حقیقت ذات چنگیزخان! :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

حقیقت ذات چنگیزخان!

سه شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، ۰۶:۲۰ ب.ظ

مقدمه: خاندان مغول حدود 100 سال بر ایران حکومت کردند. حکومت آنها با تحقیر ایرانیان همراه بود در حدی که باعث احیای داستان «ایران و توران» در میان مردم شد. مغول ها اقدام به فرو کردن یک باور مغولی در ذهن مردم و بزرگان ایران کرده بودند:

مقاله: باور به تقدس نژاد چنگیزخان مغول حتّی در میان برخی از گروههای متنفّذ ایرانی هم رسوخ کرده بود. زمانی که ملک معزّالدّین حسین کُرت – از اعضای یک خاندان ایرانی حاکم در غور- در هرات رسوم سلطنت و استقلال در پیش گرفت، مشایخ ایرانی جام همراه با امرای مغولِ قبایل اطراف نزد امیر قزغن جغتایی شکایت بردند که: «او [ملک حسین کرت] از نژاد کیست که دعوی سلطنت می کند؟» آنها به وجود «گوهر شاهی» در خاندان چنگیز استناد کرده، حاکم ایرانی هرات را، که خاندانش سابقه‌ای یکصد ساله در ادارة آنجا داشتند، «بد گهر» خواندند. امیر قزغن با تأیید نظر آن معترضان گفت: «تازیک [تاجیک] را چه حدّ آن باشد که دعوی پادشاهی کند و از فرمان ما سر کشد؟». |link|پینوشت: این مقاله از آن مطالبی است که با خواندش چارچوب‌های ذهن من متجرجر شد.

نظرات (۹)

نقطة آغاز عقیدة تقدّس موروثی چنگیزخان و اجداد و اسلافش، در سرگذشت آلان قوا ـ که از وی  به عنوان صاحب بطن پاک یاد شده ـ انعکاس یافته است.


این زن بعد از مرگ همسرش ـ که از او دو فرزند داشت ـ به ارادة خداوندی و بدون ازدواج، آبستن گردید و حقیقت ذات چنگیزخان در بطن وی از نور محض آفریده شد.


در نتیجه سه فرزند فرهمند، از جمله بوزنجر خان جدّ نهم چنگیز، از او به وجود آمدند و آلان قوا آنها را فرزندان آسمان و سلاطین آیندة همة مردمان خواند.چنگیز خان برای حفظ و تثبیت این اعتقاد، یک راهب شمنی را فرا خواند تا بر قدسی بودن او و قرار گرفتن تقدیر و ارادة الهی بر حاکمیت او و خاندانش گواهی دهد.


این شمن به نوشتة جوینی چند روز را در بیابان و کوه گذراند، و پس از بازگشت اعلام کرد که خداوند با او سخن گفته و تمامی روی زمین را به تموچین و فرزندان او داده است (جوینی، 1337: 21).


تموچین از آن پس «چنگ گز خان» یا «فرزند آسمان» خوانده شد؛ مشابه القابی که چینی ها و ژاپنی ها به امپراتوران خود می دادند.

پاسخ:
فصلنامه علمی-پژوهشی پژوهش های تاریخی بهار 1389، صفحه 1-24

نویسندگان فریدون الهیاری مرتضی نورائی
شاید صرفا پاچه خواری بوده!
پاسخ:
برای اینکه ببینی این شاید درسته یا نه پیشنهاد میکنم مقاله رو بخونی یه دور
مفیده خوندنش
خودش چه تحفه ای بود که نژادش چی باشه؟! :|
پاسخ:
اصلا من شاخ در آوردم که تصور ما از چنگیز یه ادم خونریز از یه قبیله ی وحشیه اما برا خودشون چه افسانه هایی درست کرده بودن و 100 توی ذهن ملت ایران کرده بودن در حدی که این یه نمونه از رفتار سیاسی نخبگان ایرانی رو آورده ام در متن
به نظرم نوشتن از چارچوب های شکسته شده ی ذهنتون جذابتر از این فیش می بود! :/
چون اینو که خوندم گفتم خب که چی؟ :/
پاسخ:
اصلا من شاخ در آوردم که تصور ما از چنگیز یه ادم خونریز از یه قبیله ی وحشیه اما برا خودشون چه افسانه هایی درست کرده بودن و 100 توی ذهن ملت ایران کرده بودن در حدی که این یه نمونه از رفتار سیاسی نخبگان ایرانی رو آورده ام در متن
 • سِـــــــد جَــــــواد
 • اصلا چی بود که بخواد چارچوب بشکونه؟
  پاسخ:
  مقاله رو بخون
  با تصور عمومی ایرانیا از مغول خیلی تعارض داره
  فایل صوتی این لینک با صدای خسرو معتضد نیست بشنویم؟
  :)
  به نیمه رسیدم اول مقاله رو فراموش کردم...
  :)
  پاسخ:
  خودمم هنوز نتونستم تمومش کنم
  آها! 
  پاسخ:
  حالا بقیشم میخونم اگه چیز جالبی داشت فیش میذارم ازش
  >_<
  پیشنهاد میکنم مستندش رو ببینید من سالها پیش از شبکه بی بی سی دیدم و از همون موقع هم به تقدسش پی بردم. سوای تمام چیزهایی که در کتب تاریخی به خورد ما دادن (که تاریخ رو هم در هر دوره  بیشتر جهت خوشامد حکومت نوشتن) باید بگم که چنگیز انسان به غایت بزرگی بود. 
  در اولین فرصت میخونمش.
  سپاس
  پاسخ:
  حالا بعضی تصمیمات و اشتباهات فاحشش که قابل چشم پوشی نیست.

  مچکرم برای معرفی مستند :)

  ارسال نظر

  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات
  • ۶ مهر ۰۰، ۰۸:۲۶ - مک بس
   هعی...