فیشــــــنگار

پاسخ‌های مکشوف به سوالات محذوف

اطلاعات عمومی |بخوانید|

سلام وقت بخیر. تا حالا به این فکر کردید که اولین ایرانی که در راه اسلام شهید شد چه کسی بود؟ اولین ایرانی که توسط پیامبر اسلام به فرمانروایی منصوب شد چه کسی بود؟ ایرانی ها چگونه به یمن راه پیدا کردند؟ اولین تبعیض نژادی علیه ایرانی ها و غیره |در متن زیر پاسخ سوال های خود را پیدا می کنید| عزیزانی که به حق کپی رایت اعتقاد دارند لطفا مطلب را در منبع |link| بخوانندیمن چگونه به دست ایرانیان افتاد؟

 

در زمان انوشیروان، دولت حبشه از طریق دریا به یمن حمله آورد و حکومت این منطقه را برانداخت. سیف بن ذی یزن پادشاه یمن به دربار انوشیروان آمد تا از وی یاری جوید و حبشیان را از یمن بیرون کند.

 

سیف بن ذی یزن به انوشیروان گفت: مرا در جنگ با حبشیان یاری کن و گروهی از سربازان خود را با من بفرست تا مملکت خود را بگیرم.

 

انوشیروان گفت: در آیین من روا نیست که لشکریان خود را فریب دهم و آنها را به کمک افرادی که با من هم عقیده نیستند بفرستم. پس از مشورت با درباریان و مشاورینش قرار شد که گروهی از زندانیان محکوم به اعدام را همراه سیف بن ذی یزن به یمن بفرستند تا حبشیان را از آنجا اخراج کنند. این رأی به تصویب رسید و مورد عمل قرار گرفت.

 

تعداد این جماعت را در حدود هزار نفر نوشته اند، و همین جماعت اندک توانستند حبشیان را که عدد آنها از سی هزار هم بیشتر بود از پا درآورند و همه را هلاک کنند. فرماندهی ایرانیان در یمن به عهده ی شخصی به نام «وهرز» بود. پس از شکست حبشیان و مردن سیف بن ذی یزن، همین «وهرز» ایرانی به حکومت رسید و از دولت ایران متابعت می کرد.

 

اولین فرمانروای ایرانی منصوب شده توسط پیامبر (ص)

 

هنگامی که دین مقدس اسلام آشکار شد و نبی اکرم صلی الله علیه و آله دعوت خود را آغاز فرمود، حکومت یمن به دست باذان بن ساسان ایرانی بود. جنگهای حضرت رسول با قبایل عرب و مشرکین قریش در زمان همین باذان شروع شد. باذان از جانب خسرو پرویز بر یمن حکومت می کرد و بر سرزمینهای حجاز و تهامه نیز نظارت داشت و گزارش کارهای آن حضرت را مرتباً به خسرو پرویز می رسانید.

 

حضرت رسول در سال ششم هجری خسرو پرویز را به دین مقدس اسلام دعوت کرد. وی از این موضوع سخت ناراحت شد و نامه ی آن جناب را پاره نمود و برای باذان، عامل خود در یمن نوشت که نویسنده ی این نامه را نزد وی اعزام کند. باذان نیز دو نفر ایرانی را به نام بابویه و خسرو به مدینه فرستاد و پیام خسرو پرویز را به آن جناب رسانیدند. و این اولین ارتباط رسمی ایرانیان با حضرت رسول صلی الله علیه و آله بوده است.

 

هنگامی که خبر احضار حضرت رسول به ایران به مشرکین قریش رسید، بسیار خوشوقت شدند و گفتند دیگر برای محمد خلاصی نخواهد بود، زیرا ملک الملوک خسرو پرویز با وی طرف شده و او را از بین خواهد برد.

 

نمایندگان باذان با حکمی که در دست داشتند در مدینه حضور پیغمبر رسیدند و منظور خود را در میان گذاشتند. حضرت فرمود: فردا بیایید و جواب خود را دریافت کنید. روز بعد که خدمت آن جناب آمدند، حضرت فرمود: شیرویه دیشب شکم پدرش خسرو پرویز را درید و او را هلاک ساخت.

 

پیغمبر فرمود: خداوند به من اطلاع داد که شاه شما کشته شد و مملکت شما بزودی به تصرف مسلمین درخواهد آمد. اینک شما به یمن بازگردید و به باذان بگویید اسلام اختیار کند؛ اگر مسلمان شد حکومت یمن همچنان با او خواهد بود. نبی اکرم به این دو نفر هدایایی مرحمت فرمود و آن دو نفر به یمن بازگشتند و جریان را به باذان گفتند. باذان گفت: ما چند روزی درنگ می کنیم، اگر این مطلب درست از کار درآمد معلوم است که وی پیغمبر است و از طرف خداوند سخن می گوید؛ آنگاه تصمیم خود را خواهیم گرفت. چند روزی بر این قضیه گذشت که پیکی از تیسفون رسید و نامه از طرف شیرویه برای باذان آورد. باذان از جریان قضیه به طور رسمی مطلع شد و شیرویه علت کشتن پدرش را برای وی شرح داده بود.

 

شیرویه نوشته بود که مردم یمن را به پشتیبانی وی دعوت کند و شخصی را که در حجاز مدعی نبوت است آزاد بگذارد و موجبات ناراحتی او را فراهم نسازد. باذان در این هنگام مسلمان شد و سپس گروهی از ایرانیان که آنها را «ابناء» و «احرار» می گفتند، مسلمان شدند و اینان نخستین ایرانیانی هستند که وارد شریعت مقدس اسلام گردیدند.

 

حضرت رسول باذان را همچنان بر حکومت یمن ابقا کردند و وی از این تاریخ از طرف نبی اکرم بر یمن حکومت می کرد و به ترویج و تبلیغ اسلام پرداخت و مخالفین و معاندین را سر جای خود نشانید. باذان در حیات حضرت رسول صلی الله علیه و آله درگذشت و فرزندش شهر بن باذان از طرف پیغمبر به حکومت منصوب شد. وی نیز همچنان روش پدر را تعقیب نمود و با دشمنان اسلام مبارزه می کرد.

 

اولین جنگ ایرانیان در راه اسلام

 

پس از مراجعت نبی اکرم (ص) از حجة الوداع، چند روزی از فرط خستگی مریض شده بستری گردیدند. اسود عنسی از مرض پیغمبر اطلاع پیدا کرد و پنداشت که نبی اکرم از این ناخوشی رهایی پیدا نخواهد کرد. از این رو در یمن ادعای نبوت کرد و گروهی را دور خود جمع نمود. عده ی کثیری از اعراب یمن پیرامون وی را گرفتند.

 

ارتداد اسود عنسی نخستین ارتدادی است که در اسلام پدید آمد [1]. عنسی با قبایلی از عرب که پیرامون وی را گرفته بودند به طرف صنعا حمله آورد.

 

شهر بن باذان ایرانی که حاکم حضرت نبی اکرم بود و در مرکز صنعا حکومت می راند، خود را برای دفع اسود کذّاب که بر ضد اسلام قیام کرده بود آماده ساخت. اسود با هفتصد سوار به جنگ شهر بن باذان آمد و بین ایندو جنگ سختی درگرفت. شهر بن باذان در این جنگ کشته شد و این نخستین فرد ایرانی است که در راه اسلام به شهادت رسید.

 

اسود عنسی پس از کشتن وی با زن شهر بن باذان ازدواج کرد و بر همه ی یمن تا حضرموت، بحرین، احساء و بیابانهای بین نجد و طائف تسلط پیدا کرد و همه ی قبائل یمن را مطیع خود ساخت و فقط تنی چند از اعراب تسلیم او نشدند و به طرف مدینه ی منوره مراجعت نمودند.

 

پس از کشته شدن شهر بن باذان ریاست ایرانیان را فیروز و دادویه به عهده گرفتند. اینان همچنان در طریقه ی اسلام و متابعت از نبی اکرم (ص) ثابت ماندند و روش باذان و فرزندش شهر بن باذان را از دست ندادند. در این بین، جریان کشته شدن شهر بن باذان و حوادث یمن به اطلاع حضرت رسول رسید و مسلمانان مدینه متوجه شدند که جز ایرانیان و جماعتی از عرب، سرزمین یمن مرتد شده پیرامون اسود کذاب را گرفته اند.

دلی دینگ
۲۸ مهر ۹۷، ۱۹:۵۳
جالب بود...ولی فتح ایران به این سادگیا نبود،اینجا خیلی لطیف نوشتن،کلی جنگ و خون ریزی داشتن و هزاران نفر ایرانی کشته شدن:/مگه به زور و جنگ هم کسی و مسلمان میکنن ؟

پاسخ :
سؤال خوبی پرسیدی :)
برو توی همین لینک 
توی دو صفحه بعدش قضیه جنگ ها و روند مسلمان شدن ایرانی ها رو با تحلیل جالبی مطرح کرده
ستوده‌ی خشنود
۲۸ مهر ۹۷، ۲۱:۲۶
احسنت چه اطلاعاتی! جز خسرو بقیه شو نمیدونستم...
پاسخ :
هوم منم خودم وقتی داشتم میخوندم
از نویسنده کتاب هی تشکر می کردم توی دلم 😇
ستوده‌ی خشنود
۲۸ مهر ۹۷، ۲۱:۳۰
خدا شاهده همین کتاب رو جمعه تو خیابان انقلاب نزدیک دانشگاه تهران دیدم یه دستفروش ریخته رو بساطش...
یه لحظه شک کردم الان متوجه شدم واسه آقای مطهری بوده حیف...
پاسخ :
خدا شاهده شما یزدی هستی؟ :)

منم قبلا به خاطر یه یادداشت یکم ازش خوندم الان تصمیم گرفتم بشینم بخونم اگه فرصت بشه
ستوده‌ی خشنود
۲۸ مهر ۹۷، ۲۱:۳۵
نه رفتی مرکز که برو شمال بعد دست چپ برو غرب...
^_^
پاسخ :
نیفتم توی آب!!
ستوده‌ی خشنود
۲۸ مهر ۹۷، ۲۱:۴۱
نه خودم بچه تهرانم...
ولی قیافم به هرجایی میخوره...
پاسخ :
ما به همه قیافه هات هم ارادت داریم 🙋😂
ستوده‌ی خشنود
۲۸ مهر ۹۷، ۲۱:۴۴
چاکریم...
یا علی...
پاسخ :
شب خوبی داشته باشی رفیق :)
مرتضا
۲۸ مهر ۹۷، ۲۲:۲۷
از من بر مرتضا رسانید سلام 
وانگاه بگوئید با عزاز تمام
ک شیخ عزیزِ وبلاگ بیان
فیشهای حقیر نیست قابل ب بیان
منظورم از قابل گفتن نبودن این است ک مثل شمشیر دو لبه ست ک میتونه برای جوانانی ک مطالعه شون کم هست موجب ارتداد بشه و هم قابلیت اینکه موجب تحقیق و تفحص بیشتر در اعتقادات بشه رو داره 
برای خودت اگر بخوای بروی چشم انجام میدم چون میبینم و میخونم ک از اون مرز خطرناک رد شدی و دنبال حقیقت میگردی
اگر یادت باشه درمورد مرحوم مطهری نوشتم ک ایشون از اثرگذاران تفکر در من بودن و همین کتاب یکی از مواردی بود ک موجب شد حدود شش ماه فقط کتب تاریخ ـ واقدی ـ بلادری ـ طبری ـ ابن اثیر و ...  بخونم 
اونهایی ک تاریخ خوندن میدونن ک واقدی کتاب خودش رو تقریبن بعد از صدوشصت سال نوشته و مابقی هم کما بیش از روی دست اون نوشتن 
پیشنهاد نوشت : کتبی ک مستشرقین در باره دین ما نوشتن رو هم بخونید بعد میتونید ب نظریات جامع تری برسید این کتابها رو فکر نمیکنم بجز کتابخانۀ ملی جایی پیدا کنی (زمان دانشجویی من کتابخونۀ دانشگاهامون ک نداشتن ـ الان رو نمیدونم)
تاریخ اعراب و اسلام ـ کائتانی ده جلدی  ک بنظر من مابقی کما بیش از تحقیقات چهل سالۀ این مورخ استفاده کردن
تاریخ اسلام ـ نولدکه
تازیخ اسلام ـ ولهاوزن
تاریخ اسلام و محمد ص ـ یاکوبوفسکی
..............................................
پاسخ :
از مستشرقین فقط کتاب عایشه در اسلام رو خوندم که هیچ تعهدی درباره اصالت نقل رعایت نکرده بود...


آقا این محبت ها از لطف و بزرگواری شماست
مرتضا
۲۸ مهر ۹۷، ۲۲:۴۰
مرتضای عزیز و دوستانی ک علاقه ب تحقیق و تفحص دارید 
پیشنهاد میکنم :
اگر میخواهید درمورد اسلام تحقیق کنید بجز زبان عربی یک زبان غربی رو بخوبی فرا بگیرید 
اگر میخواهید در علوم انسانی و تجربی تحقیق کنید فقط  ب ترجمه های فارسی اکتفا نکنید ( با همۀ احترامی ک مترجمان عزیز ایرانی متحمل میشن) کافی نیست حتمن یک یا دو زبان دیکر هم یاد بگیرید
پاسخ :
هوم آدم بخواد تخصصی کار کند یه زبان کافی نیست
مرتضا
۲۸ مهر ۹۷، ۲۲:۵۳
متاسفانه این کتاب رو نخوندم  . کی نوشته و کی ترجمه کرده ؟
کتاب عایشه بعد از محمد نوشتۀ کورت فریشلر ـ ترجمه ذبیح اله منصوری رو خوندم هم ب آلمانی و هم فارسی ک البته ترجمۀ ضعیفی بود . 
پاسخ :
همینه
شاید من اسمش رو اشتباه گفتم
م . حامی
۲۸ مهر ۹۷، ۲۳:۴۱
ممنون از متن مفیدتون ولی نمیدونم چرا وقتی صحبت از تاریخ میشه ذهنم به دو بخش تقسیم میشه که طرف میگه خوبه خوندی به اطلاعات اضاقه شد و یه طرف میگه با اینکه خوندی ولی باورش نکن هیچ روی تاریخ قطعیتش رو باور نکردم .یادمه یه پست گذاشته بودین در مورد نژاد ایرانی شاید ناراحت کننده باشه شاید خنده دار ولی با تفاسیری که تاریخ از ایرانیان داره از هوشمندی تصمیماتشون که یه مورد هم توی این مطن اشاره شده از دلاوری هاشون از صادق بودن رای که داشتن و از خیلی از صفت های خوب دیگه شون نمیدونم چه اتفاقی برای این نژاد افتاد که حالا به این روز دچار شده دزدی فساد دروغ ریا نامردی کلاهبرداری و خلاصه .. کاش به تاریخ درست نگاه میکردیم نه فقط نگاه میکردیم
پاسخ :
اسمتو عوض کردی نه؟ 

والا خب اینی که میگی درسته ولی مطالعه لازم داره


نظرت درباره فساد و ربط دادنش به کل ایرانیان رو قبول نمی کنم :)
م . حامی
۲۸ مهر ۹۷، ۲۳:۵۱
من نمیدونم چه جوری متن رو با ط نوشتم بزرگواران ببخشن :)
پاسخ :
شاید میخواستی کامنت استفساریه بفرستی بعدش :))
م . حامی
۲۹ مهر ۹۷، ۰۰:۰۴
همه نه قطعا همه رو در بر نگرفته و از اینکه درست بیان نکردم ش شرمنده ولی قبول دارید که زیاد شده بقدری که آدم سخت تر قبول میکنن که در حق هم خوبی کنن و نا رضاریتی ها بیشتر شده
پاسخ :
هوم بی اعتمادی زیاد شده
م . حامی
۲۹ مهر ۹۷، ۰۰:۲۰
خوبه که همیشه خوبی ها رو سعی کنیم در مورد آدم ها ببینیم ولی من برای یه تحقیق در مورد یه مشکلی با عده از مردم شهر رفتم و از نزدیک صحبت کردم ولی چیزی که منتج به امر شد این بود که آدما امروز سخت قبول میکنن به دیگران کمک کنن و این بشدت ناراحتم کرد طوری که دیگه دلم نخواست ادامه ی ماجرا رو پیگیری کنم رواج نا امیدی خیلی بد این و میدونم ولی کاش همه ی ایران اصالت ایرانی رو رعایت میکرد اون وقت نتیجه ش خیلی بهتر میشد از امروز
پاسخ :
هنوز هم به نظر من اصالت و تربیت ایرانی حرف اول رو میزنه
حتی ذهن ایرانی 

م . حامی
۲۹ مهر ۹۷، ۰۰:۲۴
یادم توی مطلب قبلی در مورد جوان مردی و عیاری نوشته بودین در مورد اینکه این آدما کمرنگ دیده میشن توی نژاد با اصالت ایرانی این آدم ها باید زیاد میبودن امروز درسته
پاسخ :
نیاز داریم به این ریخت آدم های عجیب :)
م . حامی
۲۹ مهر ۹۷، ۰۰:۳۶
با همه ی احوالاتی که حرف زدم قطعا قبول دارم که ذهن ایرانی هوش ایرانی و اصالتشون برتر نه به خاطر حس ناسیونالیستی نه به خاطر اینکه ایرانی اگه بخواد به هر جا دنیا پاشو بزاره وارد هر علمی که بشه قطعا از بقیه سرآمد ولی در کل تمام حرفم این بود کاش در حق هم خوبتر بودیم ما ملت ایران
پاسخ :
آره واقعا...
کاش مبارکی است این دغدغه شما 🌹✌😂
وحید عبدی پور
۲۹ مهر ۹۷، ۰۸:۲۵
سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

مرحوم مطهری کلا در تمام عرصها قلم زدند یا سخنرانی کردند
تاریخ، شعر، عرفان، فلسفه، فقه، فلسفه غرب، لیبرالیسم و...


سطح مطالبشون خوب طبیعی هست افت کنه
پاسخ :
ولکن این طور نباشد که ضرورتا هرکس درباره چیزهای مختلف تحقیق کند
سطح مطالب تحقیق شده پایین بیاید و نامبرده ادعای نظریه عمیق در این موضوع ها ندارد و به گرداوری و سپس داوری از نظر خودش به عنوان یک پژوهشگر مسلمان پرداخته است ولاغیر

و اینکه این مطلب پست بتمامه نقل قول است و هیچ کلمه ای از آن مربوط به مرحوم مطهری نمی باشد :)

سلام علیکم برادر جوان
امید شمس آذر
۲۹ مهر ۹۷، ۱۰:۳۹
شاه ساسان سند مهر پیمبر بدرید
مشتی از خاک بر آن ریخت که نزدش ببرید
پس به تأثیر دعای شه خوبان احمد(ص)
بر دلش خاک پسر کرد و به خنجر بدرید!
***
مهر احمد(ص) بگزید از دل ایران سلمان
برگزیده ز یمن عامل ساسان باذان
پس چو اسود به یمن پرچم شیطان افراشت
فضل باذان یکمین گشت شهید از ایران!
***
دو یل از فارس در اسلام به نام فیروز
اوّلی اسود عنسی به یمن کشت به سوز
دوّمی قاتل زهرا(س) به جهنّم افکند
لؤلؤ و در بفشان بهر مزارش شب و روز!
***

آب‌گینه موسوی
۳۰ مهر ۹۷، ۲۳:۴۷
متشکّرم.
پاسخ :
خوشحالم که براتون مفید بوده
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
درباره
پایان سخن پایان من است تو انتها نداری
طراح قالب: عرفـــ ـــان ویرایش توسط نقل بلاگ
تصاویر زیباسازی نایت اسکین