اونهایی که بخش اول کتاب رو خوندن ... :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

اونهایی که بخش اول کتاب رو خوندن ...

شنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۶، ۰۲:۱۵ ب.ظ

نام خدا پوشه ای بوده است که ذهن مردم در طی اعصار و قرون متمادی آن را ساخته است و تمام مسائلی که جوابی برای توجیه و تبیین آن نمی یافت را در آن جا می داد . ولی با پیشرفت علوم بشری، تعداد زیادی از این مسائل تبیین گردید و به همان میزان پوشه ی ذهنی بشر که نام خدا را بر آن گذارده بود، به مرور خالی تر می شد


تا اینکه داروین راه حلی ارائه دادکه با آن همه ی مشکلات و مسائل بشر حل می شد و تبیین های مناسبی برای چیزهایی که تاکنون پیرامون این سوال نمی دانستیم آورده بود.


داروین با نظریه ی تکامل به صورتی کاملا علمی پاسخی برای این سوال که ما چگونه و چرا به وجود آمده ایم ارائه کرد.


اما پوشه ی خالی خدا هم چنان در ذهن بسیاری از مردم باقی مانده و به مثابه ی یک ویروس در تمام فایل های دیگر نیز نفوذ پیدا می کند.


ما باید باور کنیم که تکامل با انتخاب طبیعی بهترین تبیین ها را برای پرسش های ابدی بشریت ارائه کرده است و هیچ نظریه ای در تبیین پیچیدگی های موجودات زنده با نظریه ی تکامل برابری نمی کند.[1][1] . داوکینز. پندارخدا.ص 97.

نظرات (۱۷)

اول باید یه اولینی باشه که بعد تکامل کنه دیگه، اون اولین از کجا اومده؟ این شرایط محیطی چطور تغییر میکنن؟

اصلا انتخاب طبیعی چرا باید چنین کاری رو بکنه؟ این خیلی مسخره است که قبول کنیم موجودات بر اثر یه سری فعل و انفعالات به وجود اومدن و در اثر یه سری فعل و انفعالات هم نابود میشن بدون اینکه فکر کنیم خب

اینها از کجا میاد؟برای چی؟ یعنی یه ذره به اسم اتم،سلول،مولکول و ... همین طوری رو هوا به هم میرسن و یه چیز جدید ایجاد میکنن؟ یا خودشون عقل دارن؟!

پوشه ی سوالات ادمی هنوز پره و هنوز هم علم‌نمی تونه پاسخ مناسبی به خیلی از سوالات بده و حتی گاهی اتفاقاتی می افته که از علم خارج میشه که اسمش میشه معجزه، اگر یه موجود برتر نباشه که اینها رو ایجاد کنه از کجا میخواد بیاد؟

در حقیقت همین دانشمندهای لائیک و مخالف تفکرات الهی هم خدا رو قبول دارن ولی خب ادمی تا جایی که بخواد میتونه انکار کنه،به قولی دیوار حاشا هم‌که بلنده.

ولی باور کن هرکاری بکنی و هر جوری بخوای بی خدایی رو اثبات کنی بازم تهش به خدا میرسی، چون خدا پشت همشه هر پرده رو که کنار بزنی خدا پشتش ایستاده حالا تو میتونی ببینی یا میتونی نادیده بگیری و رد شی.
یاعلی
پاسخ:
به رد این حرف توی بخش مذکور از کتاب اشاره نکردید :)
استاد اجازه؟؟:))
استاد  ما بخش اول رو نتوستیم بخونیم :|:))
ایشالا بخش آسونا رو میخونیم :))
خدایی سوالاتش فقط سخت نباشه :))
ممنونم :)

پاسخ:
الان برید بخونید :)
من فقط بخش های آسون رو میخونم :))
نمیشه استاد نمیشه :))
ایشالا بخش های آسون اون کتاب رو  میخونم :))

+الان باید برم نهار بخورم :))
زنگ تفریح زنگ تفریح :))
عین اکیو سان به خودم زنگ تفریح دادم :)))
پاسخ:
:))) این بخشش که خیلی ساده بود :/
اوووه شبهه تکامل داروین

یادمه از اون اولی که تو دبیرستان این داروین رو یادمون دادن و بعدا جوکش درست شد با خودم گفتم واقعا دینی یه چیز داره میگه و علوم یه چیز

ولی به نظرم مغایرتی وجود نداره تکامل در مورد لحظه آغاز هیچ حرفی نداره نمیتونه حرفی داشته باشه

اون چیزی که بهش میگن انرژی بی نهایت یا ... میشه همون خدا دیگه 
و خدا هم کارشو از راه اسبابش انجام میده پس تکامل رو میشه تایید کرد به عنوان بقیه ی آفرینش
پاسخ:
من دنبال اینم که از توی متن جوابش رو پیدا کنید :)
بخش رو نخوندم ولی اون چیزی که شما گذاشته بودید تو سایت خیلی نمیشد باهاش رد کرد:))

پاسخ:
منظورم همون بخش بود :) چرا میشد
پست قبلیتون؟ پست اول کتاب؟ 
پاسخ:
بله همون 9 صفحه :)
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • سلام
  نظریه داروین رو نمیشه توجیهی برای چگونگی به وجود اومدنمون قبول کرد! و صدالبته توجیهی برای چرایی خلقتمون! یعنی حتی اگه قبول کنیم، که ما تک سلولی بودیم که با گذر زمان تکامل یافتیم و تبدیل به موجودات دیگه شدیم. و درنهایت به شکل امروزی در اومدیم. همون تک سلولی اولیه هم نیاز به خالقی داره.

  همونطور که{اینشتاین نابغه علمی قرن بیستم را می بینیم که درست در جهت خلاف نظر راسل ، نظر می دهد و می گوید : " در عالم مجهول ، نیروی عاقل و قادری وجود دارد که جهان گواه وجود اوست "}

  *البته اگه من نظریه داروین رو اشتباه متوجه شدم، ممنون میشم توضیح بدید.

  پاسخ:
  سلام و درود بر شما که به خوبی به جملات شهید مطهری اشاره کردید. + علم نمیتونه در رد یا اثبات مسائلی غیر تجربی حرف بزنه
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • البته فکر کنم بشه به این بخش هم توجه داشت که:
  "خود ماتریالیستها البته بسیار می کوشند که مطلب را به همین صورت جلوه دهند و دیگران را به این مطلب مذعن نمایند که علت نضج و رواج ماتریالیسم در قرون هیجده و نوزده ، طلوع نظریات علمی بوده و توسعه علم، بشر را به این سو کشانده است . این مطلب به شوخی نزدیکتر است تا به یک حقیقت جدی ."
  پاسخ:
  و این جمله که :

  نظر ما درست بر خلاف آن است که در کتب " تاریخ ادیان " معمولا اظهار نظر می کنند . نویسندگان آن کتب غالبا به دنبال این می گردند که چرا بشر گرایش دینی پیدا کرد ؟ از نظر ما گرایش دینی نیازی به پرسش ندارد. آن ، کشش فطرت است ، بلکه باید کاوش کرد که چرا بشر گرایش به بی دینی پیدا کرد ؟
  من به شما میگم من هر نیاز و هر گرایشی دارم در عالم طبیعت چیزی برای ارضای آن هست. من گرایش به پرستش دارم پس خداوندی هست. جز این هیچ دلیلی برای وجود خدا نمیشه پیدا کرد که غیر قابل بحث باشه.
  پاسخ:
  اینجا جای تکبیر داره؟ مایل نیستم که اعتراف کنم نظر من هم همینه با قدری تعدیل :) البته با توجه به چیزهایی که شما در دانشگاه خوانده اید باید هم باور داشته باشید اساس علم فرضیه است :)
 • وحید عبدی پور
 • سلام. من می خواستم جواب آخر رو بفرستم که شما خودت گفتید.

  ﻧﻈﺮ ﻣﺎ ﺩﺭﺳﺖ ﺑﺮ ﺧﻼﻑ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﮐﺘﺐ " ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﺩﯾﺎﻥ " ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺍﻇﻬﺎﺭ ﻧﻈﺮ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ . ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎﻥ ﺁﻥ ﮐﺘﺐ ﻏﺎﻟﺒﺎ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺍﯾﻦ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﭼﺮﺍ ﺑﺸﺮ ﮔﺮﺍﯾﺶ ﺩﯾﻨﯽ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩ ؟

  ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﻣﺎ ﮔﺮﺍﯾﺶ ﺩﯾﻨﯽ ﻧﯿﺎﺯﯼ ﺑﻪ ﭘﺮﺳﺶ ﻧﺪﺍﺭﺩ . ﺁﻥ ، ﮐﺸﺶ ﻓﻄﺮﺕ ﺍﺳﺖ ، ﺑﻠﮑﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﺎﻭﺵ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ ﭼﺮﺍ ﺑﺸﺮ ﮔﺮﺍﯾﺶ ﺑﻪ ﺑﯽ ﺩﯾﻨﯽ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩ ؟.

  البته باید بگم که خیلی ها به اسم علم ما رو به بیراه می کشن. اگه فرق بین.علم، دانش، فلسفه، نظریه، فرضیه، تحقیقات و مشاهدات مشخص بشه متوجه میشیم که خیلی از اباطیل رو به اسم علم به خوردمون دادن.

  ما نوکر پزتیویست هام هستیم. منتهی باید اثبات کنند که داروین

  اول نظریه هست و نکته های مجهول و حلقه های مفقوده نداره.

  دوم باید اثبات کنن که فرگشت تبدیل به قانون علمی شده.

  سوم باید بگن که اجماع دانشمندان قبولش دارن.

  چهارم اینکه باید پاسخگوی سوال های فلسفی و عقلی هم باشه.و...

   اما دوستانی هستن که متاسفانه هنوز فرگشت و داروین اثبات نشده، سریع کتاب می نویسن داروین در قرآن. اینارو کجای دلم بزارم.

  البته یه گیر اساسی به فرگشت دارم که فرصت بدید مطرحش می کنم در غالبه مناظره که با فرگشتی ها و اهل به اصطلاح علم داشتم بی کم و کاست.
  پاسخ:
  بذار دمه دره دلت :) ساعت 9 میان میبرنشون
 • وحید عبدی پور
 • پس باید منتظره مأموران زحمت کشه شهرداری باشم.
  پاسخ:
  :)
 • ام شهرآشوب
 • نظریه ی داروین فقط در حد یه نظریه است. و هیچگاه داروین و حتی دانشمندان بعد از اون نتونستن کاملا اثباتش کنن. و تا اثبات کاملش نمیشه بهش استناد کرد

  ثانیا اگه بخواهیم از کتاب شهید مطهری پاسخ بدیم، ایشون میگن که خیلی از دانشمندها هم هستند که دیدگاه الهی دارند. مثل انیشتین. پس این اشتباهه که با پیشرفت علم دیدگاه الهی از بین رفته یا دیدگاه مادی فراگیرتر شده
  پاسخ:
  ممنون بخاطر ثانیا و اولا :)
  مثل این می مونه که بگن: ما قبلا که طرز کار تلویزیون رو نمیدونستیم فکر میکردیم در کارخانه ساخته شده. حالا که کند و کاو کردیم و دل و روده تلویزیون را بیرون ریختیم، فهمیدیم که طرز کارش چطور است. بنابراین تلویزیون در کارخانه ساخته نشده و خودش خود بخودی به وجود آمده است. چرا؟ چون که ما حالا دیگر میدانیم که چطوری کار میکند.

  "افسانهء کارخانه" مال وقتی بود که طرز کار تلویزیون را نمی دانستیم!!

  + اینکه در پاسخ لوسی می نوشتید اساس علم فرضیه است،( یا نیست) یعنی چی؟

  پاسخ:
  افسانه ی کارخانه جالب بود :))

  + خودم هم نمی دانم :) یعنی در این ساعت یادم نمیاد!
  البته با توجه به چیزهایی که شما در دانشگاه خوانده اید باید هم باور داشته باشید اساس علم فرضیه است :)


  خب این که چی؟
  شما بالاخره متوجه شدید من در دانشگاه چی خوندم؟ :دی
  پاسخ:
  احتمالا علوم انسانی خوندید درسته ؟ :)
  طولانی بود نخوندم اما از اسم داروین معلومه می خواین اثبات خدا کنین
  دین من هم که دین پیرزن هاست :)
  پاسخ:
  خخخخ سلام :) خوبی شما! 👴 👵
  علیک سلام
  شکر خدا
  پاسخ:
  بی شک یه تغییری کردی این مدت :)
  با ایده های فلسفی(On chair)میشه تکامل و بیوپویز و کازمولوژی رو رد کرد؟!

  آقای خسروپناه یه کتاب عجیب دارن بنام کلام جدید که توش فرگشت رو هم نقد کردن.اونجا مشخصه که بزرگان فلسفه در ایران نه فلسفه ی علم میدونن و نه با علم آشنان.نظریه هم محسوب میشه.بیوپویز هم اگه از فرضیه به نظریه تبدیل بشه خلقت رو زیر سوال خواهد برد.بعد دوستان چسبیدن به چرندیات صدرا و سر به جیب مراقبت نفس فرو بردن.مردم هم بی دین میشن.اینا هم باز سرشون تو جیب مراقبته تا کی بیان بیرون و بقیه رو با چشم برزخیشون سگ و خوک ببینن.

  +یکی از دوستان فرمودن که باید فرگشتو ثابت کنن که یه نظریه س!!!خب این اتفاق افتاده برادر عزیز!بعد فرمودن باید قانون بشه که این دیگه تقاضای معجزه س چون نظریه قابل تبدیل به قانون نیس.بعد فرمودن باید اجماع روش باشه که انگار اجماعو در زیست شناسی کاشف از قول معصوم(ع)میدونن!!!حالا با این همه عرض میکنم که مخالفین فرگشت بیشترشون در ایالات ملحده ی امریکان(و نه در ایران) و اونجا هم در اقلیت محضن.یکیشون بن کارسون بود که الان وزیر ترامپه و قبلا رقیبش بود.این آدم یه پزشک برجسته س ولی بخاطر مخالفت با فرگشت تو رسانه ها انقد ترکوندنش که از ترامپ باخت و الان وزیر مسکن و شهرسازی شد.ینی اساسا لابی پزشکا باهاش بخاطر این دیدیگاهش و برخی دیگه از دیدگاه هاش رسما وارد جنگ شدن.بعد فرمودن باید پرسش های فلسفی و عقلی رو جواب بده!!!خب این که به پرسش های عقلی جواب میده که خودش از نظریه بودنش مشخصه ولی اینکه نظر به سوال های فلسفی باید داشته باشه دقیقا ینی چی؟!این دقیقا روشیه که استاد تو همین کتاب به کلیسا نسبت میداد.

  ++علم چیست؟پاسخ داوکینزها در همین سواله.  ارسال نظر

  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات
  • ۶ مهر ۰۰، ۰۸:۲۶ - مک بس
   هعی...