خط امام :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

خط امام

دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۰۸:۵۴ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم. این پست مقداری سیاسی و مفصل است. (در حال مطالعه پست توجه کنید ببینید خودتان جزو کدام دسته هستید)دسته اول: پیروان راستین و واقعی که از دیرزمان با امام و خطّ امام آشنا شده و با عمق آگاهی و شعور آن را شناخته و با تمام وجود به آن پیوند خورده و عشق میورزند و چون او و مکتب او را تجلّی اسلام ناب محمدی)ص( و تبلور اندیشه و منش پیامبر)ص( و ائمه هدی)ع( میدانند، ذره ذره وجود آنان از عشق آگاهانه او سرشار است.

 

 

دسته دوم: علاقه مندان قلبی و احساسی که قلبی آکنده از عشق و محبّت به امام دارند. ولکن نه از شخصیت و هویت متکامل امام شناخت قابل ملاحظه ای دارند نه از خطّ، مذهب و روش و منش واقعی او. تنها به عشق او زنده اند و میبالند و به هر شخص و گروه که مدّعی پیروی از او باشد ابراز علاقه میکنند. اگرچه احساسات پاک و اعتقاد این جماعت، قابل تقدیر و ستایش است؛ ولکن در مقیاس ارزشیابی، نه ارزش و اعتبار لازم را دارا میباشند و نه از خطر لغزش و انحراف و به دام مدعیان دروغگوی پیروی از امام مصون هستند.

 

 

دسته سوم که در زمان حیات امام هیچگونه ارادتی و عنایتی به امام و خط او نداشته بلکه گاهی در صّف مقابل او جای میگرفتند. ولکن امروز شعار خّط امام را فراگیر و همگانی دیده و تضمین کننده منافع و مطامع خویش قلمداد میکنند. می خواهند با شعار پیروی از امام میخواهند به دکّان خود رونق و به بازار خویش گسترش و رواج بخشند و برای آن منافع کمربند امنیتی و حصن حصینی تهیّه کنند.


 

دسته چهارم: امام راحل را در انحصار شخص و گروه و همفکران خود قرار میدهند. این نوع تفکر انحصارطلبانه امام خمینی را تنها از آن خود میدانند و خویشتن را متولی، مفسر و تجسم بخش خطّ و مکتب او.

 


دسته پنجم به منظور تأیید اندیشه و راه و روش خود [هرچند انحرافی و مخالف خطّ امام باشد] و تثبیت قدرت و حاکمیت خویش دست به اقدامی ظالمانه و خائنانه زده و به تحریف کلام، نوشتار و یا سیره و روش عملی امام میپردازند.

نظرات (۱۵)

بحث امام و خط امام شد. لازمه ذکر کنم کتاب مردی که از فراسوی باور ما می آمد رو بخونین. کتاب خیلی خیلی خوبیه. از نادر ابراهیمی عزیز. بخصوص به جوون تر ها پیشنهادش میکنم.
پاسخ:
واقعا ما بچه های متولد دهه 60 و 70 و 80 جریان شناسی انقلاب رو از زبان چه کسی باید بشنویم و اعتماد کنیم؟

+ مرسی :)
بین گروه اول و دوم شک دارم،شاید هم گروه ششم باشم که هیچ کسی رو قبول نداره ولی میخواد به زور اونا رو قبول کنه، نمیدونم واقعا.
+ ولی اگه یه روزی به یه مقام بالایی رسیدم و بر مسند قدرت تکیه زدم شاید برم جزء گروه ۵، خیلی خوبه و جواب میده:|
یاعلی
پاسخ:
نویسنده (قائم مقام حزب اعتماد ملی) معتقد است دوم خردادی ها جزو دسته ی اول هستند :)
خوب بود 
پاسخ:
سلام ممنون :)
منظورت ۲ خرداد ۷۶ ؟؟!
دوم خرداد چه خبر بود مگه؟:|
پاسخ:
ایشون میگن خط امامی های واقعی بودند که دوم خرداد (منظور جریان اصلاحات و ریاست جمهوری خاتمی) را پدید آوردند :)
وای خدا نکشتش چه ادم شوخیه، مشتاق شدم از نزدیک ببینمش، ببینم من شوخ ترم یا اون:)))
یاعلی
پاسخ:
اتفاقا ایشون یکی از عقلای جریان اصلاحات هستن.

مسئله اینه که اگر جوانان ما (اصلاح طلب یا اصولگرا) نباید به قرائت یک جریان و حزب از انقلاب و امام و رخدادهای سیاسی و... اکتفا کنند دچار تعصب کورکورانه بر روی اطلاعاتی میشن که معلوم نیست درست باشه همش ... و میشن پیاده نظام آدم ها و گروههای سیاسیِ قدرت پرست


آیا دسته ی اول راه رو بر نقد منش و کنش و افکار حضرت امام(ره)نمیبندن؟!

دسته ی اول و سوم از نسل ما دهه ی هفتادی ها که پس از درگذشت امام راحل(ره) بدنیا اومدیم خالیه. ببخشید که متولد دهه های قبل نیستیم!:)


باید دسته ی جدیدی ایجاد کنین که راه امام راحل(ره) رو از صحیفه ی امام راحل(ره)میشناسن و همه چیز رو به ثقلین ارجاع میدن.

این گروه افکار و رفتار امام راحل(ره)رو بطور کلی و با انتقاداتی میپذیرن. بقول معروف مواضعتا اصول رو قبول دارن ولی بعضا قضیتا و گاهی مصداقا برخی چیزا رو نقد میکنن.

برای مثال بنظرم رفتار امام راحل(ره)در ماجرای "آقازاده"ی آیةالله طالقانی(ره) صحیح نیس و با اصول و قضایاشون در تعارضه. در پاسخ اگه پای مصلحت بمیون بیاد،تاریخ نشون میده رفتار امام راحل(ره) نتیجه ش اصلاح که هدف مصلحته نیس و اتفاقا نوعی مشروعیت بخشی به فساد رو در سطح"آقا"های متنفذ ایجاد کرد.

این دسته بندی با اندکی تصرف(مثلا حذف دسته ی چهارم که در تمام صنوفِ مقصود این سیاهه جاریه.)فقط بدرد سیاستمدارا میخوره.د
پاسخ:
خب اتفاقا این دسته بندی رو یه آدم سیاسی به جوانان و دانشجوها ارائه می کنند :)

+ شما متولد هر دهه ای که باشی ما قبولت داریم خخخخ :)
 • مردی بنام شقایق ...
 • سلام

  حس میکنم بیشتر دسته دومی ام!!!
  پاسخ:
  سلام  :) خوبه که حودآگاهی داری این میتونه به آدم کمک کنه ...
  من کلا معتقدم اصلاح طلب و اصولگرا دو حذب دولتی هستن که راه هیچ کدومشون درست نیست چون از یه جا سرچشمه میگیرن و در آخر هم به یه جا ختم میشن.

  اینا بازی های سیاسی برای سرگرم کردن مردم و هدف های دیگه است که نتیجه ای به جز گمراهی مردم نداره خصوصا اگه بخوای گروه ها و احذاب رو از اعضا و سرانش بشناسی.

  مردم باید انقلابی و اگاه باشن و به دنبال برقراری عدالت و گرفتن حقشون باشن نه حذب بازی و حذب گرایی و دعواهای سیاسی در حالی که هیچ کدوم از احذاب به فکر مردم نیستن، مردم ما در حقیقت سر چیزی با هم دعوا میکنن و از خط و مشی کسانی دفاع میکنن که در واقع وجود ندارن، ما نقاب هایی رو باور کردیم که پشتش چهره های یکسانیه که بهمون پوزخند میزنن.
  یاعلی
  پاسخ:
  خواهرم حزب رو اینقدر غلیط تلفظ نکن :)))

  + چکار میشه کرد آخه آدم اگه بخواد اطلاعات سیاسی کسب کنه تنها راهش رسانه و مطبوعاته که همه اونها هم در دست احزابه :)
  بخاطرم هست زمانی رو که آقای حسین درخشان مطلبی با عنوان"زبان خمینی در کام احمدی نژاد"منتشر کردن. ایشون از پیروان سوم تیری مکتب توهم بودن که الان با شیفت سیاسی تبدیل به یکی از پیروان اعتدالی مکتب توهم شدن.

  آقای منتجب نیا یا رییس ایشون آقای کروبی که امیدوارم در حصر نمیره و اعدام بشه از پیروان دوم خردادی مکتب توهم هستن.

  بطور کلی اونی که روی اسب برنده شرط بست نباید تا چهارسال برای بقیه از شفابخشی پیشاب و فضله ی اسب برنده بگه و بقیه رو به هذیون تَکرار بکشه. اینا خرافاتین.خرافه در ایران پدر سیاست رو در آورد،کشت و جاش نشست.

  +کسی که برای رد سیاست و کنش خامنه ای به سیاست و کنش خمینی استناد کنه، فقط بدرد دوشیدن شیرش میخوره تازه اگه ماده باشه که اغلب نیس!
  پاسخ:
  متاسفانه ادعای خط امامی بودن زیاد هست :) ولی آدم ازشون بوی سهمخواهی حس میکنه بیشتر...
  من مخلص شما لنگی بامعرفت و صدراییم!
  D:
  نمیدونم چرا من همیشه این شکل حذب برام ملموس تره تا اون شکل حزب:))) حالا دیگه غلط املایی میگیری؟ اصل مفهمومه برادر:))

  میتونی هر دو جناح رو بخونی و دنبال کنی ،خط و مشی سیاسی افراد انقلابی مثل امام خمینی و شهید بهشتی و ... رو بخونی و بعد مقایسه کنی ببینی چقدر به ارمان های اول انقلاب و تفکرات انقلابی نزدیکن؟

  رسانه و مطبوعات اولا که هرگز حقیقت محض رو نمیگن ولی همونا رو هم اگه دنباله رو جریان خاصی باشی نمیتونی بفهمی کی راست میگه و کی دروغ یعنی حتی تعصب اجازه نمیده واقعیت و درست و غلط حرفی که میشنوی رو هم تشخیص بدی.

  بی طرف بودن، طرف حق و عدالت و مردم بودن تنها راه درسته که متاسفانه هممون گمش کردیم. نمیدونم دولت ها اومدن که به مردم خدمت کنن یا برعکس:|
  یاعلی
  پاسخ:
  دولتها شیفتگان خدمتند :)))))))
  من مخلص شما لنگی بامعرفتِ صدراییم!
  D:
  پاسخ:
  بعضی وقتا میرفتیم سالن . فوتبال که بازی میکردیم اون تیم 3-4 تا می افتاد عقب به بچه ها میگفتیم بچه ها کمتر گل بزنید که قهر نکنن برن خخخ :) فلذا زیاد سر به سر استقلالیا نذاریم این فصل خخخ


  بیا توی پست خودش کامنت بده!
  جز دسته اول البته در زمانی که اامام در قید حیات بودند ما در قید حیات نبودیم !
  پاسخ:
  همه باید جزو دسته اول باشن :)
  سلام و تشکر از این فیش بسیار مفید .... اگر به این تقسیم بندی باشه ؛ نه امام شناسی؛ که دینداری غالب مردم ایران از نوع دسته دومه (مع الاسف) ... 
  اما گروهی هستند که تابع هیچ دسته ای نیستند؟ و آن ایشانند: ... ومنهم من ینتظر ..... 
  در حسرت بودن با ایشان می سوزم 
  خلصنا من الدنیا یارب
  آمین
  پاسخ:
  انشالله که وجودتون مفید باشه برای خانواده و دوستان :) و انشالله که رفقاتون براتون جا گرفته و منتظرتون باشن :))
  منظور از امام، امام خمینی است پس!
  خدا رحمت کنه. :)
  پاسخ:
  خخخخ :) بله اصطلاح «خط امام» در سپهر سیاسی ایران رایج است.

  ارسال نظر

  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات
  • ۶ مهر ۰۰، ۰۸:۲۶ - مک بس
   هعی...