بانک مرکزی توسط ایران اداره نمی‌شود :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

بانک مرکزی توسط ایران اداره نمی‌شود

دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۶، ۰۴:۱۶ ب.ظ
در سال 1375 از طرف مجلس تحقیق و تفحصی در مورد بانک مرکزی انجام دادیم که متوجه شدیم اصلا بانک مرکزی ما توسط ایران اداره نمی‌شود، در حال حاضر نیز مطمئن باشید که چنین است.link

نظرات (۲۲)

سلام :)

پس باز جستی روزگار وصل خویش ...

پس توسط کی اداره میشه ؟
پاسخ:
سلام بروز نکردی امروز!

شاید توسط پست قبلی :)

علی یوسف پور صاحب امتیاز روزنامه سیاست روز و نماینده اسبق مجلس در جمع بازاریان تهران و در مسجد امام خمینی بازار تهران (ره) :

 

صادرات:

♦ ما در حدود 40 سال است به عناوین مختلف در قبال کشور عراق هزینه پرداخت می‌کنیم، هم اکنون که در آن کشور یک امنیت نسبی برقرار است، صادرات ما به آنجا در حدود 6 میلیارد دلار است، در صورتی که ترکیه نزدیک به 20 میلیارد دلار به عراق صادرات دارد. حتی در کشور افغانستان نیز وضع به همین منوال است. چرا ما همیشه در صحنه های نظامی و فرهنگی و سیاسی و علمی در منطقه موفقیم اما پای اقتصاد که به میان می‌آید وضع خوبی نداریم .

 

بانک داری:

♦ در کشورهای پیشرفته و اروپایی مقدار بهره بانکی 2 تا 3 درصد است، اما در کشور ما اعلام می‌شود 18 درصد و با هزینه‌هایی که وام گیرنده برای آن انجام می‌دهد نرخ سود به 48 درصد می‌رسد ، کدام تجارت در حال حاضر در کشور به میزان 48 درصد سودآور است؟

♦ بانکهای ما اکثرا ورشکسته هستند. این ورشکستگی مختص حال حاضر نیست و سالیان گذشته نیز چنین بوده اما با دادن ترازهای صوری سعی دارند که بگویند ورشکست نشده اند. در سال 1375 از طرف مجلس تحقیق و تفحصی در مورد بانک مرکزی انجام دادیم که متوجه شدیم اصلا بانک مرکزی ما توسط ایران اداره نمی‌شود، در حال حاضر نیز مطمئن باشید که چنین است.

 

خصوصی سازی:

♦ وقتی وزیری 1000 خودرو هدیه می‌دهد چه معنا و مفهومی دارد؟ آیا اگر خودروسازی در اختیار بخش خصوصی بود ، آقای وزیر می‌توانست چنین کاری را انجام دهد.

♦ اگر بتوانیم پالایشگاههای خود را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم و نفت را نیز به قیمت بین‌المللی به آنها عرضه کنیم، شاهد رشد و شکوفایی این صنعت خواهیم بود. اما متاسفانه اقتصاد ما وابسه به فروش نفت خام است و این گونه است که دلار به قیمت 4750 تومان می‌رسد.

♦ در زمان ناصرالدین شاه نفت خام به فروش می رسید و اکنون نیز چنین است. چرا ما نبادید بتوانیم به جای نفت خام ، فراورده های نفتی تولید نماییم و آنها را به فروش رسانیم.

♦  در وزارت نفت ما با 10 واسطه سیاست انگلیس را پیاده می‌کنند .

♦ متاسفانه کار به جایی رسیده که دولت در مسائل ورزشی و باشگاه داری هم دخالت می کند و برای این مسئله هم هزینه پرداخت می کند.

♦ منافعی که در میان است موجب میگردد بخش خصوصی نتواند وارد شود.


♦ در ایران اگر بخش خصوصی بخواهد وارد کارزار اقتصادی شود نیاز به یک رسانه بسیار قوی دارد.

 

کسب و کار:

♦ طبق گزارش بانک مرکزی در حدود 25 میلیارد دلار بصورت اسکناس در خانه های مردم و در شرکتها وجود دارد، دلیل این امر اینست که فضای کسب و کاری برای اینکه این پولها به بازار بیاید وجود ندارد.

♦ اصناف باید برنامه ای را طراحی کند که کسب و کار اصلاح گردد و افراد تحصیل کرده به سطح بازار ما بیایند و برخی تفکرات قدیمی تغییر کند.

پاسخ:
گزارشی از یک سرپل جاسوسی در وزارت نفت:
لینک+فیلم
 • استاد بزرگ
 • دقیقا همینطوره.
  چون اگه توسط ایران اداره می شد وضع اقتصادی ما الآن خیلی بهتر از این بود و انقدر به دلار وابسته نبودیم.
  :)
  پاسخ:
  جالب اینه که دری اصفهانی هم توسط بانک مرکزی به تیم مذاکره کننده ی برجام معرفی شده بود !
  سلام
  اقتصاد بیمار و این حرفا دیگه...
  آدم یاد زامبی میفته...بدنی که دیگه خود بدن اداره ش نمیکنه...
  پاسخ:
  سلام انشالله بچه مثبت هایی که این وضع را فهمیده اند و ایده هایی دارن
  به جاهای خوبی برسانند وضعیت اقتصاد مملکت را
 • حَــدیثا ...💜
 • خببببببب!
  رنگه پاسخ عوض کردی؟ O___o
  پاسخ:
  بلی با کمک جناب حسن قاسمی :)
 • حَــدیثا ...💜
 • قبول نیستتتتتتت
  :/
  پاسخ:
  البته اوشون راهنمایی کرد خودم درستش کردما! :)

  به این میگن احترام به نظر مخاطبین و از طرفی ایجاد تنوع برای افرادی که خواهان تنوع بودن : )

  مثل این می مونه که پاپیون به لباسش اضافه کرده باشین.
  شیک و با کلاس ^_^
  پاسخ:
  خدا خیرش بده این همشهری تون  رِ :))

  + منم راحت کرد از رنگی کردن جواب ها!!
  دمشون گرم.
  پاسخ:
  قشنگ شده؟ :)
  راستش
  اولش که اومدم تو ذوقم خورد ولی بعد به دلم نشست : )
  قشنگ شده ^_^
  پاسخ:
  معلومه خوشتون اومده :)
  در مورد بانک‌ها(حرفایی که می‌زنم بر مبنای حرف‌های استاد اقتصادمونه! وگرنه من اقتصاددان نیستم.):

  مبنای اصلی کار بانک‌ها اینه که پول اضافی مردم رو نگه داری کنن.
  و در قبال این نگهداری وجهی رو از دارنده پول دریافت کنن.

  در ایران کاملاً خلاف این موضوع سال‌هاست که انجام می‌گیره.
  و خب نتیجه می‌شه چی؟ مردم به جای اینکه پولشون رو وارد بازار کنن توی بانک نگه می‌دارن که سود بیشتری کسب کنن.

  این اتفاق بخصوص پس از دوره سازندگی و بعد از به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد نمود بیشتری پیدا کرد. تا اون موقع کشور دست حذب اصلاح‌طلب بود و بعد از روی کار اومدن ا.ن سران این حذب پول‌های جاری خودشون رو از بازار بیرون کشیدن تابه دولت نامبرده آسیب وارد کنن.

  و خب اگه یادتون باشه همون موقع به یکباره سود بانکی رو کاهش دادن. ولی اتفاقی که افتاد این بود که دوستانی که صاحب سرمایه بودن برای اینکه متضرر نشن پولشون رو به بانک‌های خارجی انتقال دادن و توی کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری کردن. که خب به یکباره تحریم شدیم و اون پول‌ها و سرمایه‌های این دوستان هم بلوکه شد.

  نتیجه شد چی؟ کشوری که نقدینگی ظاهریش با نقدینگی باطنیش نمی‌خوند. بعد از اون دوره طرح‌های احمدی‌نژادی بود.

  • هدفمندی یارانه‌ها،
  • مسکن مهر،
  • وام‌های زودبازده.
  اگرچه ماهیت همه این طرح‌ها خوب بود ولی نظارتی وجود نداشت. نتیجه شد اینکه نقدینگی بازار روز به روز افزایش یافت. بدون اینکه صنعت پیشرفتی کنه. یا مردمی خانه‌دار بشن.
  رشد نقدینگی باعث بوجود اومدن تورم شد.
  و این تورم رشد کرد و رشد کرد و رشد کرد. دولت هم برای اینکه خسارتی بهش وارد نشه شروع به چاپ پول‌های بی پشتوانه کرد.
  موسسات مالی اعتباری زیاد که یکی یکی بعد چند سال ورشکست شدن.  و این پول‌های بی پشتوانه همه باعث افزایش و چندبرابر شدن نقدینگی شد. و نتیجه‌ش تورم بی‌سابقه بود. بدون هیچ رشدی در صنعت. بعد از اون نوبت به جناب روحانی رسید.

  اگرچه مبارزات با تورم شروع شد. اگرچه جلوی چاپ پول‌های بدون پشتوانه گرفته شد و کم و بیش با رفع شدن تحریم‌ها مقداری از پول‌های بلوکه شده به کشور برگشت ولی بعد از اون تورم بزرگ کشور دچار رکود شد. رکودی که نتیجه همون تورم و عدم ثبات بازار صنعت بود. پول‌ها دوباره داخل بانک‌ها برگشتن. و سهم بازار و صنعت از این برگشت پول‌ها تقریباً نزدیک به صفر بود. :|
  خیلی طولانی شد. در مورد نفت شاید بعداً نوشتم :)
  پاسخ:
  توضیحت قابل فهم بود :)

  خوشحالم که این پست رو منتشرکردم :)

  یعنی سرمایه دارها پول ها رو از بازار بیرون کشیدن که دولت مهر سقوط کنه و دولت هم سود بانکی رو کم کرد که به اونا فشار بیاره اونا هم مجبور شدن پولاشون رو ببرن خارج از کشور و بعدشم تحریم شدیم؟ بعد بقیه ی کارهایی که دولت مهر و دولت امید کردن برای اقتصاد که تبعاتی همراه داشته؟
  حرفاشون قابل خدشه س‌.
  درمورد صادرات به عراق و افغانستان اولا آمارشون درمورد عراق قطعا صحیح نیس و ایشون متاسفانه اشغال ناتو(ترکیه از قدرت های اعضای ناتو و حاضر در منطقه س.)رو اینجا لحاظ نکردن.

  درمورد بانکداری قیاس ایران با فنلاند کار صحیحی نیس.از تمام تفاوتاش که بگذریم اینکه چپای قدیم که غالب اصلاح طلبای جدید رو تشکیل دادن و همینطور اصولگراهای نو که خودشون رو عدالت خواه صدا میکنن همه شون در هر سطح(از دانشجو تا مدیرشون اینگونه ن.)کاملا به عدالت توزیعی و حتی مساوات توزیعی قائلن که این مرحله ی حاد سوشالیزم و ایناس و در همچین شرایطی سیاستایی برای جمع کردن پول مردم در بانک پی گیری میشن(تا نرخ تورم رو پایین بکشن!)

  درواقع سود زیاد میدن که مردم پولشون رو ببرن بهشون بدن،برای تامین این سود بالا هم وامهای با نرخ بهره ی بالا به واحدای تولیدی متوسط و بزرگ میدن.

  این وام پربهره اون واحدای بزرگ رو یا بدهکار بانکی خواهد کرد یا خیر،

  چون در حالت نخست واحد بزرگ تسلیم بانک خواهد شد تا بانکا و در حقیقت 2لتا به بنگاه دارای بزرگتری تبدیل شن که اینجاس که رقابت در اون عرصه مخدوش خواهد شد(چون یکی از رقبا 2لت ج.ا.ایران و اختیاراتش بشدت بیش از رقباش(که از بدهکاری در رفتن)در بخش خصوصی و ایناس و نهایتا رقبا هم به بدهکارای بانکی میپیوندن و به بانکا یا همون 2لتا تسلیم میشن.).

  علت ورشکستگی بانکا هم اولا همون نکته بالاس(وقتی شما به4بنگاه که روی هم 1000میلیارد قیمت دارن وام 1000میلیاردی بدین با سود حتی کم ولی نهایتا نتونن بازپرداخت کنن و شما برین اون 4تا رو مصادره کنین درواقع به اندازه ی سود اون بنگاه ها تا زمان مصادره و سود وامی که بهشون دادین ضرر کردین.)
  ثانیا عدم بازپرداخت وام های کوچولو ینی شبیه کاری که احمدی نژاد کرد.
  اینکه این ورشکستگی مختص حال نیس هم دقیقا بخاطر همین نگاه ثابت(حاد سوشالیستی)در مدیریت بانکاس و البته که شما از فساد مدیران هم نگذرین. خصوصا امثال آقای سیف که الان رییس بانک مرکزین و سابقا در ماجرای فاضل خداد هم دخیل بودن و اون زمان آقای قاسم کیا در کسوت ریاست کمیسیون اصل90 ماله رو ورداشتن و با سیاسی کاری و رفاقتِ تمام مشغول پاک کردن گندکاریای ایشون شدن.

  سری به عملکرد و کنش برادر ایشون آقای مهندس سیف در شرکت مادر تخصصی ملی ایران و معاون بازرگانی شرکت مادر تخصصی ایران ینی آقای عباسی معروفان بزنین تا حرفام براتون روشن شن.

  ضمنا بانکای ما به اون معنایی که مردم میگن ربوی نیس.
  درواقع اگر ما بخوایم بانک غیر ربوی(اونچه مردم غیرربوی میدونن!)درست کنیم ممکن نیس.بانک اسلامی در حجاز، اندونزی و مالزی در کنار بانکای معمولی وجود دارن که سود ده هم هستن منتها اونا کلا از نظر اقتصادی حرکت تو آفسایدن.
  درمورد خصوصی سازی اما اولین چیزی که باید دید خود اصل44قانون اساسی ماس. به هیچ عنوان از خود این اصل،خصوصی سازی در نمیاد.

  تفسیر شورای نگهبان قانون اساسی البته همین خصوصی سازی کردن بود ولی باور کنین اگر شما همین اصل رو جلوی آقای رحیمیان،میرحسین موسوی و شهید صدر(ره)بذارین بسیار آسون تر ازش اقتصاد سوشالیستی درمیارن.(البته زیرکی و رندی شورای نگهبان در مورد حقوقای بالای مدیرا نشون داد که اونا از قماش خیلی از اصولگراها هم نیستن.)

  درمورد صنعت نفت، پالایشگاه و بخش خصوصی هم به نظر این گندی بود که نهضت ملی شدن صنعت نفت با کوته بینی به ما تحمیل کرد.
  روی کاغذ شما اگر کتاب آقای موحد رو بخونین به این عقیده میرسین.

  درمورد کسب و کار هم ماجرا پیچیده نیس. اعتمادی به بازاری که به گروگان 2لت و نهادای حکومتی و ایناس،ندارن. ضمن اینکه موانع شروع کسب و کار کم نیستن. درواقع بروکراسی فرانسوی 150سال پیش که تو اون کشور هم تا الان لااقل4بار تغییر کرد رو هنوز داریم به کار میگیریم.

  راه حل چی یا چیاس؟راه حل تبعید اساتید ضد بازار،طرفدار مساوات و اینا از دانشگاه(امثال همین اطرافیان رییس ج.ا.ایران)و حوزه(امثال شهید صدر(ره))به کره ی شمالی،ونزوئلا و ایناس.
  پاسخ:

  حجم ضد چپ بودنت برام جالبه!! :)


  متن اصل ۴۴

  نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه‌ریزی منظم و صحیح استوار است.

  • بخش دولتی شامل کلیه صنایع بزرگ، صنایع مادر، بازرگانی خارجی، معادن بزرگ، بانکداری، بیمه، تأمین نیرو، سدها و شبکه‌های بزرگ آبرسانی، رادیو و تلویزیون، پست و تلگراف و تلفن، هواپیمایی، کشتیرانی، راه و راه‌آهن و مانند اینها است که به صورت مالکیت عمومی و در اختیار دولت است.
  • بخش تعاونی شامل شرکت‌ها و مؤسسات تعاونی تولید و توزیع است که در شهر و روستا بر طبق ضوابط اسلامی تشکیل می‌شود.
  • بخش خصوصی شامل آن قسمت از کشاورزی، دامداری، صنعت، تجارت و خدمات می‌شود که مکمل فعالیت‌های اقتصادی دولتی و تعاونی است.

  مالکیت در این سه بخش تا جائی که با اصول دیگر این فصل مطابق باشد و از محدودهٔ قوانین اسلام خارج نشود و موجب رشد و توسعه اقتصادی کشور گردد و مایه زیان جامعه نشود مورد حمایت قانونی جمهوری اسلامی است.

  تفصیل ضوابط و قلمرو و شرایط هر سه بخش را قانون معین می‌کند.

  قالبتون هم خوب شد،ایشالا قالبای بلاگا دیگه مریض نشن!الوصل رو هم شانس آوردین!
  پاسخ:
  امیدوارم از لذت دیدن بازی بهره مند شده باشی :)
  کمی مرتبط:
  پیامبر (ص) : ۲ دسته هستند اگر صالح باشند جامعه سالم می شوند
  و اگر فاسد باشند جامعه فاسد می شود.

  کسانی که قدرت در دست دارند و کسانی که الگو هستند.
  پاسخ:
  • مسئولین
  • سلبریتی ها
  حالا جالب اینجاست که تو کشورهای اروپایی سود وام‌های بانکی خیلی کمتر از ایرانه یعنی اگه بانک دست اونا بود یا با سیستم اونا اداره‌اش میکردیم احتمالا وضعمون بهتر از این بود

  فلذا من فکر میکنم اداره‌ی بانک مرکزی هم کار خودمونه،
  این کارها فقط از خودمون بر میاد.

  +تنوعی که ایجاد کردید خوب شده،مبارکه:)
  پاسخ:
  استدلالت قشنگ بود!

  خوشحالم که همه  راضی هستن :))
  میگم چقد گل و بلبل شدی . اسمتو گذاشتی اون بالا :)))
  پاسخ:
  دقت کردی اون تغییری که میخاستی انجام شدا؟ :)
 • مریــــ ـــــم
 • جلل خالق
  پاسخ:
  رای آوردین؟ :)
  چی می خواستم مگه؟؟؟
  پاسخ:
  درمورد اینکه کامنت ها و جواب کامنت ها رو باهم قاطی میکنید
  چون رنگش یکیه!
  تو خونه ی ما چنتا جمله معروفن.
  یکیش دقیقا همین"بی عرضه های ایران چپ میشن!"
  و"مارکس هم که بشی،یه انگلسایی باید خرجت رو بدن!"

  و ایناس،ارثیه س.
  تازه نمونه هایی داریم که شغل 2لتی رو حمل بر بی عرضگی و انگل بودن میکنن!!!
  شخصا هم به استاد سید بزرگوار و مومن میرسلیم عزیز رای دادم.
  پاسخ:
  چرا اینقدر غلیظ؟
  ما باید از گل آفساید و پنالتی ناحق به نفع لُنگ و پنالتی ای که برای الوصل نگرفتن،لذت ببریم؟!

  پاسخ:
  شماها تا یه مدت از اشتباهات داوری بحث نکنید خواهشا!
  دربی اوج تاثیرگذاری داوری بود :)
  آهااااا 
  آفرین. این آخرسالی آدم خوبی شدی :)
  پاسخ:
  شب عیدی ما رو حلال کنید :)
  باشه. در موردش فکر می کنم :)
  پاسخ:
  ممنون :)
 • معصـومــــــه پــورابـراهیـــم
 • مطمئنید!
  دلم میخواد بگین نه:(
  بزاریم یه احتمالی ته حرفامون باشه...

  ارسال نظر

  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات