف بودند و بعدها به علت قحط الرجال موافقت کردند. اما از اول نظرشون مخالف بود.

  چیزی که باعث شد این توضیح طول و دراز رو براتون بذارم نه درمورد صحبت آقای صدیقین که به خاطر مایه گذاشتن شما از امام، در مخالفت با صحبت آقای صدیقین بود! که در پاسخ به کامنت هایی که این جملات رو مسخره میخوندند تاکید داشتید که امثال خمینی کم هستند! یعنی  انگار این اقا هیچ شباهتی به خمینی و نظراتش نداره. من فقط خواستم بگم که امام هم لزوما با ایشون مخالف نیست! و شواهدی رو هم مثلا ارائه دادم که نمیدونم چقدر مستدل و مستند به حساب میومد!


  اونجایی  هم که با بیان اینکه بی حیایی و تسامح الان در جامعه مشاهده میشه به حرف آقای صدیقین صحه گذاشتم و گفتم به خاطر همون حضور روحانیت در پستهای  سیاسیه که اینطوری شده، بیشتر  توضیح بدم: ببینید (این قسمت رو اگر خواستید حذف کنید) اگر آقای خاتمی روحانی نبود، اینقدر که با روحانی بودنش نگرش تسامحیش روی مردم اثر گذاشت و دیدگاهش رو رو هوا قاپیدند، اثرگذار نمیشد! اگر آقای هاشمی رفسنجانی روحانی نبود، تا این حد نمیتونست نظراتش رو بین مردم تسری بده، و همچنین آقای روحانی!

  اگر احمدی نژاد روحانی بود، مطمئن باشید الان چند دستگی در اجتماع بیداد میکرد! اما احمدی نژاد یک آدم معمولی بود که میتونست اشتباه کنه. اما در نظر عوام روحانیت کمتر اشتباه می کنند. من کسانی رو سراغ دارم(از عوام البته) به شدت رهبر دوست و به قول خودشون ولایتمدار، که در هر انتخاباتی به کاندیدای روحانی رأی دادند! چرا؟ چون روحانی بود!
  اصلا مسئله ی تساهل و تسامح از زمان ریاست جمهوری یک روحانی شکل گرفت! اصلا برای مردم اهمیتی نداره که پشت پرده ی این جریانات یک اپوزیسیون روشنفکر لندن نشین هستند، چیزی که براشون مهمه، نظر یک روحانی است!
  نمیدونم توضیحات چقدر  کافی بود.  به نظرم  نگرش آقای صدیقین و امام در زمان  مخالفتش با حضور روحانیت در سیاست به همین دلیل بوده!

  اما در مورد زنان فکر نمیکنم نیازی به توضیح بیشتر داشته باشه.
  ** **** ***** *** ** **** ** ** ***** * ***** ** ** **** *****  ***
  من حزب گرا نیستم!  اصلا نیستم! تحلیلهای خودم رو دارم و تنها چیزی که برام مستند و قابل پذیرشه اوامر مستقیم ولایت فقیهه.
  یعنی شاید حتی جاهایی به تشخیص خودم در موضوعاتی که امر رهبری نبوده باشه نظرات مخالف با ایشون هم داشته باشم! :دی
  مثلا در مورد احمدی نژاد! هههه هه!
  **** ******* *****  *** ** ***  *** ***** *******
  پاسخ:
  از امام یه کتابچه چاپ شده به نام «منشور روحانیت»
  فکر میکنم به این بحث شما مرتبط باشه

  ارسال نظر

  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات