نظر امام درباره اربعین :: فیشــــــنگار

فیشــــــنگار

نظر امام درباره اربعین

چهارشنبه, ۲ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۵۵ ق.ظ

فرض کنید که از یک حزبی یکی کشته بشود، میتینگ ها می ‏دهند؛ فریادها می‏ کنند. ما هم باید برای یک شهیدی که از دستمان می ‏رود عَلَم بپا کنیم، نوحه خوانی کنیم، گریه کنیم؛ فریاد کنیم. این یک میتینگ و فریادی است برای احیای مکتب سیدالشهدا. |link|

 


هر مکتبی تا پایش سینه ‏زن نباشد، تا پایش گریه کن نباشد، تا پایش توی سر و سینه زدن نباشد، حفظ نمی ‏شود. هر مکتبی هیاهو می‏ خواهد. اگر |امام حسین| فقط مقدّسی بود و توی اتاق و توی خانه می ‏نشست برای خودش و هی زیارت عاشورا می‏ خواند و تسبیح می‌گرداند، نمانده بود چیزی |از اسلام|، هیاهو میخواهد.نظرات (۷۵)

البته بازم به پیاده روی اربعین ارتباط پیدا نمی کنه 

پاسخ:
بنظر میرسه که مصداقش میتونه باشه

بی ربط :

http://i.pinimg.com/736x/20/86/16/2086166e84eb939b0b0ed9906f07fc84.jpg
ولی می دونم که در مورد زیارت اربعین خیلی حدیث داریم اینکه هر قدمی در راه اربعین برداری (بقیه ش یادم نیست!) 
حالا اینکه زمان ائمه هم پای پیاده راه میفتادن مثلا از مدینه میرفتن کربلا و نجف یا نه رو خبر ندارم باید دید کتابها چی نوشتن 

ولی یه چی هست 
امام حسن علیه السلام دو سه بار مدینه به مکه پیاده رفتن. 
پاسخ:
مسلمان باید کاری بکند که اسلام حفظ شود
حتا اگر از ائمه معصومین هم الگو برداری میکنه باید با این رویکرد باشه


به نظر می رسه رو ولش کنید 
جملات برجام هم به نظر میرسه ش با واقعیتش فرق داره 
ولی زمان امام خمینی هم پیاده روی اربعین به صورت یواشکی بوده 
یعنی امام هیچ نظری در این مورد نداشتن؟ اون موقعی که عراق بودن
پاسخ:
پیاده روی اربعین به صورت یواشکی بوده ؟
نشنیده بودم :)
محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.:)
پاسخ:
«امام خمینی »
اینو روی دیوار مدرسه ابتدایی مون نوشته بودن
البته اساسا مکتب اسلام فارغ از قیل و قال و هیاهوه ... نه سینه زن داشته و نه گریه کن ...

با یه گریزی به پست نظر سنجیتون هم عرض میکنم، هر شخصی هر چقدر هم معتبر که باشه وقتی حرفی بزنه که بی پایه باشه و اساسی نداشته باشه نمیتونه تو اون بحث دیگه محل رجوع باشه

لازم به ذکره اندیشه سیاسی و مکاتب سیاسی با اندیشه الهی و مکاتب الهی قطعا یکسان نیستند، این حرفهایی که میزنم حرفهای بزرگیه و اندازه دهن من نیست ولی خود شخص امام رو میشه در قالب و قامت یه رهبر سیاسی دونست ولی از اونجا که تشیع و چیزی که تحت عنوان مکتب امام حسین داره ترویج میشه به نظرم قبل از اینکه بشه اسم اسلامی روش گذاشت یک مکتب سیاسیه چون اسلام خودش مکتبه و زیرمکتبی(یا هر عنوان دیگری) به اسم مکتب امام حسین توش نمیتونه معنایی داشته باشه. ولی در قالب مکتب سیاسی میشه بهش نگاه کرد و تحلیلش کرد و در اون صورت اون مکتب سیاسی بدیهیه که گریه کن و سینه زن و از این قسم نیاز خواهد داشت.
اینجاست که پیاده روی اربعین رو در ذیل مکتب سیاسی ای با عنوان مکتب امام حسین میشه تعریف کرد، چون این پیاده روی فارغ از احادیثی که وجود داره (هر چند نا معتبر) اساسا یک حرکت سیاسی محسوب میشه مخصوصا با این اختلافی که بین تشیع و تسنن راه انداختن و اساسا اسلام مظلوم واقع شده، شما تصور کنین شعائر دینی ما که اختصاص به حرمین شرفین (مسجد النبی و مسجد الحرام) داشته الان در قالب تنازع و تقابل نرم دولت های شیعی سنی داره شیفت میشه روی بین الحرمین امام حسین و حضرت عباس، سعی صفا و مروه مون داره تبدیل میشه به پیاده روی اربعین، اللهم لبیک داره تبدیل میشه به لبیک یا حسین و....
اینا مثال هایی از خطری است که اسلام رو تهدید میکنه و اون چیزی نیست جز نابودی عقاید مسلم اسلام از داخل اسلام و از دورن اسلام تحت عناوینی که هیچ وقت مد نظر اسلام نبوده ....
حرف زیاده در این خصوص ولی متاسفانه مجالی برای گفتنش نیست.

پاسخ:


* مخاطب مراسم اربعین جهان بیشتر ملت های غیرمسلمان هست و ربطی به اهل سنت ندارد. کما اینکه اهل سنت هم 50 سال است مراسم مشابهی دارند و در روستای محل تولد یک عالم پاکستانی تجمع میلیونی دارند. |link| که حج را تحت تاثیر قرار داده است.


بر خلاف مراسم اربعین (چون در ایران کسانی که می روند اربعین جنسشان با کسانی که دوست دارند بروند حج فرق می کند. علل جامعه شناختی داره)

فکر میکنم درباره کامنت شما هم میتونم بگم که:
مسلمان باید کاری بکند که اسلام حفظ شود
حتا اگر از ائمه معصومین هم الگو برداری میکنه باید با این رویکرد باشه
بله یواشکی بوده 
چون شیعیان سرکوب می شدند 
سفر به کربلا با زحمت انجام میشده و مخفیانه 
دیگه شاهد بالاتر از آثار تیرباران روی دیوارهای داخلی حرم امام حسین توسط صدام؟
پاسخ:
ممنون برای توضیح
 • خورشید ‌‌‌‌
 • در تکمیل پست و صحبتهای پاییز:


  در ایام حکومت‎ بعثی‎ها، این پیاده‎روی‎های پر شکوه، آن هم از طریق جاده غیر رسمی کنار فرات، رنگ مبارزه و مخالفت با رژیم عراق هم به خود می‎گرفت و یک بار هم در ایام اربعین حسینی در سال 1397 ق. به درگیری‎های سخت میان نیروهای بعثی با انقلابیون شیعه و کاروان‎های زیارتی در طول راه و در حرم ابا عبدالله الحسین(علیه‎السلام) انجامید و کشته‎ها و مجروحان بسیاری داد، و به «اربعین خونین » معروف شد.


  پاسخ:
  این متن نشون میده که اربعین ممنوع نبوده خب :)
  @یک مرد
  مشکل اون جاییه که شما اسلام رو از سیاست جدا میکنید.
  مکتب امام حسین یک مکتب کاملِ اسلامی است. و امام حسین مظهر اسلام است.
  و هیاهو به معنای تبلیغ و ایجاد رسانه‌ی ابلاغ است! نه گریه زاری!
  حرفهاتون در مورد دامن زدن به اختلاف شیعه و سنی و بدعت گذاری نامطلوب رو قبول دارم ولی اصل صحبتهاتون در تفکیک مکتب اسلام و مکتب سیاسی اسلام صحیح نیست. چون مکتب سیاسی اسلام بخشی از مکتب اسلام است.
  پاسخ:
  دقیقا مصداق و معنی هیاهو در روزگار ما یعنی رسانه
  وقتی میگیم مکتب نیاز به هیاهو داره یعنی نیاز به رسانه

  @یک مرد
  مشکل اون جاییه که شما اسلام رو از سیاست جدا میکنید.
 • پیـــچـ ـک
 • نشانه‌های مؤمن پنج چیز است: اوّل: نماز پنجاه و یک رکعت (واجب و نافله در طول شبانه روز). دوّم: زیارة اربعین حضرت سیّد الشّهداء علیه السّلام. سوّم: انگشتر در دست راست نمودن. چهارم: پیشانی بر خاک گذاردن. پنجم: بلند گفتن بسم‌ الله ‌الرّحمن الرّحیم در نمازهای جهریّه (صبح، مغرب و عشاء).»

  در کتاب «إقبال»، سیّد بن طاووس با إسنادش به أبی‌جعفر طوسی، و او با إسنادش به امام حسن عسکری علیه السّلام روایت می‌کند که آن حضرت فرمودند:

  عَلاماتُ المؤمنِ خَمسٌ: صَلَواتُ إحدی و خَمسینَ، و زیارةُ‌ الأربعینَ، و التَّخَتُّم بِالیَمینِ، و تَعفیرُ الجَبینِِ، و الجَهْرُ بِبسم اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ


   إقبال الأعمال، ج 3، ص 100؛ عوالی اللئالی، ج 4‌، ص 37، در پاورقی از «مصباح المتهجّد» جزء ثالث، ص 730 (فی فضیلة زیارة الأربعین)؛ و نظیر این روایت از امام صادق علیه السّلام نیز نقل شده است  سلام.این نظر صرفا کپی برداری بود.

  پاسخ:
  ممنون بابت کپی
  نظر من درباره این کامنت همون جمله ای است که هایلایت کرده ام در کامنت های بالا
  حماسه عظیم پیاده روی اربعین از مقدمات ظهور است!
  پاسخ:
  اگه این طور باشه من حاضرم برم :)
 • س _ پور اسد
 • سلام 
  - کلمه  |امام حسین| درمتن صحیفه موجودنیست و اشتباه درپاراگراف 2 نوشته شده
  - نظرات جناب @مرد قابل تامل و تحلیل است.
  ن ش:
  -عزاداریهاومناسک در شیعه دارای کمییتی است و کیفییتی! کمییت آن همین است که پس از انقلاب و بخصوص امروز به انحاءمختلف و همواره با افراط تفریط داریم می بینیم؟ اما  کیفییتش همان است که شهیدمطهری ره در "حماسه حسینی" و مرحوم حاجی نوری در "لولو والمرجان" و مقام معزز رهبری در "آفتاب در مصاف"و... بیان کرده اند که غالبا" مغفول است.
  وفقکم و ایانا
  پاسخ:
  کلمه امام حسین رو بخاطر این افزودم:

  • بیانات حضرت امام (ره) در جمع وعاظ در مورخ ۱۳۵۸/۰۴/۱۷ :

  خطای یزید این نبود که سیدالشهدا را کشته، این یکی از خطاهای کوچکش بود، خطای بزرگ این بود که اسلام را وارونه‏اش کرده بودند، و سیدالشهدا به داد اسلام رسید، سیدالشهدا اسلام را نجات داد. روضۀ سیدالشهدا برای حفظ مکتب سیدالشهدا است.


  ... اگر فقط مقدّسی بود و توی اتاق و توی خانه می ‏نشست برای خودش و هی زیارت عاشورا می‏ خواند و تسبیح می ‏گرداند، نمانده بود چیزی، هیاهو می ‏خواهد.


  سیاق سخن نشان میدهد که می نشست به امام حسین برمیگردد

  فکر کنم حدیثی که پیچک نوشته نشانه های شیعه بوده نه مومن
  گرچه تو هم نشانه شیعه بودن انگشتر و صدای بلند‌بسم الله واقعا جای تفکر داره!!
  پاسخ:
  به نظر میرسه این حدیث در دورانی بوده که ائمه در شرایط حصر خانگی و فشار حکومتی بوده اند و شیعه آزادی اجتماعی نداشته به خاطر همین برای اینکه شیعه ها بتونن راحت تر با هم در تماس باشن و شعار مبارزاتی داشته باشن این نشانه ها گفته شده.

  |دلیل این برداشت هم این هست که اهل سنت در نماز بسم الله را آرام تر از بقیه ی قرآئت بیان می کنند و شیعه در نمازهای ظهر هم حتا بسم الله راه بلند میخواند|


  کلن وقتی با هم صحبت می کنیم سعی کنیم برای حفظ حرمت حدیث هم که شده کمتر از حدیث استفاده کنیم و اگر استدلال یا نکته ای در حدیث هست از اون استفاده کنیم. نظر کاملا شخصی و خام من هست این...
 • س _ پور اسد
 • ن ش: 
  تمثیل خواندن "زیارت عاشورا" توسط خود "امام حسین"! بعید است و احتمالا برداشت خواننده است ؛ محتمل است نظر حضرت امام ره این بوده که صرفا" مقدسین و مقدس مآب ها اگر به خواندن زیارت عاشورا و تسبیح گرداندن؛ نشستن در خانه ها اکتفا می کردند! این مکتب زنده نمی ماند و به ما نمی رسید.
  والله اعلم
  پاسخ:
  بله منظور اینه که اگه آن حضرت هم مثل شما قاعدین یک گوشه ای می نشست و عبای خود را دور خودش می پیچید و میگفت من به امور مملکت کاری ندارم و هی زیارت عاشورا میخواند و تسبیح می چرخاند حالا چیزی از اسلام نمانده بود.
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  دقیقا نشانه های مومنه.
  خود کلمه همینه. در زمان ائمه اونم امام حسن عسکری علیه السلام. ما شیعه اسمی نداشتیم. به خاطر تبلیغات وسیع خلفا و حصر امام حسن عسکری علیه السلام اگر کسی به باور تشیع میرسید واقعا به خط فکری خودش ایمان داشت.
  پاسخ:
  @پاییز
 • پیـــچـ ـک
 • حرف خاصی از خودم راستش ندارم.
  وقتی یه امام معصوم به چیزی تصریح کرده و علما هم بهش تاکید کردن و اون عمل هم در حال حاضر هم مقدوره هم ممدوحه و هم وهن مذهب نمیشه، چرا نباید انجامش داد؟!
  پاسخ:
  اگه موضوع این همه قطعی و مسجل هست پس اونها که قبول ندارن یا ایمانشون ضعیفه یا ناصبی اند یا مشکل در لقمه دارن یا فلان ؟ هوم تهش این میشه؟ :)

  + نه خیر خانم خوبی اینکه من در بحث هام نمیخوام به نتیجه برسم اینه که  حداقل هر کس حرفی داره میاد میزنه و عقل ما خواننده ها هم سنجش می کنه می بینه کدوم حرف معقوله و اون رو به ذهن خودش راه میده.

  به فرض که موضوع این همه قطعی و مسجل باشه هم
  باز هدف ما از پست گذاشتن و بحث های زیرش این نیست که بگیم

  قبول داریم این رو یا قبول نداریم.
  صرفا داریم افق های دید خودمون رو برای همدیگه توصیف می کنیم

  ببخشید طولانی شد :)
 • پیـــچـ ـک
 • من که کاری به دیگرون نداشتم. وقتی میگم حرف خاصی ندارم برای اینه که خودمو در جایگاه نسخه پیچیدن برای دیگران نمیبینم.
  شاید من در جایگاهی به قطعیت رسیده باشم و کسی دیگه نرسیده باشه و بر عکس. دلیل بر این چیزایی که شما گفتید نیست!
  در ضمن من در این مورد به قطعیت رسیدم که اعلام نظر میکنم. نظر قطعی منم همون روایته. 
  کسی که به قطعیت نرسیده نظر نمیده سوال میکنه.

  بله طولانی و بیشتر از اون تند بود!
  پاسخ:
  اساسا گفتگو زاده ی پرسش است
  باید فضا جوری باشد که آدم جرئت کند سوال بپرسد...

  @پیچک 
  این حدیث تواین دوره زمونه آخه چه جایگاهی داره؟ 
  نه خدا وکیلی میگم 
  نشانه های مومن گفتن بلند بسم الله است! آخه این چیه الان؟ الان یعنی اکنون یعنی این روزهایی که هستیم 
  کم انگشتر مملکت دستشون می کنن بعد بگیم بکن تو دست راستم که نشانه مومنه! 
  وای من واقعا ترجیح میدم درباره این حدیث دیگه ادامه ندم 
  با فیشنگار موافقم که برای این بوده راحت تر همو پیدا کنن. 


  اینکه مومن بودن را ایمان داشتن به خط فکری ای که بهش رسیدیم معنی کنیم مومن به دین اسلام تنها نمیشه 
  داعشی هم میشه مومن سنی هم میشه و...
   
  من اعصابم کشش نداره فکر می کنم حرفمو واضح زدم این حدیث ها برای همون قبل خوبه نه الان. خوبیش برا یافتن هم بوده
  داریم الان اشخاصی که ت ر ا م ا د  ول میخورن که برن کربلا. آیا مصرف مواد مخدر در اسلام ما حرام نیست؟ آیا اینها میشن مومن که همچین ظلم به نفس وحشتناکی می کنن؟ (تازه ظلم به غیر هم هست چون خانواده هاشونم تحت تاثیر قرار میگیرن و میشه حق الناس) 
  برای همین میگم اربعین رفتن نمیشه مومن بودن 
  بسم الله بلند گفتن نمیشه مومن بودن 
  انگشتر دست راست کردن نمیشه مومن بودن 
  حتی نشانه مومن بودن! 
  که اگه اینا رو نشانه بگیریم الفاتحه مع الاخلاص و الصلوات! 
  خیلی واضحه بنظرم 
  پاسخ:
  @پیچک


  به نظر من منظور اون حدیث این بوده که این کارها خیلی خوب است و مومنین انجام میدن.
  نه اینکه هرکس انجام داد مومن است و هرکس انجام نداد مومن نیست.
  یا هرکس انجام داد شیعه است و هرکس انجام نداد شیعه نیست! نه.
  این ملاکها اصلا حتی در حد فروع دین هم نیستند که بخوایم روش مانور بدیم. اصلا مثل نماز و حج و اینها نیستند.پس ملاک چیزی نیستند.
  اما اینکه یک مومن خودش رو با معیارهای ظاهری مطرح شده مومنان شبیه کنه کار خوبی است! اما اگر نکنه از مومن بودن ساقط نمیشه.
  پاسخ:
  ممنون که توضیح دادین
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  تو عادت داری همه چیز رو سخت و پیچیده و اعصاب خورد کن کنی!:)))
  همون حرفی که اول زدی کلید توضیح این روایته. همون که گفتی منظور شیعه ست نه مومن.
  ببین در اصل این روایت میخواد بگه جز شیعه وارد دایره ایمان نمیشه. و نشانه های شیعه اینهاست.
  این که یه سری ادای مومن رو در آوردن با این نشونه ها معنیش این نیست که روایت غلطه. معنیش نفاق اون افراده.
  این فقط در مورد زیارت اربعین مصداق نداره. حج هم همین طوره. نماز هم همین طوره. نفاق نفاقه. پرچم خوب رو بلند میکنه اما اصلش بده.

  هدف هیچ وقت وسیله رو توجیه نکرده. مخدر و نیرو زای از این دست بخوری که بری اربعین؟!!!


  @فیشنگار 
  این بار چندمه میگم ولی کسی به دانایی دیگری نیازمند تر از خود اون فرد نیست. ذهنی که پرسشگر واقعی باشه، فضا رو برای سوال کردن آماده میکنه. ارزش علم به جستن اونه! 

  پاسخ:
  دایره ایمان جالب بود

  بار چندمه؟ :)
  وقتی شما حدیث و آیه میارید آیا من دیگه جرئت میکنم چیزی بپرسم؟
  با نظرتون موافقم که لازم نیست برای انجام کاری دقیقا مصداقش رو توی کارای اهل بیت داشته باشیم. به مقتضای زمان ممکنه کاری برای حفظ دین اهمیت پیدا کنه 
  پاسخ:
  جمله ی شما قشنگ تر بود حتا :)

  @پیچک 
  بله عزیزم می خورن و میرن اربعین 
  یعنی وقتی شنیدم حالم به هم خورد 
  تا حالا گریه ی یک مادر و وحشت زدگیشو از تشنج بچه ش دیدی؟ 
  گریه یه مادر از خرابکاری بچه ش دیدی؟ 
  بله عزیزم اربعین و خیییییلی چیزهایی از همین دست مستحبات میشه اصل. 
  حالم به هم میخوره که این احادیثو باب می کنن که اسلام اینه و اسلام اینجوریه و فلان 
  حالم به هم میخوره که ظواهر اسلام مثل آرایش نکن و یه تار مو هم دیده نشه(نه اصل حجاب که باهاش موافقم) میاد بالا و میشه اصل. 
  حالم به هم میخوره که سر به سجده بذار و ریش و پشم بذار و پشت تریبون هیئت خودتو بزن میشه نشانه مومن بودن! و در خفا آن کار دیگر می کنن! 
  نشانه مومن بودن فقط عمل به دستورات اصلی اسلامه که انسانی! هستند دزدی نکن شرک نورز بی اخلاقی نکن و امثالهم

  میدونی اینکه بیایم خودمونو با این چیزا شبیه مومنها کنیم رو با یه مثال خیلی عینی برات بگم؟ 
  نشانه مومن بودن به انگشتره؟ بیا من چهارتا انگشتر میندازم تو دست راستم! بعدشم با سر لخت میرم بیرون! 
  قضیه الان هم همینه واسه عده ای. 
  حالا با سر لخت بیرون نمیان ولی کارهایی از اسلام که انجام نمیدن یا کارهای نبایدی که انجام میدن مثل همین سر لخت می مونه   من کلا طول می کشه که اعصابم برگرده سرجاش به این بحث هم ربطی نداره  
  پاسخ:
  @پیچک
  میبینین!
  افتادن تو بازی ای که نفعش برای دیگرانه!
  انداختن تفرقه اونم دقیقا از متن و با عنوان دین؛
  یکم دور از عصبیت های ناآگاهانه به قضیه نگاه بندازیم متوجه میشیم وقتی از اسلام و مکتب اسلام حرف میزنیم مکتبی با عنوان دیگه و مضمون دیگه برامون معنا نداره.
  توضیح اینکه مکتب، اسلامه حالا در کنار مکتب اسلام مکتب حسینی درست میشه، باید با این رویه، مکتب حسنی، مکتب علوی مکتب زین العابدینی و باقی مکاتب هم تعریف بشه، چون تو هر برحه ای ایشون نوعی رفتار و کنش داشتن و جوری عمل کردن که با عمل بقیه ائمه متفاوت بوده پس به اسم هر کدومشون مکتب سیاسی میشه ایجاد کرد و بر مبنای برداشت ها و استفاده هامون به عنوان ابزار ازشون میتونیم استفاده کنیم، هرچند من معتقدم اینی که داره تحت عنوان امام حسین تبلیغ میشه هیچ ربطی به امام حسین نداره و امام حسین فقط یه عنوان و ابزار برای توجیه و مشروعیت دادن به اون فکره که در قالب مکتبی با عنوان امام حسین داره ترویج میشه چون اعتقادات ما از مکتب اسلامی میاد و مبنای کار سیاسیه ما هم مکتب اسلامه نه مکتبی که به اسم امام حسن داره تبلیغ میشه.
  همین حدیثی که مطرح شد، این حدیث زاییده مکتب به اصطلاح حسینیه، به قدری این حدیث با عقل و نقل و قران ناسازگاره که در اولین نگاه رد میشه، ولی پایه های فکری این مکتب تحت عنوان امام حسین داره این حدیث و امثال این رو مبنای حرکاتش قرار میده... کلی از این احادیث هست که این خوب خوبشه!
  اون وقت از نظر مدعیان و مبلغین نه تنها وهن دین نیست بلکه مقدوره و ممدوحه همین مبلغینه، پس مشروعیت داره!!
  (همون کاری که رفتار تبلیغی داعش که ادعای اسلام داره میکنه در رابطه با کشتن و سر بردین و این حرفا که عملا داره اسلام رو لکه دار میکنه)
  وقتی این حد از تعصب بدون سند، بدون پایه و مبنا، بدون ریشه الهی وجود داره تو این فضا هر چیزی تحت عنوان مکتب حسینی مشروعیت پیدا میکنه و میتونیم ازش دفاع کنیم و ایجادش کنیم بدون اینکه کسی جرات پیدا کنه علیه ش حرف بزنه چون اولا هیاهو داره یعنی ابزار رسانه ای شدیدی داره و کسی جرات مخالفت پیدا نمیتونه بکنه، ثانیا تا دلت بخواد حدیث و خواب و داستان میشه براش پیدا کرد، ظاهرش هم زیارت قبر امام حسینه ولی باطنش چیزه دیگری ست که عرض کردم، و اون چیزی نیست غیر از عمق بخشیدن به اختلاف بین مسلمین و کمرنگ کردن شعائر دینی مسلم که در قران بهش اشاره شده که اون هم یعنی دور کردن مسلمین از اصل اسلام و فقط نگه داشتن ظاهر اسلامی  و این خواست دشمنان اسلامه، که تو خلی رفتارهای ظاهرا مدعیانه اسلامیمون عیانه (عین گیر کردن یه عده تو موضوع حجاب یا چیزایی که مد نظرشونه و رها کردن اصول محکم و مهمتر و بر حق دینی حتی تا این حد که توحید رو به چالش میکشن تا مثلا یه حدیث رو به عنوان یه اصل و مبنا بقبولونن)
  پاسخ:
  من برداشتم از حرف ها و سیاست های رهبر محترم جمهوری اسلامی ایران اینه که از هیچ جریانی که منجر به افزایش شکاف و اختلاف شیعه و سنی بشه حمایت نمیکنه و بر عکس بشدت مبارزه میکنه هم توی کشور خودمون هم توی کشورهای همسایه.


  + دیگه اینکه حدیثی که مطرح شده کجاش مخالف عقله؟
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  منم حالم بهم خورد. این به خاطر جوزدگیه. نبود تعقل. نمیدونن چه طوری اولویت سنجی کنن.
  کسی که بلد باشه اولویت بندی کنه برای یه مستحب، تونست میره نتونست و نشد نمیره. 

  همه از نفاق حالشون بهم میخوره ولی همه منافق نیستن.
  پاسخ:
  @پاییز
 • جناب منزوی
 • اون زمان وقتی امام حسین حرکت کرد هیچکس حرکت ایشون رو درک نکرد و امروزه هم یه عده حرکت ایشون رو خودکشی میدونن در صورتی که ایشون امروز رو میدیدن.
  اربعین فقط پیاده روی نیست، اربعین رژه ای است در یک صف ممتد از سربازانی که محدود به یک جغرافیا نیستند، اما یک فرمانده دارند که از آنها سان می بیند.
  پاسخ:
  فرمانده قلبها :)
 • دوست مجازی
 • متنهای پایین رو از آقای یامین پور دیده بودم، فکر کنم مناسب این پست باشند:


  برای جهانی‌شدن #اربعین باید همگان همراه شوند؛ حتی سکولارها و بی‌دین‌هایی که امکان تقرب به حقیقت دین را نداشته‌اند؛ ولی از آنجا که حقیقت شیطانی لیبرال سرمایه‌داری را شناخته‌اند،کفر به طاغوت پیدا کرده‌اند. کفر به طاغوت زمینه ایمان بالله است. آنها هم به دریای اربعین متصل خواهندشد.

  اربعین، آیه است؛ نشانه‌ای که دلالت می‌کند بر حقیقتی متعالی... پس، از تکذیب کنندگان آیات الهی نباشید که آنگاه از زیان‌کاران خواهید بود. وَلا تَکُونَنَّ مِنَ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیاتِ اللّه ِ فَتَکُونَ مِنَ الْخاسِرِین


  "راه قدس، از کربلا می‌گذرد" جمله‌ای برای همیشه است. #کربلا میقات اول راهپیمایی اربعینی ماست. با جهانی شدن #اربعین، در آینده‌ای نزدیک، بزرگترین راهپیمایی اعتراضی صلح‌آمیز جهان به سوی میقات نهایی‌مان، #قدس به‌راه خواهد افتاد.


  اینکه مدام می‌گویند به جای عزاداری پول را خرج کمک به فقرا کنید مثل این است که بگویند دانشکده‌های علوم پزشکی را تعطیل کنید پولش را خرج درمان بیماران کنید. نمی‌فهمند که #محرم دانشگاه آموزش انسانیت و ایثار است و دانش آموختگان آن پناه فقرا و بی‌پناهان اند. #پیام_حسین علیه السلام


  البته صرفا از این جهت آوردمشون که دیدگاههایی اینچنینی رو هم ببینیم و بهش فکر کنیم...وگرنه کسی رو زور نمیکنیم که حرف درست همینه و لاغیر...همدیگه رو تکفیر نکنیم...
  پاسخ:
  مقدم شما رو گرامی میداریم
  ممنون که این نظرگاه رو هم به بحث افزودین

  + چشم نمی کنیم :)
  اینکه مومن بودن را ایمان داشتن به خط فکری ای که بهش رسیدیم معنی کنیم مومن به دین اسلام تنها نمیشه 
  داعشی هم میشه مومن سنی هم میشه و...
   
  پاسخ:
  @پیچک
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  به نظرت دو تا چیزی که با هم منافات دارن، هر دو میتونن درست باشن؟ هر دو حقن؟!


  پاسخ:
  @پاییز
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  اینم بگم که قائل بودن به زیارت اربعین نشونه شیعه ست. وگرنه اگر صرف رفتن بود که خود امام حسن عسکری علیه السلام شامل این روایت نمیشد.
  پاسخ:
  @پاییز
  دقیقا به همون خاطر میگم نشانه های ایمان و نشانه های شیعه اینها نیست پیچک. 
  این چیزیه که شما داری میگی خواهر من نه من. 
  پاسخ:
  @پیچک
 • پیـــچـ ـک
 • خب قرار بود حرفامون مستند باشه. حدیث و آیه قرآن سند نیست؟!
  چرا جرئت نمیکنید سوال بپرسید؟! پس این همه سوال پیش اومد برای خانوم پاییز! :)

  البته سوال اصلی من از شما اینه که برای چی با من تندی کردید؟! :)
  پاسخ:
  من جرائت پاییز رو ندارم خب :)
  پاییز امروز طوفانی بوده!

  + من نمی دونم کدوم بخش حرفم رو تند تلقی کردین و عصبانی شدید :)
  اگر تندی کردم معذرت میخواهم؛ قصد جسارت نداشتم.
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  متوجه جوابت نشدم. توضیح بده لطفا

  پاسخ:
  @پاییز
  آقا این عنوان رو اشتباه نوشتید.
  رهبر "جمهوری" اسلامی ایران نداریم.
  رهبر "انقلاب" اسلامی ایران داریم.
  :)
  پاسخ:

  حالا بقول شما رهبر "انقلاب" اسلامی ایران

  با تشکر از دقت شما
   :)
 • وحید عبدی پور
 • سلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

  چقدر خوب بود اونموقعها با شتر و اسب کاروانی می رفتن زیارت امام حسین صلوات الله علیه.

  الانم خوبه البته، منتهی پیاده روی ها کاروان محور نیست.


  پاسخ:
  کلن همه چی قدیمی ش خوبه :)
  اینم نظریه خب

  سلام
  البته بیشتر از مبارزه ادعای مبارزه است.
  بین حرف تا عمل خیلی فاصله است انقدری مثال نقض هم برای این ادعا وجودداره که خدا میدونه، همین ترویج چند ساله اخیر راهپیمایی ای که به زعم برخی از نشانه های دین داریه هم در راستای ادعاشونه!

  اتفاقا من در این رابطه اصرار دارم دین رو از مکتب سیاسی حاکم جدا بدونم، (ببینین نگفتم سیاست ما عین دیانت ما نیست، اتفاقا اسلام به شدن مکتبی سیاسیه ولی دارم میگم اینی که داره تبلیغ و ترویج میشه ربطی به دین نداره، این مکتب حاکم در جامعه امروز ایران که توسط روحانیون و ابزارهای تبلیغیشون داره ترویج میشه در خدمت مکتب سیاسی ای هست که حاکم شده است و نه اسلام به معنای راستینش) چون اساسا اصول دینی در این مکتب سیاسی جایی نداره و فقط ظواهری از دین حکم فرماست. اتفاقا خود حضرت آقا رو به عنوان رهبر سیاسی فرزانه و باهوشی میشه شناخت اما اینکه بگید تصمیمات و رفتار جریان حاکمه یا مکتبی که داره تبلیغ و ترویج میشه اسلامیه، خب به جد محله تردیده.
  - یه بار دیگه حدیث رو بخونین، نمیدونم واقعا کدوم عقل سلیمی نشانه مومن رو انگشتر در دست راست و زیارت اربعین میدونه!!؟؟ اگر کسی ایمانش رو با این چیزها نشون میده و اثبات میکنه خب، من حرفی ندارم واقعا!
  - بازم تاکید میکنم اسلام همون چیزی است که نص قران شریف به ما دستور داده، والا با این روایات کذا نه تنها دین رشد و نموی نخواهد داشت که فرهنگ دینی به شدت رو به نابودی خواهد رفت، هر چند ظاهرا مدعامون دینی به نظر بیاد!

  پاسخ:
  شما کلی داری حرف میزنی به درد من نمیخوره این بحث |چون منم باید بگم نه قبول ندارم حرفتو !| چیزی از این بحث درنمیاد. اگه اینجوری فکر میکنی باید بری تک تک ادعاهات رو دونه دونه بشینی برای خودت حل کنی بعد بیای به من بگی تا من یا قبول کنم یا رد. مثل اینکه
  • مکتب سیاسی ای که حاکم شده  اسلام به معنای راستینش نیست
  یا اینکه
  • اساسا اصول دینی در این مکتب سیاسی جایی نداره!
  هم تو کامنت اول مثال زدم هم دوم توضیح دادم، حالا اینکه کسی ادعای چیزی داره او باید بره اثبات کنه که رفتارش دینیه و من با چند تا مثال نقض میتونم اون ادعا رو مردود بشمرم.
  اشتباهی نشه، من اصلا با عملکرد مسئولین کاری ندارم، اون سر جای خودش جای بحث داره، چند تا مثال میزنم شاید برای تبیین بیشتر بحث کمکی بکنه، از همین راهپیمایی اربعینی شروع میکنم که موضوع شماست، شما در اسلام یک سری شعائر دینی دارید که حج یکی از بزرگترین اونهاست، هیچ جایی از سنت رسول الله و قران هم حرفی از زیارت و پا بوسی و ایجاد یک دسته وحرکت با عنوان دینی برای زیارت قبری دیده نشده، حالا این مکتب مدعی مکتب امام حسین (هر چند معتقدم فقط عنوان امام رو یدک میکشه) مدعی اینه که یکی از شئون مومن راه پیماییه اربعینه اونم بدون هییییییییییچ مستندی، دیروز یه آقای بالای منبر از کتاب یه نفری حدیثی نقل کرد که اگر اربعین نری بهشتم بری میری اون پایین پایینا!! اینا رو تو منابع مطرح و مبلغین رسمی از جمله همین آقای پناهیانی که محله رجوع انتخاب شدن هم میگنا ... (http://www.farhangnews.ir/content/102036) این احادیثی برای حرکتی که به شدته وهن دینه، بدعت در دینه، ثواب پیاده روی در اربعین رو از صد یا هزار حج بالاتر دونستن ... حج محدود به استطاعته ولی اربعین و اگه دستت هم قطع بشه باید بری ... و هزاران روایتی که برای این قضیه در تریبون رسمی حاکم مطرح و تبلیغ میشه!
  از قوانین مدنی و حقوقی هم که نگم، شما احکام و قوانین زیادی رومیتونین ببینین که در محاکم رسمی این نظام بر خلاف نص آیات قرآن و احکام مسلم اسلامی حکم میشه از احکام مربوط به ربا و جواز این بانکداری ربوی گرفته تا سپردن حضانت بچه به مادرش تا نبریدن دست سارق و. سارقه! اونم فقط به خاطر اینکه الان تو دنیا مد نیست ازین کارا بشه و به خاطر رعایت محدودیت های حقوق بشری ... از راه اندازی جنگ یمن و کمک تسهیلاتی به گروهی که میخواد جنگ راه بندازه که باعث کشتار هزاران مسلمان شده فقط و فقط برای حفظ موقعیت استراتژیک جمهوری اسلامی جنگ بین مسلمین راه انداختن.. (منظورم این نیست که طرف مقابل اسلامه نابه ها، منظورم اینه که این مکتب یه مکتب اسلامی نیست یه مکتب سیاسیه که الزامات و حدود و منافعه خودش رو داره و دست به هر حربه ای در این رابطه میزنه که شاید خیلی ش از نظر من درست باشه یا نباشه! چون فقط مردم یمن نیستن که مستضعف و مظلومن خیلی جاهای دیگه هستن ولی مصلحت ایجاب نمیکنه برن اونجا، مصلحت مکتب و نظام البته و نه اسلام!)

  نمیدونم بازم باید مثال بیارم برای رد ادعای اسلامی بودن این مکتب یا نه، شما پا بوسی و عقب عقب رفتن و پنجره فولاد امام رضا رو هم به همه اینا اضافه کنین، و خیلی اشکالاتی که برای ادعای خودشون مباح و مشروع میدونن ولو به قربانی کردن توحید و دمیدن تو جنگ برادر کشی ای که بین مسلمین افتاده.
  اینها رو از این منظر نگاه کنین، این همه جنگ و تفرقه و فرقه های مذهبی مدعی حقانیت و تکفیر هم (همین الان تو چند تا پستتون سنی ها رو خارج از دایره ایمان دونستن، و قول معروفی که میگه واعتقاد داره نماز بی ولای او عبادتی است بی وضو و ....) هیچ نفعی برامون نداره و فقط آبیه که به آسیاب دشمن ریخته میشه
  حرفم اینه، دشمن رو بشناسیم، این بصیرتی که ازش حرف زده میشه یعنی بازی نکردن تو زمین دشمن! یعنی نداشتن تفرقه و تو زمین افتراق و جدایی قدم نزدن و چنگ زدن به حبل متین که همانا قرانه و بس!

  پاسخ:
  این حرفی که ازت بولد کردم نشون میده که علاقه زیادی به اتحاد جهان اسلام حول قرآن و پیامبر داری درسته؟ به خاطر همین موندی که بگی اسلام ناب کدومه :)

  این چیزی که مطلوب شماست و من بولد کردم، نشون میده که طرز تفکرتون یه اسلام سلفی و واپسگراست؛ که جواب شما در کامنت دزیره در همین پست داده شده است.

  هیچ جایی از سنت رسول الله و قران هم حرفی از قیام علیه حاکم اسلامی نزده ! اون هم در جامعه اسلامی . درسته؟  ۱. برای من سوالی پیش نیومده 
  ۲. کدوم جمله ام رو متوجه نشدی 
  پاسخ:
  @ با پیچک  بودین دیگه؟ :)
  میشه فقط اسمهای ما رو تکرار نکنید؟
  پاسخ:
  شما با من حرف نمیزنید خب!
  @یک مرد
  با نهایت احترام گمان میکنم شما ناخواسته و شاید هم خواسته، بر طبلِ "حسبنا کتاب الله" می‌کوبید!
  برادر من ۱۱ امام بعد از پیامبر اکرم برای تبیین دین آمدند و نه فقط برای "قرائت" قرآن بلکه قاتلوا علی "التاویل!"
  پاسخ:
  @یک مرد
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  دقت کنی یه سوال کردم. بعد کامنت گذاشتی. فکر کردم جوابت به سوالمه. اما ربطشو به سوالم نفهمیدم. برای همین خواستم توضیح بدی.

  چرا این مدل بحث یا به قول آقای دچار گفتگو سالمه. باعث ایجاد سوال میشه. تو داری از من انتقاد میکنی و مواضع من رو به چالش میکشی. داری از من میخوای(تلویحی ولی نتیجه همونه) که توضیح بدم. 
  پاسخ:
  @پاییز :)
 • خورشید ‌‌‌‌
 • این مسیر کشته و زخمی داده و یک سال هم "اربعین خونین" نام گرفته
  حتی مجبور بودند یک مسیر جایگزین رو انتخاب کنند

  دیگه باید چه اتفاقی بیوفته که ممنوعیت پیاده روی در اون سالها مشخص بشه؟

  پاسخ:
  در زمان حکومت صدام و بعثی‌ها نیز موانعی برای زیارت کربلا وجود داشت.

  • در سال ۱۳۹۷ ‌‌ه.ق  «‌‌پیاده‌روی» اربعین رنگ و بوی مبارزه با رژیم  را به خود گرفت و به درگیری سختی میان نیروهای بعثی و زائران پیادۀ اباعبدالله منجر شد


  در سال ۱۴۱۱ ‌‌ه.ق (انتفاضۀ معروف ۱۹۹۱ عراق) صدام با توپ و تانک گنبد و بارگاه حرمین شریف را مورد اصابت قرار داد.


  ممنون برای مطلب


  اینقدر نوشته های یک مرد ! بد و بد و بد هست که آدم نمیدونه به کجایِ بدش جواب بده ! 

  -
  نمود باید داشته باشه ! باید دیده بشه ، شنیده بشه ... 
  عین دوست دارم هایی که زن و شوهر ها باید به هم بگن اگه تو سینه ها بمونه کدورت به وجود میاره. 

  هیات ها ، عزاداری های آشکار ، و از همه مهم تر پیاده روی اربعین باییییید با تمام قدرت انجام بشه . 
  پاسخ:
  سلام خدا قوت

  +هوم و  باید از این هیات ها که نمود احساس ناب شیعی هست صیانت بشه
  از اولش با کامنتت مخالفت کردم پیچک 
  همین 
  من این حدیث رو قبلا هم شنیده بودم 
  پاسخ:
  حالا هیچ سؤالی نداری که ایشون توضیح بدن؟
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  سوالمو جواب نمیدی؟
  برنامه زنده ثریا، امشب از عمود 975 در مسیر کربلا و با حضور استاد رحیم پور ازغدی و مهمانان عراقی

  حماسه راهپیمایی اربعین حسینی؛ مانور آزادیخواهان و عدالتخواهان جهان علیه ظلم و استکبار جهانی

  امشب، ساعت ۲۳:۱۰ ، شبکه یک

  instagram.com/p/BpUZHDqHtAE
  پیچک جان به خاطر این کامنتت دو بار این صفحه رو بالا پایین کردم 
  چون اولین کامنت این پست رو هم من نوشتم و به سوال شما جوابی ندادم. من صرفا با استفاده ی سوءاستفاده ای از اون حدیث مخالفم همین. 
  اگر با زیارت امام حسین و اربعین مشکل داشتم خودم یکبار نمیرفتم و خودم الان حس بد نسبت به نرفتنم نداشتم. 
  اما اینکه یه عده غلو می کنن در مورد امام حسین و دقیقا به احادیث استناد می کنن تا بگن در راه عزای امام حسین کار کن گناهات بخشیده میشه رو قبول ندارم 
  این جوگیری بازی مملکت رو که برید برید قبول ندارم. 
  چرا یه عده به این زحمت و مکافات خودشونو میندازن که برن چون بقیه اوقات سال پولشون نمیکشه؟ چرا این همه دست وجود داره که همه جی بهتر از این باشه که الان هست اما نیست بعد علما رو هم استفاده می کنن برای مقدس کردن کار خودشون؟ 
  من با همه چیزایی که تو کامنتهام گفتم مخالفم 
  نه از اصل و اساس با زیارت امام حسین. 
  پاسخ:
  آخه از حرف تو این برداشت میشه که اربعین نباشه بهتره!
  شما اینو میخوای بگی؟
  نخیر من کی این حرفو زدم جناب؟ 
  برگرد و نگاه کن 
  کل حرف من این بود که نمیشه بگی نشانه های مومن پنج چیز است! بسم الله بلند رد سجده انگشتر دست راست اربعین و پنجمیشم یادم نیست مهمم نیست
  من گفتم اینا نشانه های مومن نیست 
  مومن به آیه قران میشه بگویید لا اله الا الله و شرک نورزید 
  شرک رو هم برید بندگی راز آفرینش آیت الله دستغیب رو بخونید تا بفهمید شرک چیه. کل حرکت پیامبر تو مکه شرک زدایی بود
  نه اینکه انگشتر دست راست و پیاده روی اربعین و...:/ لا اله الا الله :| 
  یه دور دیگه بخون و بگو دقیقا از کجای حرفام گفتی اربعین نباشه بهتره.
  پاسخ:
  نه من پرسیدم که شما منظورت روشن بشه :)
  مطمئنی فقط پنجمیش یادت رفته؟ 😂😂😂
  مرسی واقعا که کل کامنت منو به حاشیه بردید 
  پاسخ:
  خواهش میکنم
  کاریه که از دستم بر میاد :)
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  ببین علامت یعنی ظاهر. داره میگه مومن رو با این پنج تا نشونه ظاهری بشناسید. 
  گفتی این نیست.
  گفتم منافقن که خودشونو به شکل مومن در آوردن. 
  نگفته خصائص مومن که بریم سراغ اعمال و نیاتش. 
  اگر این نشونه ها علامت نبود که منافق خودشو اون شکلی نمیکرد. می رفت یه شکل دیگه میکرد.

  گفتی ما فقط شعیه مومن نداریم. سنی مومن هم داریم. مسیحی مومن هم داریم.
  من میگم نداریم. حرفت با قرآن منافات داره. عقلا هم نمیشه دو تا مسیر که نفی کننده همدیگه هستن، هر دو حق باشن. ما مسیحی معتقد، سنی معتقد، کلیمی معتقد داریم ولی فقط یه گروه اونم شیعه، رستگارن. این حرف مبنای قرآنی و روایی داره. هم توی منابع سنی و هم توی منابع شیعی.
  درسته میگیم وحدت، ولی وحدت به معنی قبول مواضع اهل سنت نیست که...به معنی محترم شمردن مواضعشونه. یعنی توهین نمیکنیم. 
  اونها رو مومن دونستن یعنی راه اونها حقه. خب اگه بگیم راهشون حقه که ماهم هم تفکر اونهاییم. 
  قبول حقانیت اونها نفی خودمونه. 
  اینی که تو داری میگی پلورالیسمه. اصلا همچین اعتقادی توی تشیع مردوده. ریشه این اعتقاد توی مسیحیته. اونم به خاطر این که مسیحیت فعلی جامع نیست و کاملا جوابگوی نیاز فرد مسیحی نبوده. اما ما توی اسلام همچین نگاهی نداریم.

  این لینک کمک میکنه این حرفم بهتر تفهیم بشه:

  http://dorenajaf.valiasr-aj.com/include/VIEW.php?bankname=LIST&code=2478&RADIF=8


  در مورد این که برای رفتن به زیارت اربعین هم افراط و تفریط هست، بهت گفتم فقط در مورد اربعین نیست. آدمی که تعقل نداره و با فکر سراغ اعمالش نمیره، فقط در مورد زیارت اربعین جوزده عمل نمیکنه.  روایت داریم جاهل رو نمیبینی مگر این که یا افراط میکنه میکنه یا تفریط.

  استناد غلط به روایات و آیات که نشد دلیل برای رد درستی یه روایت! توی صفین قرآن سر نیزه کردن. آدمای بدی بودن که برای اثبات ناحق خودشون دست بردن به حق. قرآن زیر سوال میره؟!


  این روایت مستنده. از امام معصومه. نمیشه با احساسات و ظن و گمان راحت ردش کرد. نمیشه چون آدمایی فقط این روایت رو دیدن نه اون همه روایت دیگه رو، اصل روایت رو زیر سوال برد. 

  اینم دقت داشته باش که به زیارت اربعین اشاره شده. نه زیارت امام حسین علیه السلام. یعنی زیارت امام در روز مخصوصی مد نظر بوده نه کل سال. 

  این تبلیغات هم برای این نیست که جو زده رفتار کنیم. اگر قرار بود بدون در نظر گرفتن شرایط بتونیم بریم، چرا ویزا و پاسپورت؟ یادته چه قدر گفتن ویزا و پاسپورت ندارید، نیاید. چه قدر گفتن خانوما تنها نرن این سفر. بعضی که گفتن اصلا این سفر برای خانوما نیست. نیاید.
  پس عقلانیت بوده. کسی گوش نکرده.

  در مورد این که هرکاری کردیم، حب اهل بیت مجوز ورود به بهشته. کی گفته؟! این یه باور خرافیه. 
  شنیدی که شفاعت اهل بیت حتی به کسی که نمازشو سبک بشمره نمیرسه؟ 
  فکر کن اون حق الله هست. حق الناس باشه که حتی خود خدا هم کاری برامون نمیکنه. تا رضایت صاحب حق، مجوز ورود به بهشت نداریم.

  در ضمن، شیعه گناهکار که جسور شده به گناه، اتفاقا عذابش دوبرابره. چون خودش رو به اهل بیت منسوب کرده. برای این حرفم هم روایات متعدد هست. 

  اینه میگم سوال کن دختر خوب!

  همیشه علاقه دارم بیشتر از بحث دوستان استفاده کنم تا اظهار نظر.
  پاسخ:
  درود بر شما
  خودت چطوری ؟
  @پیچک 
  گفتی ما فقط شعیه مومن نداریم. سنی مومن هم داریم. مسیحی مومن هم داریم.
  من اصلا اینو نگفتم 
  من اینو گفتم:  اگر مومن بودن را ایمان داشتن به خط فکری ای که بهش رسیدیم معنی کنیم (چیزی که شما تو کامنت قبل نوشتی) مومن به دین اسلام تنها نمیشه 
  ممکنه هر راه غلط دیگه ای رو بره و به اونم ایمان داشته باشه مثل داعشیها! مومن یعنی کسی که ایمان داره 

  @فیش نگار 
  رسما حس کردم در پاسخ آخرتون بهم دارید منو مسخره می کنید (کامنت ۲۱:۲۸)
  از بی معرفتی آدما رنجورم.
  ولی خدا رو شکر. پر انرژی و انگیزه.
 • پیـــچـ ـک
 • اینم اضافه کنم. این تاکیدات به زیارت قبر امام حسین برای این بوده که زنده نگه داشتن یاد و خاطره حماسه عاشورا و امام حسین علیه السلام خیللیییی مهمه! فقط زیارت اربعین هم نیست. 
  هر مناسبتی میشه زیارت امام حسین علیه السلام توی اون مناسبت مستحبه. کتاب مفاتیح رو هممون داریم دیگه...
  اینم به خاطر اینه که اسلام واقعی و ناب به اسم و به خون حسین بن علی علیه السلام زنده موند. تاکید به این پیاده روی تبلیغ اسلام ناب توی کل دنیاست. 
  مطمئنا جریانات انحرافی برای به حاشیه کشوندن این حرکت بی کار نمیمونن. 
  من شنیدم یه سری از ف قه قه های انحرافی شیعه توی مسیر پیاده روی گله به گله موکب دارن. 
  خیلی هم عجیب کار میکنن. 
  باید حواسمون جمع باشه. حرکتی تا این حد مردمی و ناب قبضه نشه به دست منافق.


 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  منظورت این جمله ست؟
   اون زمان ما شیعه اسمی نداشتیم. به خاطر تبلیغات وسیع خلفا و حصر امام حسن عسکری علیه السلام اگر کسی به باور تشیع میرسید واقعا به خط فکری خودش ایمان داشت.


  معنی این جمله من، اونی که تو برداشت کردی نیست.
  حرفمو احتمالا اشتباه متوجه شدی.
  بسم الله الرحمن الرحیم 
  پیچک داری همه چیو با هم مخلوط می کنی نمی دونم چرا! 
  من نمیگم مسیحی مومن داریم یا یهددی مومن یا سنی مومن
  دیوانه ام کردی دختر! من میگم اینکه انسان به راهی که درش هست ایمان داشته باشه فرق داره با اینکه از نظر قرآن مومن باشه. مومن از نظر قرآن تعریف داره
  یه عالمه حرفایی که ربطی به حرف من ندارن آوردی اون وسط که چی؟ 
  والا بیان مسئله پایان نامه هم بود به عنوان اضافات خط می خورد. 

  پاسخ:
  الان من واقعا شدم مثل فردوسی پور که بین دو نفر دعوا درست میکنه بعد خودش سرش تو گوشیشه
  در مورد این که هرکاری کردیم، حب اهل بیت مجوز ورود به بهشته. کی گفته؟! این یه باور خرافیه. 
  این باور خرافی هم روایت داره!!!!!   حالا رسیدی به سر حرف من 
  منم‌گفتم 
  بله عزیزم اربعین و خیییییلی چیزهایی از همین دست مستحبات میشه اصل. 
  حالم به هم میخوره که این احادیثو باب می کنن که اسلام اینه و اسلام اینجوریه و فلان 
  حالم به هم میخوره که ظواهر اسلام مثل آرایش نکن و یه تار مو هم دیده نشه(نه اصل حجاب که باهاش موافقم) میاد بالا و میشه اصل. 
  حالم به هم میخوره که سر به سجده بذار و ریش و پشم بذار و پشت تریبون هیئت خودتو بزن میشه نشانه مومن بودن! و در خفا آن کار دیگر می کنن! 


  الان بحثت با من چیه تو؟ 

  فیشنگار محترم 
  جواب کامنت ۲۱:۲۸! 
 • پیـــچـ ـک
 • @پاییز
  به نظرم یه سوء تفاهمی پیش اومد این وسط.
  یه جای حرف من رو درست متوجه نشدی. بعدشم من ایرادت به حرفمو درست متوجه نشدم فکر کردم داری میگی هر فرقه مومن داره. این شد که بحث به حاشیه رفت.


  ببین من با اون جمله در مورد شیعه زمان امام حسن عسکری علیه السلام صحبت کردم. گفتم دینشون تحقیقی بوده و در شیعگی خودشون ایمان داشتن.  
  نگفتم تعریف ایمان چیه...

  در ضمن نمیشه بگی قرآن این طور گفته. اولا این روایت منافاتی با قرآن نداره. ثانیا قرآن واو به واوش باید تبیین بشه. 

  در مورد اون روایتی هم که گفتی صرف اعتقاد به تشیع باعث ورود به بهشت میشه؛ برام  با سند بیارش. چون من دقیقا برعکسشو دیدم.
  اسم شیعه یعنی پیرو. پیروی هم فقط به حرف نیست. به عمله.


  پیچک پنلتو سریعا چک کن 
  ممنون 
  پاسخ:
  خانوم! :)
 • پیـــچـ ـک
 • اینجا اومدی به من میگی پنلمو چک کنم!😀
  چه فکری در موردم کردی؟ یعنی به نظر میاد من اینجا رو بیشتر از پنلم چک میکنم...؟؟😮😀😀
  پاسخ:
  :)) خدارو شکر ادامه ی بحث رفت توی پنل
  سلام
  اولین باری که دارم کامنت میذارم و البته طولانیه که عذر خواهی میکنم،چند تا نکته به نظرم میاد در مورد متن شما و کامنت دوستان:

  *بعد از شهادت امام حسین علیه السلام، خیلی از دشمنان تصور میکردن اون مانع اصلی سر راهشون بر داشته شده و دیگه کار تمومه و وقتی ولی خدا رو به اون شکل شهید کردن دیگه کسی جرائت نمیکنه که با باطل و ظلم مقابله کنه و  دیگه کاری از دست کسی بر نمیاد ولی شما میبینی با اومدن جناب جابر و خانواده امام حسین و امام سجاد علیه السلام در اربعین امام حسین، نه تنها این داغ سرد نشده بلکه اثر اون خون تازه داره خودشو نشون میده و شروع به غلیان کرده.شعیان هم با توجه به همین الگو و توی این پیاده روی دارن نشون میدن که راه امام و ادامه میدن.

  **اینکه ما اینقدر مراسمات مختلف داریم برای امام حسین علیه السلام، شاید یکی از دلایلش همینی که شما تو متن فرمودی که اگه این مراسمات نبود مکتب حفظ نمی شد،می دونید عامه مردم با این مراسمات بیشتر ارتباط برقرار میکنن و اصلا خیلی از ما امام حسین و تو همین مراسمات شناختیم فک کنید اگه اینا نبود چقدر واقعا مردم از جریان کربلا مطلع میشدن،الان من میگم فاجعه حره خب این اتفاق خیلی بعد عاشورا اتفاق نیفتاده ولی مثلا چند نفر از عامه مردم ازش مطلع اند، البته حماسه کربلا کاملا متفاوت با تمام این اتفاقاته از هر جهت، و شاید اینطور هم بشه گفت که هم این مراسمات باعث شناخت بیشتر امام شده هم خود شخصیت و اثر وجودی امام که این شور و در انسان ایجاد میکنه و ما رو به سمت خودش بیشتر سوق میده.

  ***در مورد اون حدیث نشانه های مومن،خب همه میدونیم تو احادیث مختلف به شکلای مختلفی در مورد ایمان صحبت شده مثلا حدیث داریم که امانت داری از نشانه های مومنه، به نظرم هر کدوم از این احادیث ابعادی رو برای ما روشن میکنه،ما یه استادی داشتیم یه چیز جالبی در مورد همین حدیثی که تو کامنتا دوستان در موردش بحث داشتن میگفتن،ایشون میگفت هر دین و مکتب و مرامی یه نمادای داره مثلا دیدین یهودیا یه کلاهایی میذارن یا بقیه هر کدوم به یه شکلی، توی اسلامم این نمادا هست مثلا همین انگشتر به دست راست کردن یه جور نماده،یا اینکه مثلا میگن اولین کسی که انگشتر به دست چپ کردن رو شعار خودش قرار داد و بر خلاف سنت عمل کرد معاویه بود، یا مثلا آهسته گفتن بسم الله در نماز رو بنی امیه رواج داده در حالی که اینها خلاف دستور ائمه بوده بنابراین امام عسکری با این حدیث دارن سنت رو احیا میکنن و این یه جور مقابله و مبارزه با این افراد و این مسلکه.
  پاسخ:
  سلام خیلی خیلی ممنون که این همه منطقی و  مشروح توضیح دادین
  مقایسه ماندگاری یاد و نام قضیه عاشورا با ماجرای حره هم جالب بود / ممنون
  د‌ر مورد اون بحثتون راجب پرسشگری و استناد به  آیه و روایت، توی کلاسای فلسفه برای کودک به ما هم همینو گفتن که وقتی بحث تفکره و استدلال منطقیه حق نداریم به جملات فلان شخص و آیه و روایت استناد کنیم!
  چون میخوایم با تفکر خودمون به حل مسئله برسیم...
  البته منم الان همین کارو کردم:)
  به هر حال فلسفه زبان مشترک و بین المللیه و ما اگر علاقه ای به نشر عقایدمون داریم باید یادش بگیریم...
  پاسخ:
  سلام توضیح تون خوب بود
  هوم منطق زبان مشترک آدمهاست

 • پیـــچـ ـک
 • سلام
  در مورد چیز دیگه صحبت کردیم. هر چی قرارمون بود اینجا بگیم گفتیم.
  پاسخ:
  اوف یعنی دوباره برمیگردین؟
  سلام :)
 • پیـــچـ ـک
 • دوست ندارید اینجا حرفی بزنم، برم؟ مشکلی نیست برام. :)
  پاسخ:
  اهان من کامنت قبلی رو درست متوجه نشدم :)
  فکر کردم نوشتید: توی خصوصی با پاییز صحبت کردیم که چیا رو بیاییم اینجا بگیم :|
 • پیـــچـ ـک
 • نه قبلش بود. دیگه حرفمون تموم شد دیگه. :)
  من ازش ممنونم با چالشی که راه انداخت خیلی کمکم کرد.
  @یک مرد
  اساسا مکتب اسلام همواره همراه با اشک بر سیدالشهدا(ع)بود و هنوز هم غیر از این نیس.روایات شیعیان و سقیفه ای ها در مورد گریه ی رسول الله(ص)بر سیدالشهدا(ع)این گزاره رو ثابت میکنن.

  شما گفتین دو مکتب داریم یکی مکتب اسلام و جدا از اون مکتبی سیاسی به اسم مکتب امام حسین(ع)که از طرف حضرت امام(ره)تبلیغ میشد و اکنون برخی دیگر تبلیغش میکنن.در این مورد هم در خطائین!

  مکتب اسلام چیزی جز مکتب سیدالشهدا(ع)و معصوم(ع)نیس.یک چیزن. اساسا دین و معصوم(ع)یک چیزن. در زیارت معتبر غدیریه از امام هادی(ع)اینگونه خطاب میکنیم که"السلام علیک یا دین الله القویم..."فتامل!

  اسلام بمثابه ی یک"مدرسه"،اسکول یا همون مکتب از یک بیت،از یک متن و تنها از یک معلم قابل اخذ بود،است و خواهد بود(که مرتبا اونا رو بیت وحی،نص مورد تایید معصوم(ع)و خود معصوم(ع) میدونیم.).

  بنابراین درست عکس ادعای شما،حج و اعمالش وقتی از طرف مخالفین ما انجام شن،چیزی جز پیاده روی،دولاراست شدن،اصلاح موی سر،ذبح مال،سنگ جمع کردن و سنگ پرانی نیس و اتفاقا حج فقط وقتی محقق خواهد شد که پیروان مکتب اسلام(مکتب شیعه یا مکتب سیدالشهدا(ع))انجامش بدن.

  ضمن اینکه بطور دقیقتر حج گزاردن و زیارت دسته جمعی اربعین قابل جمعن و مثلا من اگر بتونم هرسال حج،عمره و زیارت اربعین رو هرسه میرم و مطمئنم مراجع(حفظهم الله)هم که بر اربعین تاکید دارن در صورت امکان هم حج و هم اربعین رو شرکت میکردن.

  باقی نظرات شما هم پاسخ دارن منتها مایه ی این نظرتون از بقیه ش بیشتر بود و بنظرم امهات نظرات دیگرتون همون نظر نخستتون بود که خب پاسخ اون نظر عرض شد.

  پاسخ:
  @یک مرد
  @ایمان
  نمیدونم واقعا چی بگم یعنی چند بار خوندم مطلبتون رو ولی هر بار گفتم این چه نوع تفکریه آخه!!
  از همه جالب تر این جمله مشعشع رو نمیدونم کجای دلم بذارم:
  "حج و اعمالش وقتی از طرف مخالفین ما انجام شن،چیزی جز پیاده روی،دولا راست شدن،اصلاح موی سر،ذبح مال،سنگ جمع کردن و سنگ پرانی نیس و اتفاقا حج فقط وقتی محقق خواهد شد که پیروان مکتب اسلام(مکتب شیعه یا مکتب سیدالشهدا(ع))انجامش بدن."
  بعد خیلی جالبه که امثال داعش رو میگن تکفیری هستن!!
  من دقیقا برای همین استدلال ها عرض میکنم که مکتبی که الان داره حکومت ترویج میکنه اسلامی نیست، و فقط یه مکتب تکفیری بدعت گزاره که جایگزین شعائر مسلم و مصرح قرانی چیزهایی رو ابداع کرده که نه تنها در اسلام جایی نداره بلکم، جزو مواردیه که اسلام به شدت نهی کرده، البته من از اسلامی حرف میزنه که منبعث از وحی و کلام پروردگار هست، نه خروجی و روایت رسیده از یه بنده خدا که چندصد سال از وفاتشون تازه جمع اوری شده (صحت یا عدم صحتش پیش کش!)، یعنی اگه روشون میشد، نعوذ بالله میگفتن قران و بندازیم دور چون تو سرنیزه کردن و بر حضرت علی اون بلا رو آوردن ، نمیشه ازش استنباط کرد بشینیم همه چیزمون رو به روایاتی مستند کنیم که چندصدسال بعد از گوینده ثبت و نقل شده!
   انصافا کمی قران بخوینم، فقط قران کلام خداست بقیه کلام بنده خداست اونم با هزاران دخل و تصرف...
  بیشتر از هر چیزی دلم برای اسم امام حسین میسوزه که یه جریان به این اسم داره خودش رو بر حق میدونه، عقاید غیر مستند و خرافیش رو ترویج میکنه، دقیقا عین جریان حندالله و امثال ذلک که عناوینی مذهبی دارن ولی خدا میدونه چه عمل و اعتقادی دارن!
 • پیـــچـ ـک
 • جسارتا خواستم بگم اونی که قرآن رو نا معتبر و تحریف شده میدونه شیعه نیست! بلکه توی صحاح سته اهل سنت همچین ادعایی اومده.
  یعنی اونایی که اعتقاد به حسبنا کتاب الله دارن خودشون قرآن رو نامعتبر میدونن نه شیعه ای که قائل به ثقلین هست.
  این لینک هم چیز خوبیه:

  https://www.adyannet.com/fa/news/22669

  @یک مرد
  حقیقت حج و سایر عبادات جز با ولایت آل الله(ع)قابل تحقق نیس وگرنه توالی فاسدی به بار خواهد اومد که یکیش بلاوجه شدن مفهوم"نفاق"و از اینجا ابطال آیات نفاق قرآن کریم خواهد بود.
  ما تکفیری نیستیم،میگیم برای عمل بی ولایت ارزشی نیس.نزد شیعه صرف گفتن کلمتین شهادتین توسط یک فرد،حقوقش ثابت خواهد شد ولی تکفیریا،از صغیره،کبیره و جزئیات عقیده برای تکفیر بمنظور سلب حقوق اسلامی فرد بهره میبرن.
  فرافکنی هم کردین.منبع شما رو اگر تنها کتاب الله بدونیم خوشبینانه ایده ی شما رو چیزی جز خرافه پردازی عمر(...عندنا کتاب الله حسبنا...)نمیتونیم متصور بشیم.از اینجا اتفاقا میتونیم اشتراکات شما با داعش رو دربیاریم.این هم از فرافکنی شما که امیدوارم تکرار نکنین.
  ادعاهای بسیاری شد که در حد انکار بود.اگر در زیارت غدیر و سندیتش شک و شبهه دارین بگین،بررسی کنیم اگر هم کلا قواعد و اصول علم الحدیث و رجال رو قبول ندارین میتونیم در همین حد هم باهاتون بحث کنیم چه اونکه اساسا همین قرآن هم با علم الحدیث و تواتر قابل اثبات برای ماس و حتی همفکران داعشی شما وقتی به اینجا میرسن برمیگردن و خودشون رو تصحیح میکنن.(اگر دوست داشتین،صحت قرآنی که منبع شماس رو بدون علم الحدیث ثابت کنین.)
  ایشالا ما هم قرآن میخونیم فقط شما هم این بار که قرآن میخونین وقتی به آیه ی"الراسخون فی العلم"و امر به پرسش از"اهل الذکر"رسیدین کمی فکر کنین و ببینین به چه کسانی ارجاعتون دادن.اگر مراجع رو مثل ما امام(ع)دونستین،ببینین چطوری میتونین این قرآن بسندی مضحکتون و حدیث کوبی سخیفتون رو توجیه کنین.


  @ایمان
  برادر بزرگوار!
  همین لفظ آل الله ای که استعمال فرمودین کلی محل بحثه چه برسه ادعایی که مستند به هیچی نیست و حقیقت حج رو به اون منوط کردین!
  جمله اول بند دوم فرمایشتون، عین تکفیریه که منتسب کردین به تکفیریا، جالبه اولش میگید برای عمل بی ولایت ارزشی نیست، حج رو به ولایت خم و راتس شدن و سنگ انداختن تعبیر میکنی، بعد میگی ما تکفیری نیستیم؟؟
  من هر چه گفتم نص صریح قرانه، شما چی گفتین، چند تا حدیث که در اصالتش نمیشه نظری داد، حالا من فرافکنی میکنم یا شما؟؟؟ من‌ آیا چیزی منتسب به خلفا یا غیر عرض کردم؟؟؟
  همفکران داعشی من؟؟! قرآن بسندی مضحکتون ؟؟/
  چه جالب، متهم کردن چه آسونه وقتی دلیل متقنی برای اثبات عقیده وجود نداره، موضوع عرض ما چه ربطی به حدیث غدیر داشت، هر چند غدیر موضوعیه که محل اختلاف خیلی هاست، البته برداشتی که شما میکنین و عرض میکنم نه اصله قضیه رو!
  فقط تاسف میخورم از این عصبیت کور و نااگاهانه ای که نه شما خیلی هایی که مدعی هستن دارن و تبلیغ میکنن و به اسم دین به خورد مردم میدن
  براتون از خدا ..... واقعا نمیدونم چی بخوام!

  @یک مرد
  شما که هنوز نمیدونین نزد اهل علم،اضافه هایی مثل"آل الله"اضافه ی تشریفی شناخته میشن،چرا بحث انقد سر موضوعات دقیقتر بحث میکنین؟!
  "آل الله"،بیت الله،ولی الله و اینا اضافه ی تشریفین.برین بخونین بعد نظر بدین!
  در مورد تکفیر و این حرفا که خوننده ها همه متوجه شدن و گویا شما فقط متوجهش نشدین!!!
  اون هم حدیث غدیر نبود و زیارت غدیر از امام هادی(ع)بود.حتی دقت در خوندن هم ندارین!
  جواب که ندادین ولی میگم که بدونین،شما قرآنتون رو دقیقا با قواعد علم الحدیث اثبات میکنین،بعد به روایات که میرسیم این کار رو نمیکنین!!!


 • ستوده‌ی خشنود
 • بسیار هم متین...l
  خواهش می کنم إن شاء الله که به حق نزدیک بوده باشه.
  @ایمان
  نمیدونم این ایرادات ملانقطی شما کجا دلیل اثبات ادعاتون یا رد ادعای منه!
  کسی سر اضافه تشریفیتون بحثی نداشت، موضوع شمولیت افراد مد نظر شما ذیل این عنوانه، این مساله رو در تعریف اهل بیت هم میتونین در آیات قرآن به شکل روشنی بهش برسید، اساسا آنچه که امروز ادعای به کار بردن اهل بیت یا آل الله برای افراد خاصی است به شدت محله اختلافه و ادعای شما در کمترین درجه قوه اثباته.
  رجوع شود به تفسیر آیات شریف 12. قصص، 33 احزاب و 73 هود که زنان پیامبر یعنی همانا زنان پیامبر (6 احزاب) و فرزندانشون هستن. و نه صرفا اون چیزی که جریان حاکم در حال تبلیغشه.
  در مورد تکفیر هم که به شدت عیانه، شما حتی استناد به قران رو مضحک،  و فکر بنده رو داعشی عنوان کردید، آیا این چیزی جز تکفیره؟ که حتی برای رد کسی به قران هم بی احترامی بشه نعوذ بالله و خفیف فرض بشه نص آیات شریف الهی ؟؟؟
  در مورد زیارت غدیر بهتره چیزی عرض نکنم، که خودش جای بسی حرف هاست... فقط مونده تو اون زیارت گفته بشه حضرت علی خداست، کلی صفت داده شده که بیشتر مثل مجیز گویی پادشاهانه، که در همینم خیلی علما ایرادات اساسی و مهمی روش دارن....
  همینی که از لفظ " قرآنتون" برای بنده استفاده کردین، ظاهرا ناخواسنه موید اینه که عرایضم بر پایه حرف خداست بر خلاف ادعاها، استدلال ها و استنادات سراسر موهن و غیر اسلامی و غیر الهی امثال جنابعالی به عنوان مدعیان مکتبی تحت عنوان امام.حسین. هر چند همین نظرتونم هم صحیح نیست، یکی از ابزار و مستندات علم الحدیث که همانا شناسایی روایات معتبر از نامعتبره تطابقش با قرآنه، حالا چطور امری محاط محیط خودش رو میتونه اثبات کنه!؟؟
  فارغ از همه اینها، فرافکنی، تحقیر، تمسخر، مغلطه، استندات بی ربط و ازین قبیل ابزار این مکتبیونه مدعیه، و قطعا شما تنها فردی نیستی که ازین ابزار علیه حقیقت استفاده میکنی
  ( من دیگه پاسخی درج نخواهم.کرد، هر عزیزی که مشتاقه حقیقت و دونستن حقه چند پیام اخیر بنده رو به صورت کنار هم بخونه، و سعی کنه با عقل سلیم ومنصف تحلیل کنه، متوجه حقیقت خواهد شد)
  والسلام.
  @یک مرد!
  به عنوان یک دلسوز زبان فارسی نکته ای رو عرض میکنم ان شاءالله از این به بعد دقت کنید و توی نگارشتون حتما و حتما رعایت کنید. حتی نوشته های محاوره.
  بین صفت و موصوف و مضاف و مضاف الیه حتما و حتما کسره قرار میگیره و نه ه.
  محله اختلاف یعنی محله ای که شاید اسمش اختلاف باشه. اما محلِ اختلاف یعنی جای اختلاف مثلا.
  چرا به خودتون سختی میدین و ه مینویسین؟ همونو ننویسین و بنویسین محل اختلاف. اینجوری خیلی بهتره.
  بقیه دوستان هم دقت کنن حتما.
  ببخشید بابت اضافه گویی.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  فیشــــــنگار

  حضرت امیر(ع) می‌فرمایند: آراء و نظرات گوناگون را -مانند دوغ درون خیک- به هم بزنید تا حقیقت -مانند کَره از دل آن- بیرون بیاید. به نظرم فیشنگار به خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. (امید شمس آذر)

  آخرین نظرات